Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze wystąpią w środę nad woj. lubelskim. Silne ulewy, dużo wyładowań i gradobicia

Po krótkiej przerwie w woj. lubelskim wracamy do burzowej pogody. Groźne zjawiska mogą pojawić się lokalnie na terenie całego regionu. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, skutkując dużymi sumami opadowymi powyżej 40 mm.

Najpierw pogoda wyżowa

Początkowo w środę pogoda w Polsce kształtowana będzie przez układy wyżowe. Jednak zaczną one ustępować na rzecz niżów barycznych. Docierające masy powietrza polarno-morskiego spowodują zmienne zachmurzenie z przejaśnieniami szczególnie zachodniej Polsce. Na wschodzie i centrum Polski prognozuje się silne, lecz lokalne konwekcyjne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Nad krajem zaznaczy się pofalowany front atmosferyczny ułożony południkowo i silna strefa zbieżności wiatru, w której nagromadzi się więcej wilgoci oraz pod wpływem siły wyporu utworzą się silne burze.

Środa przyniesie w dzień zachmurzenie umiarkowane, jednak po południu duże. Gdzieniegdzie burze z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie grad o średnicy do 2-3 cm. Prawdopodobna wysokość opadów podczas burz do 40-50 mm. Jednak na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 24°C na zachodzie do 28°C na wschodzie regionu. Wiatr okaże się na ogół słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. Podczas burz porywy wiatru do 75-80 km/h.

Burze możliwe w całym regionie

W środę burze formować będą się na przeważającym obszarze Lubelszczyzny w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Podstawowym zagrożeniem okażą się ulewne opady deszczu, które mogą prowadzić do podtopień i zalań, a w obszarach niżej położonych nawet punktowych powodzi błyskawicznych. Pierwsze burze mogą utworzyć się około południa, ale najwięcej będzie po południu. Spodziewamy się najwięcej burz pomiędzy godz. 13.00 a 19.00. Groźne burze występować mają jeszcze w godzinach wieczornych. Niektóre z nich wykazywać będą się wysoką aktywnością elektryczną. W drugiej części nocy komórki burzowe powinny zanikać.

Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, skutkując dużymi sumami opadowymi powyżej 40 mm. Najbardziej rozbudowane w pionie chmury Cb będą wykazywać się wysoką aktywnością elektryczną, stwarzając zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie precyzyjnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych, lecz silnych, miejscami gwałtownych burz w środę ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Kolejne dni przynosić będą następne intensywne zjawiska burzowe.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

Autor: redakcja

15 komentarzy

 1. Burze jak burze, ale te wróżone „duże sumy opadowe powyżej 40 mm”, dają nadzieję, że w Konopnicy w kranach wody nie zabraknie. O regionie tym razem nawet nie wspomnę

 2. Dziadek Józek ze Slamsowa

  Silne ulewy, dużo wyładowań – przyda się i jedno i drugie. Bo sucho jak cholera, a i grzeszników do ostrzału sporo

 3. Franiu nie wyjeżdżaj dziś daleko rowerem, bo kto komentarze będzie pisał?

 4. A jak gdzie w regionie, daj Boże, że zacznie padać to łapcie wodę w co tam macie pod ręką. Na ten przyład w garnki, wiadra, butelki PET czy jak kto ma beczki po śledziach i po piwie.
  Co złapiecie to wasze, nikt wam tego nie zabierze, ani do piwnic nie wleje.
  A do podlewania grządek, czy mycia włosów, jak znalazł.

 5. to już drugi tydzień „pada” „toniemy” xD

 6. piniędzy nima

  Przestałem wierzyć w te prognozy..!!

 7. Przestańcie pisać w końcu te prognozy, miejcie litość. Bo suszą taka że codziennie straz wyjeżdża gasić las. Ostatnia burza i deszcz u nas były miesiąc temu, akurat wplotły się w dzień w którym nie daliście ostrzeżenia ani wy ani IMGW. Okolice Parczewa.

  • Czyli jak w okolicach Parczewa nie padało, to znaczy, że nigdzie nie padało… ?
   Brawo! Mistrzostwo logiki.

 8. Nic nie pada po co pisać o tym?

 9. Kolejny dzień Apokalipsy pogodowej, burze,gradobicie, powodzie 🙁 kiedy to się skończy?
  BTW. Polecam śledzić aplikację Ventusky, w tym momencie to najbardziej realistyczna aplikacja, wszędzie grożą burzami na wschodzie,a tylko tam się sprawdza to, że na wschodzie susza

 10. Proszę o wyjaśnienie. I to poważnie. Dlaczego Lublin jest ostatnio najwiekszym miastem w Polsce,które omijają burze i deszcze? Bo nie wierzę w brednie, że Zalew czy wyżyna. To nie jest jedyne takie miejsce w Polsce a na pewno największe,które omijają burze

Dodaj komentarz