Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wypłata „czternastek” ruszy we wrześniu

14. emerytura będzie wypłacana w tym roku we wrześniu – Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie. Pieniądze trafią do 8,9 mln osób, a 6,4 mln osób otrzyma ją w pełnej wysokości – 1780,96 zł.

Rada Ministrów zdecydowała – tegoroczna 14. emerytura będzie wypłacana we wrześniu. Świadczenie wyniesie 1780,96 zł, czyli tyle, ile wynosi najniższa emerytura.

Dodatkowe wsparcie dla 8,9 mln osób

Dodatkowe świadczenie roczne – tzw. czternastka – będzie wypłacana w pełnej wysokości osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty działać będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Co to oznacza w praktyce? W przypadku przekroczenia tego kryterium 14. emerytura zostanie zmniejszona właśnie o kwotę przekroczenia (nie może być jednak niższa niż 50 zł).

W tym roku czternastkę otrzyma ok. 8,9 mln emerytów i rencistów, w tym 6,4 mln osób w pełnej wysokości. 2,5 mln osób ze względu na przekroczenie progu (2900 zł brutto) otrzyma świadczenie odpowiednio pomniejszone.

Kto może liczyć na dodatkowe świadczenie?

Świadczenie będzie stosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

(Źródło: MRPiPS)

5 komentarzy

  1. Dziadek Józek ze Slamsowa

    Oj to dobrze, że wypłata „czternastek” ruszy we wrześniu. Ponoć żadne pieniądze nie śmierdzą.

  2. To tak żeby z głodu nie zejść na tamten świat.

  3. Spoko jednorazowo wystarczy na połowę podwyżki za czynsz, prrąd, ogrzewanie i gaz bo to od lipca o 100 %. A reszta miesięcy bez ogrzewania pod kocykiem.

  4. No i co wyborcy koalicji z 13 grudnia -jesteście z siebie dumni? Pogoniliście tę pisowską szarańczę i co dostaliście w zamian- uśmiechniętą Polskę 🤗

Dodaj komentarz