Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Duży grad, zalania, szkody wiatrowe i ryzyko tornada

W sobotę w regionie prognozowane są gwałtowne zjawiska burzowe. Będą im towarzyszyć lokalnie opady gradu, silny wiatr oraz ulewne opady deszczu powodujące zalania. Istnieje również ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.

W sobotę Polska znajdzie się pomiędzy niżem znad Wysp Brytyjskich a wyżem z rejonu Morza Czarnego. W środkowej i górnej troposferze nadal oddziaływał będzie niż, jaki znad Kujaw przemieści się na północ kraju. Z południowego zachodu napływać będzie ciepła i wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Prognozowany jest rozwój burz na liniach  zbieżności wiatru dolnego. Lokalnie burze spowodują szkody.

Pierwszy dzień weekendu przyniesie groźne burze na obszarze województwa lubelskiego. Zjawiska burzowe przyniosą opady dużego gradu, silny wiatr do 100 km/h. Istnieje ryzyko wystąpienia trąby powietrznej związanej z mezocyklonem.

Modele numeryczne wskazują na szybki rozwój burz w Polsce wschodniej, czemu sprzyjać ma niski poziom kondensacji, duży, stromy gradient temperatury,  niestabilność powietrza i obecność stref zbieżności wiatru. Konwekcja i związane z nią burze możliwe są już w pierwszej części dnia. Jednak zdecydowanie wyższa aktywność burzowa jest prognozowana po godzinie 13.

Chmury burzowe typu Cumulonimbus przemieszczać mają się od południowego-zachodu na wschód, północny-wschód województwa lubelskiego

W początkowej fazie warunki w troposferze sprzyjać będą powstawaniu superkomórek burzowych. Prognozowane są ulewne opady deszczu od 10 mm do 40 mm, w przypadku przejścia kilku burz nad jednym obszarem akumulacja opadu do 50 mm. Ryzyko zalań może być ograniczone ze względu na nasilony przepływ mas powietrza, ale punktowe podtopienia ze względu na dużą wodność atmosfery są możliwe i nawalne opady są możliwe. W czasie intensywnych opadów widoczność będzie ograniczona, dlatego zalecamy zachować ostrożność na drogach.

Podstawowym zagrożeniem ze strony sobotnich burz będą opady gradu o średnicy od 1 cm do 4 cm. Możliwy jednostkowy przypadek gradzin 5 cm, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia silnej burzy superkomórkowej.

Niski poziom kondensacji chmur, nieco bardziej nasilony uskok wiatru w dolnym kilometrze troposfery może przyczynić się do uformowania 1-2 przypadków trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Nie jest to duże ryzyko, ale o możliwości wystąpienia tornada należy wspomnieć. Obecny stan wiedzy o burzach nie pozwala przewidzieć, gdzie dokładnie mogą one wystąpić. Modele prognozują tylko warunki, które sprzyjają formowaniu się trąb.

Groźny będzie również wiatr, którego prędkość z silnych burz superkomórkowych osiągnie od 70 km/h do 100 km/h. Może on spowodować szkody.

Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie burze przyniosą dużą ilość wyładowań atmosferycznych.

Gwałtowne burze mogą najpierw pojawić się na zachodzie i południowym-zachodzie regionu. Następnie szybko przemieszczą się w głąb województwa lubelskiego. Lokalne, silne burze wystąpią dziś w całym regionie. We wschodniej części niewykluczony jest układ burzowy z wbudowanymi superkomórkami.

Aktywność burzowa może zostać utrzymana w godzinach popołudniowych i wieczorem. Przeważnie będą to superkomórki burzowe, miejscami struktury wielokomórkowe. W pierwszej części nocy zjawiska konwekcyjne zaczną opuszczać nasz region.

Przez województwo lubelskie przejdą przynajmniej 2 strefy burz. Najgroźniejsza będzie najprawdopodobniej pierwsza, która może pojawić się w Polsce wschodniej pomiędzy godziną 12 a 14 czasu lokalnego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnych, punktowo niszczących burz ocenia się na 95%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

  1. I tak pie…..lic dzień w dzień. Ile można

    • Jurand ze Spychacza

      Kiedyś w końcu trafią z prognozą.

      • Poprosimy informację, kiedy się prognoza nie sprawdziła. Dziękujemy
        Pozdrawiamy

        • Lubelskie Pozdrawia

          Dwa tygodnie temu nadawali Państwo z prognozy pogody ,że będzie padał deszcz ,a ja nie widziałam ,ani kropli jak i inni w społeczeństwie.

          • Może lepiej poczytać na temat tego, jak powstają opady i burze. To podstawowa wiedza ze szkoły ;).

        • Jurand ze Spychacza

          Kiedy się u mnie nie sprawdziła? Dzisiaj, wczoraj, tydzień temu…

          Pioruny widziałem może z miesiąc temu, a grad to już zapomniałem jak wygląda. Wichury i tornado tylko na filmach widuję.

          • Należy czytać z uwagą, co jest napisane w prognozie. Przed wszystkimi odświeżyć wiedzę na temat tworzenia się burz…

            • Jurand ze Spychacza

              Ale co wy z tą wiedzą? Nie róbcie z czytelników idiotów.
              Wiem co to jest burza i jak się tworzy. I wiem czy u mnie była czy nie.

              • A jaki to ma związek z dyskusją ??
                Lubimy rozmawiać o konkretach, a nie czytać, „no u mnie burzy nie było”. Sprawdzalność naszych prognoz jest na poziomie ponad 90%. To, że ktoś nie pojmuje tego, że burze to zjawisko lokalne, to już jego problem :).

  2. Mamy sezon truskawkowy. Deszcz robi z truskawek mamałygę. Dziś kupuję truskawki a jutro się nadają tylko na dżem. Szara pleśń i oszczędności w opryskach. Pod tunelami to truskawka musi być pryskana. Jak rolnik przyspiesza owocowanie to musi się liczyć z pleśnią.

  3. Ważniak to sam sobie wyhoduj a nie kupujesz

  4. Lubelskie Pozdrawia

    Susza ,źle .Pada , źle jednak wszystko z umiarem Pogodo.

Z kraju