690 680 960

Gwałtowne burze przejdą przez woj. lubelskie. Dużo wyładowań, grad i silne ulewy oraz wiatr do 90 km/h

W sobotę prognozowane są w regionie silnie burze, którym będą towarzyszyły liczne wyładowania oraz lokalnie opady gradu. Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić radary opadów i detektory wyładowań.

W sobotę Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia. W pasie od południowego-zachodu na północny-wschód przebiega pofalowany front atmosferyczny, który rozdziela dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza po obu stronach frontu. W pobliżu zafalowanego frontu doszło do rozwoju fali frontowej, które następnie przekształci się w niewielki i płytki ośrodek niżowy, który na skale synoptyczną może wspomóc rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zalega jeszcze powietrze zwrotnikowe z południowego-zachodu, które z biegiem dnia wypierane ma być coraz bardziej na wschód. W ciągu dnia wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną za sprawą nagrzania przyziemnych warstw, co szczególnie wieczorem i w pierwszej części nocy doprowadzi do rozwoju groźnych burz na wschodzie kraju w strefie zbieżności wiatru. Termometry pokażą dziś od 32°C do 35°C w woj. lubelskim. W niedzielę temperatura spadnie poniżej 30°C.

Energia dostępna drogą konwekcyjną będzie dziś umiarkowana i duża. Nałoży się to w drugiej części dnia na nasilone pionowe oraz kierunkowe uskoki wiatru. Za sprawą bliskości płytkiego niżu, wzrośnie skręt wiatru w warstwie 0-3 km, co może doprowadzić do uformowania superkomórek burzowych o dużym potencjalne do przynoszenia groźnych zjawisk atmosferycznych. Najgroźniejsze burze mogą pojawić się nad woj. lubelskim dopiero wieczorem i w pierwszej części nocy. Przewiduje się, że pierwsze wyładowania wystąpią około godziny 19-21 w regionie. Stanie się to najprawdopodobniej na początku w powiatach na linii Wisły. Nasuną się zarówno znad województw ościennych, jak i też będą formować się nowe ośrodki w regionie.

Nie można jednak wykluczyć, że wcześniej, bo w godzinach późno popołudniowych nad województwem lubelskim uformują się lokalne superkomórki burzowe. W ich zasięgu możliwe są opady gradu o średnicy do 2-5 cm, wiatr do 90-100 km/h i opady do około 30-40 mm prowadzące do podtopień, chociaż z uwagi na wysoko położony poziom kondensacji i brak silniejszych procesów wspomagających konwekcje rozwój burz w ciągu dnia będzie hamowany.

Przewiduje się jednak, że największe ryzyko groźnych burz będzie wieczorem i w pierwszej części nocy. Wtedy to na przedpolu chłodnego frontu oraz na linii frontu spodziewane są najliczniejsze zjawiska burzowe przemieszczające się z zachodu na wschód, południowy-wschód regionu. Niewykluczone, że przez woj. lubelskie przejdzie mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału. Podstawowym zagrożeniem w jego zasięgu okażą się silne porywy wiatru do 90-100 km/h. Aktywność elektryczna ma być wysoka, stwarzając duże zagrożenie dla mienia, zdrowia i życia. Na skutek częstych wyładowań atmosferycznych, może lokalnie dochodzić do pożarów. W obrębie układu mogą być wbudowane superkomórki burzowe, przynosząc miejscowe opady gradu. Przewiduje się, że strefa burz dość szybko przejdzie z zachodu kraju, opuszczając naszą wschodnią granice w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić radary opadów i detektory wyładowań.

Prawdopodobieństwo silnego załamania pogody, które może objąć przeważający obszar województwa lubelskiego ocenia się na godziny wieczorne oraz pierwszą część nocy na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

18 komentarzy

 1. Kokotek antycovidek

  Uprzejmie informuję, że inni pogodowi wróżbici, na dziś takich kataklizmów nie przewidują…
  Ano „łobocymy” (po putinowsku: pożyjom uwidim)

 2. TIA BURZA ROZPOCZNIE SIĘ O 1 W NOCY A ZAKOŃCZY O 1.03 XDDD

 3. Taa i kropla wody nie spadnie…

 4. Ludwik (nie van Bethowen - nie mylić)

  Takie prognozowanie pogody powinno być gwarantowane na piśmie, a wróżbita rozliczony z przepowiedni w przypadku braku trafnych…

  • Stary lewak (74 l.)

   Na pokropek za cołaski, szamani też nie dają gwarancji, ale kasę biorą… tak jak i jasnowidze od pogody.

 5. I już multum specjalistów od pogody, którzy zawsze szczekają zanim nadejdą zjawiska pogodowe, jak są, bo się te prognozy sprawdzają na lublin112 to potem nie ma ich, jakoś cicho siedzą, śmieszni tacy. Potrollują, napiszą coś bez sensu, a potem jak się prognoza sprawdza żaden japy nie wychyli heheheh żeby przeprosić. Ale cóż, mamy w tym kraju gro specjalistów od wojny, szczepień, teraz od pogody w komentarza i jak widać cały czas te same osoby hehehehe

  • Babunia (podobnież, kochana)

   Taki z ciebie „synoptyk” jak z koziej „de” trąba 😆

   • Nie musisz mnie porównywać do tego, co widzisz w lustrze, jak się w nim przeglądasz…

 6. Kolejny wnikliwy specjalista hahahaha potrolowane z rana i ok 😀

  • Dziadek Slamsonowicz

   Te „synoptyk” zważaj se na słowa – żeby móc se potrollować z rana, ponad 40 lat ciężko zapier…lałem na swoją emeryturę.
   I skrupulatnie korzystam z możliwości wkur…ania takich jak ty.

   • Babka Pierdzinowicz

    Trzeba było trochę przez ten czas popracować, ale nad sobą, żeby takich rzeczy na starość nie pisać.

 7. Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

  Jest takie powiedzenie: „Żołnierz strzela, a pan Bóg kule nosi”, trawestując to na użytek synoptyków i innych przepowiadaczy pogody,
  można rzec; „Jasnowidz, wróżbita, synoptyk*, przepowiada, a pan Bóg chmury nosi”.

  * – niepotrzebne skreślić

 8. Pilnie proszę o informację czy burze będą tak silne i niszczycielskie jak po ostatnim artykule. Bo nie wiem czy wyjść z bunkra. Ostatnio strasznie się bałem jak strasznie grzmiało a okazało się że to był tylko bas z głośników sąsiadów obok słuchających manieczek a największą wichurę dawał wentylator karty graficznej w komputerze.

  • Ty lepiej nie wyłaź z tego bunkra, może dzìęki temu mniej tlenu zużyjesz. Zawsze to coś!

 9. Oby pioruny ukarały z całą surowością wszystkich w tym także was za głosowanie na zdrajców i sprzedawczyków z PIS-u, PO, PSL, SLD. Niech Pan nasz ukarze ich tej nocy!

  • Chichotnik zwyczajny (czyli: pospolity)

   Trzecia dekada dwudziestego pierwszego* wieku, a on jeszcze w boską sprawiedliwość wierzy !!!

   * – napisałem słownie bo obecnie niewielu zna rzymskie cyfry

Kursy walut

 • USD 4.4911zł -0.34%
 • GBP 5.4564zł 0.76%
 • EUR 4.6892zł 0.45%
 • CHF 4.758zł 0.34%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej