Sobota, 20 lipca 202420/07/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze i silne ulewy pojawią się nad regionem. Niewykluczone podtopienia, gradobicia i porywy wiatru do 80 km/h

Nad naszym regionem od pierwszej części poniedziałkowego dnia tworzą się burze. W poniedziałek rano grzmi w rejonie Kraśnika i struktura przemieszcza się na północny wschód.

Prognozy numeryczne zakładają w kolejnych godzinach wzrost aktywności burzowej nad wschodnią częścią Polski. Nie można wykluczyć podtopień, zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Pojawią się również opady gradu, silny wiatr do 80 km/h, a nawet niskie ryzyko 1-2 trąb powietrznych związanych z mezocyklonem.w woj. lubelskim. Spaść może także grad o średnicy 1-3 cm.

Poniedziałek z burzami w regionie

Poniedziałek przyniesie liczne opady konwekcyjne i burze. Już od godzin porannych nad Lubelszczyzną pojawiły się burze, co świadczy o chwiejności atmosfery i silnych procesach wspomagających konwekcje. W rejonie Kraśnika pojawiła się burza, która wykazuje cechy superkomórki burzowej i przemieszcza się stopniowo w kierunku Lublina. Od kilku dni jesteśmy w polu obniżonego ciśnienia oraz w strefie pofalowanego frontu atmosferycznego.

Dziś tworzyć mają się aktywne burze w zasięgu stref konwergencji wiatru dolnego. Wysoka wodność atmosfery skutkować może podtopieniami i zalaniami z uwagi na wysokość opadów do 30-70 mm. Chmury Cb przechodzić mają dziś od południowego zachodu na północny wschód. Niektóre z nich mogą być bardzo aktywne elektrycznie. Najwięcej burz wystąpi pomiędzy godz. 13.00 a 20.00. Prognozowane są lokalnie w całym regionie, najsilniejsze wystąpią na południu, centrum i wschodzie regionu. Nie można wykluczyć klastrów burzowych.

Poniedziałek przyniesie w regionie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane przelotne opady deszczu i silne burze. Możliwy grad o średnicy 1-3 cm. Prognozowana suma opadów do 40-60 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 20°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 80 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Prognozowane zanikające przelotne konwekcyjne opady deszczu, dodatkowo pierwszej połowie nocy gdzieniegdzie na południu i wschodzie regionu również burze. Temperatura minimalna oscylować ma od 11°C do 14°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr porywisty do 65 km/h.

Prognozy pogody dla kraju
Położenie opadów i lokalnych burz

7 komentarzy

 1. Koło Kraśnika słuchać syreny.Już drogę całkowicie zalało,zmieniło trochę kierunek i wali jakby na Świdnik.

 2. Jak to nie musi,to niech raczej nie wybiera się na zachód od Kraśnika.

 3. Dziadek Józek ze Slamsowa (wiosen 76)

  A u mnie na Slamsowie błyskało, a nawet zagrzmiało ze dwa razy, ale deszczu było ciut ciut. I spokojnie, wiatry nie odchodziły

  • Bożesz ty mój !!!

   Ale w „regionie” się nie nudzili, łapali deszczówkę w garnki, beczki, a jak kto se wykopał, to i w dołki.
   A byli tacy napaleńcy, że i do własnych piwnic łapali.

 4. Myślę (co każdemu sie może zdarzyć), że dziś Bozia grzmiała na wczorajszych wyborców tego moczybuźki, kolesia pana prezydenta.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport