Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Czym się różni druk offsetowy od druku cyfrowego?

Zastanawiasz się nad tym, co to jest offset? Jeżeli posiadasz swoją firmę, wiedza o tym, czym różni się nadruk cyfrowy a druk cyfrowy, jest niezbędna. Prowadząc swoje przedsiębiorstwo, warto wiedzieć, do czego może być przydatne drukowanie offsetowe. Zapoznaj się ze wskazówkami naszych ekspertów i dowiedz się,  na czym polega technika offsetowa. Podpowiadamy również do drukowania jakiego rodzaju materiałów reklamowych jest ona stosowana.

Druk cyfrowy a offsetowy — czym się różnią?

Druk offsetowy oraz druk cyfrowy to najczęściej spotykane rodzaje wydruków firmowych materiałów o przeznaczeniu reklamowym. Co to jest druk offsetowy? Czym się różni od cyfrowego?

Druk offsetowy a cyfrowy — różnice

W firmach druk offsetowy najczęściej jest stosowany do produkcji materiałów reklamowych. Powstający techniką offset druk to w znacznej mierze głównie ulotki, wizytówki oraz wiele innych gadżetów służących promocji firmy. Z kolei wydruk cyfrowy jest stosowany głównie do wydruków monochromatycznych (np. kod kreskowy, etykieta itp.) i o niewielkich nakładach. Technika ta pozwala na pozyskiwanie materiałów o wysokiej jakości. Z tego też powodu często wykorzystuje się ja do druku banerów reklamowych. 

Drukowanie cyfrowe — na czym polega?

Wydruk cyfrowy odbywa się za pomocą komputera, na którym otworzono projekt zapisany na nośniku pamięci. Podłączona do komputera maszyna drukarska naświetla podłączony do tonera wałek, za pomocą którego zostaje przeniesiony obraz. Materiał, na którym powstaje druk powinien być giętki. Może to być np. folia lub papier. Metoda ta pozwala na szybkie drukowanie materiałów reklamowych, takich jak ulotki, wizytówki, banery, plakaty itp. W przeciwieństwie do techniki offsetowej, nie wymaga również tak czasochłonnych przygotowań do wydruku. Pod tym względem drukarz offsetowy ma znacznie więcej pracy. W trakcie drukowania techniką cyfrową druk można także dowolnie wstrzymywać oraz wznawiać. Przede wszystkim jednak jest to opcja przystępna cenowo. W przeciwieństwie do techniki offsetowej pozwala ona również na wyprodukowanie materiałów reklamowych o wysokiej gramaturze i formacie większym niż A4. 

Rodzaje druku cyfrowego

Wyróżnia się kilka rodzajów druku cyfrowego. Są to:

  • Druk ploterowy — w tym m.in. drukowanie solwentowe, które jest oferowane przez wszystkie drukarnie cyfrowe;
  • Druk natryskowy — tworzony przy pomocy tuszy, które są utrwalanie promieniami UV;
  • Druk termosublimacyjny — zamiennie określany również jako druk termotransferowy;
  • Druk elektrofotograficzny — przeprowadzany za pomocą lasera;
  • Druk lateksowy — przeprowadzany na ekologicznych tuszach lateksowo-wodnych.

Druk offsetowy — co to?

Do najważniejszych właściwości druku offsetowego należy stosowanie nieco innej metody druku. Drukarnia offsetowa przenosi farby z matrycy aluminiowej na produkt za pomocą pokrytego warstwą gumy cylindra. Każda drukarnia offset posługuje się czteroma cylindrami. Każdy z nich służy do przenoszenia innego koloru farby. Są to:

  • C – cyjan;
  • M – magenta;
  • Y – żółty;
  • K – czarny.

Niektóre drukarnie offsetowe wykorzystują również dodatkowy, piąty cylinder. Pozwala to na wydrukowanie koloru spoza palety barw CMYK. Dzięki temu wydruk staje się szlachetniejszy.

Drukowanie offsetowe — na czym polega?

Wydruk offsetowy wykorzystuje przyciąganie i odpychanie wody. Wszystko dzięki wykorzystaniu dwóch substancji — hydrofobowej i oleofilnej. Są one nanoszone w miejscu, gdzie ma powstać nadruk. Z kolei w miejscach nie objętych drukiem namówić się substancje o odwrotnym działaniu. Druk offset zazwyczaj wykonuje się na papierze  o gramaturze maksymalnie 350 gr/m2. Drukowanie na tworzywach sztucznych, tekturze lub papierze o większej gramaturze wymaga posiadania bardziej zaawansowanego sprzętu, który umożliwia wykonywanie wydruków wielkoformatowych. 

Druk cyfrowy a offsetowy — znajdź różnice do wydruku

Decydując się na wykonanie materiałów reklamowych, należy mieć w pamięci to, że metoda druku cyfrowego znacznie lepiej sprawdza się w przypadku druku o małym nakładzie. Warto po nią sięgnąć np. w celu wykonania co najwyżej kilkudziesięciu wizytówek. Z drugiej jednak strony technika ta pozwala na znacznie lepszą personalizację wydruku pod kątem indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. W praktyce oznacza to, że może ona pozwolić na stworzenie zamówień, w których wykorzysta się różne informacje lub grafiki. Ponadto metoda ta jest stosowana w przypadku produkcji reklamy wielkoformatowej. Charakteryzuje się znakomitą jakością, przez co idealnie sprawdza się do wydruku banerów.

Z kolei druk offsetowy jest znacznie bardziej polecany w przypadku druku o dużym lub średnim nakładzie. Im więcej materiałów drukuje się tą metodą, tym w rezultacie okazuje się to bardziej ekonomiczne. Druk offsetowy znakomicie nadaje się do tworzenia materiałów promocyjnych, które liczą sobie nawet kilka tysięcy egzemplarzy. Warto również wybrać ja wtedy, gdy zależy nam na wydruku pokrywanego warstwą matującą lub błyszczącą. Tak uszlachetnione materiały reklamowe lub firmowe wyglądają znacznie bardziej elegancko. Dodatkową warstwą matującą lub połyskująca, zwiększa również trwałość ulotki.

Który rodzaj druku wybrać? Cyfrowy czy offsetowy?

Przed podjęciem decyzji należy zadać sobie pytanie, jakie oczekiwania mamy względem drukowanych materiałów. W przypadku, gdy zależy Ci na wysokiej jakości oraz spersonalizowaniu wydruku — sięgnij po metodę cyfrową. Jeżeli jednak przewidujesz duży nakład wydruku, znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór druku techniką offsetową. Z  drugiej jednak strony należy pamiętać, że drukowanie małej ilości materiałów metodą offsetową jest praktycznie w ogóle nieopłacalne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również wziąć pod uwagę to, czy drukowane materiały są potrzebne na teraz. Przygotowanie wydruków metodą offsetową jest nieco bardziej czasochłonne niż technika cyfrowa. Warto również uwzględnić, że metody cyfrowe pozwalają również na wprowadzenie zmian w trakcie drukowania materiałów. Jeżeli więc przewidujesz możliwość naniesienia dowolnie wybranej korekty — zaleca się wybór metody cyfrowej. W przypadku wydruku offsetowego będzie to wiązało się z koniecznością wymiany używanej do druku gumy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Źródło: SharkDesign – Cyfrowy Druk Wielkoformatowy