Coraz więcej przedsiębiorców składa wnioski o odroczenie składek ZUS. Nie trzeba już wypełniać zawiłych dokumentów

Blisko 500 przedsiębiorców z naszego regionu zdecydowało się już na skorzystanie z możliwości odroczenia składek ZUS. Znacząco uproszczono też sam wniosek, jaki należy w tym celu wypełnić.

Do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z terenu województwa lubelskiego wpłynęły już 482 wnioski o odroczenie terminu płatności składek. W związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa, przedsiębiorcy mają możliwość odroczenia składek na trzy miesiące oraz zawieszenia spłaty zawartych wcześniej układów ratalnych. W całym kraju do oddziałów ZUS wpłynęło już 18,4 tys. tego typu wniosków.

– Każdy z przedsiębiorców powinien zastanowić się, z jakiej pomocy chce skorzystać. Możliwości jest wiele i wszystko wskazuje na to, że będzie ich jeszcze więcej. Mam tu na myśli tzw. tarczę antykryzysową. Da ona jeszcze większe możliwości, m.in. chodzi o zwolnienie mikrofirm ze składek na ubezpieczenia społeczne. Do tego przedsiębiorcy zwolnieni będą z opłaty prolongacyjnej. Poczekajmy jednak na ostateczny kształt ustawy – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Na tzw. tarczę antykryzysową składają się projekty kilku ustaw. Głównym celem nowych rozwiązań prawnych ma być ochrona zatrudnienia i zachowanie płynności finansowej w firmach. Uproszczony wniosek o odroczenie terminu płatności albo zawieszenie układu ratalnego można złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, wysłać pocztą lub wrzucić do specjalnych pojemników w placówkach Zakładu. Przedsiębiorca, który skorzysta z ulgi może liczyć na wstrzymanie postępowania egzekucyjnego i sankcji.

Jeżeli chodzi o same wnioski o odroczenie terminu płatności składek, obecnie jest to już jednostronicowy wniosek. Przedsiębiorca podaje w nim swoje dane i wskazuje skrótowo, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia składek. Wcześniejszy wniosek właściciele firm określali kpiną. Miał on cztery strony, które należało wypełnić, aby ZUS rozpatrzył prośbę przedsiębiorcy. Wśród danych, jakie należało wpisać były m.in.: forma opodatkowania w 2017, 2018 i 2019 r., kwoty przychodu, kosztów, zaliczek na podatek dochodowy czy nakładów na środki trwałe w każdym z tych lat. Nie brakowało też pytań np. o majątek prywatny czy kwotę zobowiązań prywatnych.

(fot. lublin112)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. Odroczenie to nie zwolnienie. Zus nie pozwoli na to aby komuś było lepiej. Za 20 – 30 okaże się, że komuś do emertury brakuje 3 miesiące a zus umyje ręce. Ta instytucja potrzebna jest jak kur…ie majtki.

 2. … bo ” szef ” miał na SUV-a 300 tys w gotówce … ale na Zus dla paru robotników już NIE MA !!! …

  • widać jakie masz pojęcie o biznesie… tego SUVa ten szef to wziął wziął w leasing…nie znam żadnego właściciela firmy co kupił by za gotówkę…bo po co ???? skoro koszty się odlicza od podatku…
   więc zastanów się o czym piszesz…jak ten szef tego SUVa wziął ze dwa miesiące temu bez wpłaty własnej…to może go spokojnie przestać spłacać…i zapłacić za ciebie ZUS…ale jak dał 40% wpłaty i spłaca go od 2 lat…to na pewno zapłaci następny czynsz a nie za ciebie ZUS…bo jak nie to będzie w plecy jakieś 80000zł…proste-proste

   • akurat prezentowane przez Ciebie to typowe januszowanie w biznesie – kupić rzeczy „pierwszej potrzeby” dla siebie jak dobre auto, telefon, komputer „na firmę”, żeby nie mieć wyniku finansowego na plus i nie płacić podatków, a pracowników najlepiej na śmieciówki bo najmniejsze obciążenia.

 3. To nie do ZUS miej pretensje tylko do rządu że takie ustawy uchwała. ZUS tylko wykonuje co ustawa mówi.

 4. Jak dostałem dofinansowanie to najważniejsza rzeczą było opłacenie składek ZUS przez rok reszta nieważna najważniejsze żeby tego złodzieja opłacać!. Zlikwidować ZUS!. teraz jest okazja jedyna od 50 lat

  • … bo dofinansowanie to taki ” darmowy ” zus , żebyś od razu nie padł na starcie

 5. zus jest potrzebny jest jak kur…ie majtki.

 6. nie można po prostu np. na trzy miesiące zawiesić działalności

 7. zus byl jest i bedzie a wy placicie i koniec a my bedziemy dalej pic kawke i herbatke a wy placicie, wakacje ida trzeba wniosek zlozyc o cieple kraje z rodzina a wy placicie dalej . hwwd

 8. Owocem żywota Twojego jeZUS… pzdr i zdrówka życzę

 9. Ja Ty On My Wy Oni

  … tylko budżetówka i komunalne … tu zawsze jest wypłata , pełny zus , urlopy i chorobowe ( płatne ) … itd. itp. … nie ma że zaraza czy kryzys . kasa na konto !!! … nasz rodzimy kapitalizm jest dziki i pazerny … musisz kombinować , przewidywać , tyrać non stop bez urlopu i nie chorować bo wypadniesz z rynku … no i oczywiście zapłacić zus ! … a i tak jesteś złodziejem dla ogółu …

 10. Niech żyje szara strefa .. i….. KRUS

 11. To w końcu odroczenie czy zwolnienie?

 12. Jakoś tak się złożyło, że składałam taki wniosek jeszcze przed tą całą pandemią. Ten zawiły na „30” stron. Tydzień albo dwa mi zajęło uzyskanie wszystkich wymaganych informacji, ale najdłużej opisanie i umotywowanie, bo wymagają oni bardzo szczegółowych informacji. Po czym wysłałam taniosek przez PUE, epuap, bo przecież na codzień tego się używa. Oczywiście wniosek poszedł, ale tygodniami nie było odzewu. Po jakimś czasie sama zadzwoniłam do zusu i to pomogło – coś się ruszyło: zadzwoniła miła Pani z zusu, że coś tam jest nie tak. Poszłam, Pani oddrukowała CAŁY WNIOSEK na drukarce, mi dała czysty formularz i kazała przepisywać ręcznie. Ostatecznie wpisałam tam te same informacje. Także tego… chyba na dobre im wyjdzie cały ten wirus i przeniesienie formalności do internetu.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7625zł 0.02%
  • GBP 5.0283zł 0.02%
  • EUR 4.4714zł 0.08%
  • CHF 4.1297zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach