Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chciał pomóc znajomemu, stracił ponad 18 tys. złotych

Chciał pomóc znajomemu, ale w wyniku działania oszustów stracił ponad 18 tys. złotych. Finalnie mężczyzna zalogował się na swoje konto w banku i zaakceptował kilka transakcji, które okazały się wypłatami BLIK z jego konta.

Do bialskiej komendy zgłosił się 21-latek, który został oszukany podczas sprzedaży internetowej. Jego młodszy znajomy wystawił na portalu ogłoszeniowym kask rowerowy.

– Gdy skontaktowała się z nim osoba zainteresowana zakupem ustalił, że przesyłkę wyślę za pomocą firmy kurierskiej. To kupująca miała pokryć koszty wysyłki. W trakcie korespondencji prowadzonej za pomocą komunikatora internetowego poprosiła o przesłanie konta bankowego, na które miał zostać wykonany przelew – informuje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z bialskiej Policji.

Z uwagi na to, że chłopak takiego konta nie posiadał poprosił o pomoc pokrzywdzonego. W trakcie prowadzonej korespondencji wystawiający otrzymał maila. Należało kliknąć w znajdujący się tam link, by potwierdzić otrzymanie gotówki.

– Niestety pokrzywdzony postąpił zgodnie z instrukcjami. Zalogował się na swoje konto, po czym w trakcie rozmowy telefonicznej z „rzekomym konsultantem” zaakceptował kilka wypłat Blik ze swojego konta. W wyniku działalności sprawców stracił ponad 18 tys. zł. Teraz oszustów szukają policjanci. Apelujemy też o rozwagę podczas transakcji internetowych – dodaje nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Ograniczone zaufanie podczas zawierania transakcji on-line uchronią nas przed utratą pieniędzy. Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Nie powinniśmy także podawać danych dotyczących haseł do karty, kodów i loginu do bankowości internetowej. Oszust posiadając je może pozbawić nas wszystkich środków finansowych.

PRZECZYTAJ

Nastolatek chciał sprzedać obuwie. Stracił z konta kilka tysięcy złotych

4 komentarze

  1. chyba rekord w wieku xD

  2. I takie ameby potrafią założyć konto, ale jak ono działa i w jaki sposób się przyjmuje płatność to już nie wiedzą. Nawet mi takich ludzi nie żal.

  3. zanim dorosnie bedzie zawsze biedny

Dodaj komentarz

Z kraju