Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Burze we wtorek pojawią się nad regionem. Intensywność zjawisk konwekcyjnych będzie mniejsza niż ubiegłej doby

We wtorek Polska będzie między niżami znad Skandynawii i Bałtyku a wyżem znad zachodniej Europy. Na terenie kraju obserwowane będzie zmienne zachmurzenie duże i umiarkowane oraz przelotne opady deszczu. Będzie miał miejsce napływ masy chłodniejszego powietrza polarno-morskiego. Przez nasz region w kolejnych godzinach przejdzie kolejny front atmosferyczny.

We wtorek przelotne opady deszczu, możliwe słabe burze

Dziś prognozowana jest przewaga zachmurzenia umiarkowanego, gdzieniegdzie okresami dużego. Spodziewane przelotne opady deszczu, lokalnie prawdopodobne słabe burze. Strefa burz i opadów przemieszczać ma się w drugiej części dnia z zachodu na wschód. Szacowana wysokość opadów w burzach do 10-20 mm. Aktywność i intensywność zjawisk towarzyszących burzom okaże się niższa niż ubiegłej doby.

Na termometrach maksymalnie od 22°C do 25°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie zachodni. W czasie lokalnych burz wiatr porywisty do 60 km/h. Rozwój wtorkowych burz będzie możliwy dzięki wymuszeniu pionowych ruchów konwekcyjnych przez przemieszczający się front okluzji. Aktywność elektryczna okaże się na ogół niska z uwagi na słabą rozbudowę pionową chmur Cb.

Podczas przemieszczania się frontu i komórek konwekcyjnych porywy wiatru nie powinny przekroczyć 50-60 km/h. Zdarzyć może się punktowo niewielki grad o średnicy 0,5 – 1 cm. Istnieje niskie ryzyko utworzenia się lejków kondensacyjnych, a nawet krótkotrwałej i słabej trąby lądowej w woj. lubelskim. Pod wieczór zjawiska burzowe zaczną zanikać i w nocy już nie powinno grzmieć nad regionem.

Noc ze słabymi, przelotnymi opadami deszczu

Noc z wtorku na środę zapowiada się z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Początkowo na wschodzie regionu możliwe słabe, przelotne opady deszczu o podłożu konwekcyjnym. Jednak w drugiej połowie nocy lokalnie prawdopodobne krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300-500 m. Temperatura minimalna wyniesie od zaledwie 8°C do 10°C. Wiatr będzie słaby, na północy okresami umiarkowany, z przewagą kierunków zachodnich.

W środę prognozowane jest w woj. lubelskim zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego. Jednak na południu możliwe słabe, przelotne opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia będzie od 19°C do 21°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, jednak północy także porywisty, przeważnie zachodni.

Zapowiada się gorący weekend

Wygląda na to, że dni gorące z temperaturą powyżej 25°C powrócą w najbliższy weekend. Wcześniej czekają nas dość niskie temperatury w okolicach 16-22°C za dnia. Noce z temperaturą minimalną w przedziale 6-10°C. Czeka nas od środy kilkudniowa przerwa od intensywnych burz nad Polską. Te mają szanse powrócić nad woj. lubelskie już w przyszłym tygodniu, powodując lokalne szkody w regionie. Pierwszy upał z temperaturą powyżej 30°C w tym roku powinien wystąpić już w przyszłym tygodniu, ale na bardziej precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo burz

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz we wtorek ocenia się na 30% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich w drugiej części dnia we wtorek, gdy chwiejność i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Ciężko wskazać precyzyjnie regiony zagrożone, ale wydaje się, że najsilniejsze wystąpią w zachodniej części naszego regionu. Wiele wskazuje na to, że strefa opadów i słabych krótkotrwałych burz może też przejść z zachodu na wschód woj. lubelskiego, obejmując przeważający obszar Lubelszczyzny. Należy śledzić radary i detektory wyładowań oraz zdjęcia satelitarne z uwagi na lokalny charakter burz.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz

2 komentarze

  1. Dobrodziej frasobliwy

    P I L N E !!!
    Burze we wtorek pojawią się nad regionem. Kogo nie zalało do tej pory ma szansę być zalany, a kogo już raz zalało ma szansę na bis.
    To samo z wodą kto se jeszcze nie nałapał deszczówki niech se przygotuje szklanki, garnki, wiaderka, beczki, a nawet dołek zdąży wykopać.

  2. I co, były? Ktoś widział te burze? Pytam nie złośliwie tylko z czystej ciekawości. Mój blitzortung dziś nie pokazał ani jednej. Może coś mi się zawiesiło?

Dodaj komentarz