Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawią się w piątek na obszarze woj. lubelskiego. Możliwy drobny grad, ulewy i wiatr do 65 km/h

W piątek w regionie prognozowane są burze. Lokalnie mogą wystąpić opady drobnego gradu. Termometry wskażą w najcieplejszym momencie dnia od 14°C do 16 °C.

W piątek sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie względem poprzednich dni. Nasza część Europy nadal znajdować będzie się pod wpływem wypełniającego się niżu znad wschodnich Niemiec i Ziemi Lubuskiej. Znajdziemy się w tej samej, chłodnej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego.

Adwekcja chłodnego powietrza polarno morskiego oraz wpływ operacji słonecznej spowoduje zwiększenie pionowego gradientu temperatury, co skutkować będzie wystąpieniem stosunkowo niedużej niestabilności i rozwojem chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus z przelotnymi opadami i słabymi burzami. Termometry wskażą w najcieplejszym momencie dnia od 14°C do 16 °C.

Już od godzin około południowych rozpocznie się rozwój chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus. Spodziewane są na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, ale najwięcej burz powinno pojawić się w drugiej części dnia na zachodzie regionu. Niewykluczone są jednak punktowo w całym regionie.

Spodziewane są liczne komórki opadowe, gdzieniegdzie burzowe. Przeważnie będą jednak rozproszone, krótkotrwałe i nie przynoszące szczególnie groźnych zjawisk atmosferycznych.

Podczas burz wysokość opadów sięgnie do 10-20 mm. Lokalnie wystąpi drobny grad z uwagi na niską położoną izotermę zero. Powieje w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych do 50-65 km/h. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka chmur konwekcyjnych. W przerwie pomiędzy opadami wyglądać będzie słońce.

Najwięcej burz spodziewamy się pomiędzy godziną 14 a 18, gdy chwiejność na skutek dziennego nagrzania ma być największa, a procesy wspomagające konwekcję najsilniejsze. Z uwagi na niski poziom kondensacji chmur i dużą wilgotność w dolnej troposferze, nie można wykluczyć zalążków trąb lądowych, które będą krótkotrwałe. Ryzyko słabej trąby powietrznej ma być niskie, ale w dzisiejszych warunkach nie da się jej całkowicie wykluczyć.

Niektóre z chmur Cumulonimbus mogą prezentować się bardzo malowniczo, przynosząc ładne tęcze, gęste smugi opadowe, a także chmury Mammatus w kształcie wymion u podstawy chmur kłębiasto-deszczowych. Pod wieczór wraz ze słabnącą operacją słoneczną, zmniejszać zacznie się pionowy gradient temperatury, co spowoduje zmniejszenie się niestabilności i stopniowy zanik chmur konwekcyjnych oraz burz. W pierwszej części nocy burze powinny zaniknąć całkowicie na wschodzie, ale słabe opady przelotne mogą utrzymać się przez całą noc.

Prawdopodobieństwo wystąpienia słabych, krótkotrwałych, ale licznych burz ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz adwekcyjnych

(fot. fanipogody.pl)

5 komentarzy

 1. 14C i grad i burze? Koniec świata

  • Raczej lata. Jesień w sierpniu.

  • Cichobiorek Cichodajek

   Dziecko nie wiem czy wiesz, ale im wyżej, tym chłodniej…
   Zdarzyło się mi wystartować z lubelskiego lotniska w upalny dzień, a po paru minutach, kapitan poinformował, że jesteśmy na wysokości przelotowej (ok.10 tys. metrów), a na zewnątrz jest minus 60 st. C.

   • I co w związku z tym pyskaty rozkapryszony dzieciaku? Mama wyłączyła potem psp i było po zabawie?

 2. Babcia Szeptucha (to wnusio mój kochany)

  Burze bedom, powiedocie… ano łobocymy.
  Póki co jest, pół na pół, cyli abo bedzie pogoda, abo bedzie loło… moze jak z cebra

Z kraju

Polityka i społeczeństwo