Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Budimex chce zatrudnić ponad tysiąc osób. Rekrutację poprowadzi robot oparty o sztuczną inteligencję

Budimex planuje w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia o ponad tysiąc osób. Po raz pierwszy w Polsce rekrutację na tak dużą skalę poprowadzi robot oparty o sztuczną inteligencję.

Specjalnie w tym celu na stronie internetowej pracodawcy umieszczono przycisk z botem-rekruterem. Po jego kliknięciu każdy kandydat będzie mógł rozpocząć konwersację z botem za pośrednictwem facebookowego Messengera, czyli najpopularniejszego komunikatora w Polsce, z którego korzysta prawie 12 mln użytkowników.

Robot zapyta o doświadczenie, umiejętności i znajomość języków obcych oraz oczekiwania finansowe. Odpowiedzi zapamięta i spróbuje dopasować do wymagań postawionych przez pracodawcę. Jeżeli kandydat je spełni, rekruter otrzyma taką informację i będzie mógł zaprosić potencjalnego pracownika na spotkanie.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że w przeciwieństwie do człowieka, działa non stop i jest w stanie jednocześnie prowadzić rozmowy z ogromną liczną kandydatów o dowolnej, wybranej przez nich porze. System działa zgodnie z RODO, unijnymi regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych, zdejmując z pracodawcy wiele obowiązków informacyjnych związanych z przetwarzaniem danych kandydatów. Co ważne, aplikacje są anonimowe, a dane kandydata zostają ujawnione dopiero w momencie, kiedy zaakceptuje on zaproszenia na spotkanie.

– Przy tak dużej skali rekrutacji i konkurencyjnym rynku chcemy stawiać na innowacyjne rozwiązania. Nowoczesna firma to taka, która jest tam, gdzie są jej kandydaci, a dziś wszyscy są na Facebooku. Chatbot świetnie więc wpisuje się w strategię cyfrowej transformacji, którą obecnie wdrażamy – mówi Cezary Mączka, członek zarządu Budimeksu, dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

Emplobot to pierwszy w Polsce chatbot poszukujący ludzi do pracy, ale sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do rodzimej branży HR. A ta jest otwarta na korzystanie z nowych technologii. Platformę rekrutacyjną wykorzystującą sztuczną inteligencję stworzyło Emplocity.

2018-03-19 12:21:28
(fot. pixabay.com.)

Autor: redakcja

12 komentarzy

  1. Cyborgi będą wyszukiwać cyborgów.Takich odpornych na wirusy nie do za*******ja za najniższą krajową i dyspozycyjnych 24h komunikatywnych przez f ,I T
    Ja preferuję rozmowę w cztery oczy bo złotych rączek nic nie jest wstanie zastapić.

  2. Chciałbym doczekać czasów, kiedy będą montować, taką inteligencję w samochodach. Może miałbym się w końcu godnego przeciwnika, bo jak na razie nie ma konkurencji dla mnie i mojego BMW e60 535d 320KM. Ja cały czas się z Was śmieję…

  3. Sprytne, robocik przy okazji prześwietli profil kandydata pod kątem skłonności do używek oraz ewentualnie kontrowersyjnych poglądów. 😉

  4. Bimmer przyjedz tą swoją bmw na kryterium asów to pokażesz co potrafisz w swojej maszynie . Sądząc po twoich wpisach to chłopaki w seicento cię objadą .

  5. Też mi nowość, już w „CZTERDZIESTOLAKU” wybierali dyrektora za pomocą komputera 🙂

  6. co za głupota

  7. Jak ktoś nie ma fejsa to już nie popracuje. Lepiej było zrobić bota na Linkedin, fejs to nie portal do szukania pracy, tym bardziej że pełno tam oszustów i naciągaczy.

  8. Taki bot/program komputerowy będzie mógł „przesłuchać” kilkuset, tysiące, kilkaset tysięcy, kilka milionów kandydatów? Zgadnijcie co będzie głównym kryterium przy wyborze pracownika? Oczywiście, że płaca – już teraz tak jest. Nie dość, że za chwilę roboty zastąpią ludzi w pracy (w Chinach już zastępują), to jeszcze pracę, gdzie konieczny będzie człowiek, będą posiadać jedynie najtańsi z najlepiej pasujących do przyjętego profilu. W między czasie 1% najbogatszych ludzi będzie jeszcze bardziej bogatsze. Do czego dąży ten świat?