Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Apogeum silnego ocieplenia nadchodzi do woj. lubelskiego. Występować ma pył saharyjski, na termometrach w święta nawet 24°C

W sobotę Polska znajduje się pomiędzy układem wysokiego ciśnienia znad Morza Czarnego a wieloośrodkowym niżem znad zachodniej Europy, co spowoduje występowanie nad krajem pogodnej i w większości słonecznej pogody z małym i umiarkowanym zachmurzeniem, gdzieniegdzie dużym. Napływać będzie ciepła zwrotnikowe masy powietrza z rejonu Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Dodatkowo obserwowana ma być coraz większa koncentracja pyłu saharyjskiego, powodując charakterystyczne zmętnienie nieba. Co ciekawe w okresie świątecznym cieplej jest w Polsce niż na obszarze Półwyspu Iberyjskiego.

Może paść rekord ciepła

Dziś i jutro jest szansa na pobicie rekordu krajowego temperatury dla marca, który pochodzi 21 marca 1974 r., gdy to w Nowym Sączu w klatce meteorologicznej na wysokości 2 metrów odnotowano 25.6°C. Prognozy numeryczne wskazują, że w pasie dzielnic południowych temperatura w zasięgu efektu fenowego i adwekcji masy zwrotnikowej sięgnie nawet 25-27°C.

W całym kraju rozpoczynające się święta Wielkanocne będą najcieplejsze od ponad 20 lat z iście wiosenną, a nawet można rzec letnią pogodą, gdyż jest szansa na przekroczenie umownego progu dnia gorącego, czyli 25°C. Odchylenie temperatury od normy wieloletniej w czasie kulminacyjnej fazy ocieplenia przekroczy nawet 16-18°C, co oznacza ekstremalną anomalię temperatury dla tego konkretnego okresu roku. Średnia dobowa temperatura powietrza przez kilka najbliższych dni będzie charakterystyczna dla lata termicznego również w naszym regionie. Kilkudniowe ochłodzenie nadejdzie dopiero po świętach, ale wysokie temperatury powrócą najprawdopodobniej z biegiem czasu w kwietniu.

Wielka Sobota z pyłem nad Afryki

W Wielką Sobotę na obszarze woj. lubelskiego prognozowane jest na ogół zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Zmętnienie nieba będzie spowodowane dużą koncentracją pyłu znad Afryki. W najcieplejszym momencie dnia od 20°C do 23°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, przeważnie południowy.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie w regionie zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. W najchłodniejszej części nocy 9°C do 13°C. Wiatr będzie na ogół słaby, okresami umiarkowany, południowy.

Apogeum silnego ocieplenia nadchodzi do woj. lubelskiego. Występować ma pył saharyjski, na termometrach w święta nawet 24°C

fot. lublin112.pl

Niedziela z wysokimi temperaturami

Jutro Polska będzie pod wpływem układu wysokiego ciśnienia, powodującego wystąpienie nad krajem pogodnej aury z małym zachmurzeniem, a nawet lokalnie brakiem chmur, co będzie rezultatem napływu ciepłej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego z południa Europy i Afryki. Zmętnienie nieba będzie spowodowane obecnością pyłu saharyjskiego.

Niedziela Wielkanocna przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie małe i umiarkowane. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia w regionie od 22°C do 24°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nasilający się wyraźnie w drugiej części dnia, okresami porywisty, południowy w porywach maksymalnie do 40-55 km/h.

Noc z niedzieli na poniedziałek zapowiada się z zachmurzeniem umiarkowanym i dużym. Nie są prognozowane opady deszczu. Temperatura minimalna od 10°C do 12°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, na ogół południowy.

Poniedziałek z letnią pogodą

Lany Poniedziałek przyniesie iście letnią pogodę. Prognozowane zachmurzenie małe. Na termometrach ujrzymy od 21°C do 23°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, południowy, okresowo skręcający na południowo-wschodni.

W nocy z poniedziałku na wtorek od 10°C do 13°C. Zachmurzenie będzie przeważnie małe, gdzieniegdzie umiarkowane. Wiatr będzie na ogół umiarkowany, okresowo porywisty z kierunków południowych.

Ochłodzenie po świętach i wiosenne burze

Tuż po świętach czeka nas ochłodzenie i opady atmosferyczne. Już we wtorek zobaczymy w najcieplejszym momencie dnia od 14°C do 17°C. Nasili się i zmieni kierunek wiatru, co ma mieć związek z przechodzeniem pofalowanego frontu atmosferycznego i niżu w pobliżu Polski. Kolejne dni przyniosą na ogół temperatury wiosenne w przedziale od 12°C do 15°C, czasem zdarzą się również opady atmosferyczne, a nawet i lokalne wiosenne burze. Tylko sporadycznie nocami w pierwszej dekadzie kwietnia zdarzą się nocne i poranne przymrozki.

Pierwsza połowa kwietnia 2024 r. zapowiada się ciepła i wilgotna. Niewykluczone, że już w okolicach 6-8 kwietnia 2024 temperatura za sprawą napływu bardzo ciepłej masy z południa wzrośnie ponownie powyżej 20°C, ale na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy jeszcze poczekać. Rozwój fenologicznej wiosny będzie postępować w kolejnych tygodniach coraz szybciej i nie utrudnią tego również rzadkie przymrozki.

Prognozy pogody dla Polski
Aktualna temperatura w Polsce

PRZECZYTAJ

Potrzebujesz pomocy medycznej w Wielkanoc? Przeczytaj

Jeden komentarz

  1. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

    Na termometrach w święta nawet 24°C, powiadacie…
    No to ja se, zaraz po świątecznym śniadanku, wsiądę do swojego opelka, udam się na ROD Miłek, tam między drzewami powieszę se hamak i do tej marnej 15 w drzemkę zapadnę.
    Chciałoby się i dłużej, ale zwykle o 15 w nieodległym kościele „dobrodziej” w „gary” wali i nie pozwoli spać nikomu w okolicy.

Dodaj komentarz