690 680 960

Zniesienie ograniczeń tranzytowych dla towarowych przewozów kolejowych z Ukrainy do Polski

W sobotę Andrzej Adamczyk minister infrastruktury poinformował, że od 10 lutego nastąpi zniesienie ograniczeń tranzytowych dla towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski. 19 stycznia w sprawie ukraińskiej blokady kolejowej odbył się w Lublinie protest kolejarzy przed Konsulatem Ukrainy.

Wczoraj minister transportu Ukrainy Oleksandr Kubrakow przekazał informację, że od 10 lutego zniesione zostaną wszelkie ograniczenia w tranzycie kolejowym do Polski. Zostały one wprowadzone w styczniu tego roku i były m.in. przyczyną protestu kolejarzy w Lublinie przed ukraińskim konsulatem. Informację o zniesieniu ograniczeń potwierdził wczoraj minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Po rozmowie z Ministrem Transportu Ukrainy mogę przekazać, że 10 lutego nastąpi zniesienie ograniczeń tranzytowych dla towarowych przewozów kolejowych przez terytorium Ukrainy do Polski – poinformował Andrzej Adamczyk minister infrastruktury.

Szef resortu infrastruktury dodał, że wierzy w możliwość znacznego zwiększenia obrotów towarowych z Polską. Dlatego zostaną przyspieszone prace nad elektryfikacją odcinka Kowel-Izów. Pozwoli to znacząco zwiększyć przepustowość tego obszaru po stronie ukraińskiej.

Spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy

Od stycznia Ministerstwo Infrastruktury zabiegało o odwołanie decyzji strony ukraińskiej dotyczącej bezterminowego ograniczenia tranzytu kolejowego przez Ukrainę oraz zakazu użytkowania wagonów własności kolei ukraińskich na terytorium Polski. 31 stycznia 2022 roku z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odbyło się spotkanie ministrów infrastruktury Polski Andrzeja Adamczyka i Ukrainy Oleksandra Kubrakowa w obecności szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakuba Kumocha, wiceministra infrastruktury Rafała Webera oraz szefa biura Prezydenta Ukrainy, Andrija Jermaka.

Podczas spotkania strony strony porozumiały się m.in. w sprawie opracowania wspólnej mapy drogowej w zakresie znacznego podniesienia przepustowości polsko-ukraińskich drogowych przejść granicznych. Odpowiedni plan działań powinien być uzgodniony z udziałem przedstawicieli służb celnych, granicznych, i innych służb Polski i Ukrainy nie później niż do końca lutego br. Co więcej strony doszły do porozumienia w sprawie znacznego zwiększenia zezwoleń na wykonywanie międzynarodowych przewozów drogowych z uwzględnieniem potrzeb polskich i ukraińskich przewoźników drogowych.

Protest w Lublinie

Przypomnijmy, 19 stycznia w Lublinie przed Konsulatem Ukrainy odbył się protest kolejarzy w związku z wprowadzonym przez Ukrainę ograniczeniem na kolejowe przewozy tranzytowe przez terytorium Ukrainy. Kolejarze zapowiedzieli wówczas, że jeżeli sytuacja nie ulegnie normalizacji, będą zmuszeni podjąć inne kroki, bardziej radykalne. Na ręce Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie złożone zostało pismo zaadresowane do premiera Ukrainy, w którym znalazł się zapis, że pracownicy PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej sp. z o.o., domagają się podjęcia jak najszybszych działań zmierzających do zniesienia wprowadzonego bezprawnie przez Kolej Ukraińską ograniczenia na kolejowe przewozy tranzytowe przez terytorium Ukrainy, kierowane do Polski na przejście graniczne lzov/Hrubieszów i linię LHS. Kolejarze mówili wówczas, że wspierane są interesy innych podmiotów i krajów, które czerpią korzyści z przekierowywania transportu towarów przez Białoruś i Obwód Kaliningradzki.

(fot. lublin112.pl)

12 komentarzy

 1. Inwestycje zbrojne w Ukrainę przynoszą pierwsze zyski . Ciekawe co Ukraina zaoferuje Niemcom za dostarczone chełmy które rdzewiały w magazynach od zakończenia II wojny .

 2. No dziękujemy wam łaskawcy z Ukrainy ….my wam pomoc a wy nam blokadę …..wiekszej bezczelności ciężko się spodziewać od kogoś w w waszej sytuacji

 3. A polska jeszcze im broń wysyła

 4. Artykuł trochę niekompletny. W 2018 roku Polska zmniejszyla liczbę zezwoleń na przewóz dla ukraińskich ciezarowek z 200 tys na 130 tys. Po protestach kwota stanęła na 160 tys, ale od tego czasu Ukraina zabiegala o przywrócenie 200 tys. Nie doczekali się, zrobili blokade przewozów, w tym roku ministrowie się dogadali i wróciliśmy do 2018 roku. Liczba zezwoleń ma wynieść tyle ile wtedy, a pociągi mają jeździć bez problemów.
  Po co to wszystko? Pytajcie orłów z rządu, zamiast komentować temat bez zapoznania się pełnią problemu.

  • I o co pretensje do tzw. ciemnego ludu? Nie mogłeś poprzestać na dostarczeniu tych informacji ?

 5. Jasny Gwint !!!

  Zamiast tu pyszczyć jeden na drugiego wytykając trzeciemu, uczcie sie ukraińskiego, żeby łatwiej dogadać się z „gośćmi”, jak ich zielone ludziki zaczną gnać w nasze strony.
  A i znajomość rosyjskiego nie zawadzi…

 6. Tym własnie jest polzga-do pchania w d i włażenia w nią innym. Zamknac granice na jakis czas i po temacie.

  • Zamknąć granicę? A skąd wszelakie biznesmeny typu Bury wezmą tanią siłę roboczą? Bo tubylcy za grosze na bogatych już nie chcą robić.

 7. jeszcze więcej pomagać banderowcom

 8. Wygonić wszystkich chahłów za ,,żelazna kurtynę ” niech bronią i budują swój kraj.

Kursy walut

 • USD 4.1887zł -0.18%
 • GBP 5.2109zł -0.04%
 • EUR 4.479zł -0.25%
 • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas