Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Zima szybko nie odpuści w regionie. Silny mróz już tej nocy, nawet poniżej -15 stopni, a potem śnieżyce

We wtorek nasza część Europy znalazła się na obrzeżach odsuwającego się i wypełniającego chłodnym powietrzem cyklonu Brygida z centrum nad Estonią oraz na skraju wyżu o imieniu Julian znad pogranicza Węgier i Rumunii. Dociera do nas przetransformowana, lecz zimna masa pochodzenia arktycznego z północy.

W nocy z wtorku na środę, spodziewamy się największych spadków temperatury w obszarach większych przejaśnień i dłuższych rozpogodzeń w woj. lubelskim. Przy zaleganiu dużej pokrywy śnieżnej, braku chmur, adwekcji zimnego powietrza z północy kontynentu oraz długiej grudniowej nocy, dochodzić będzie do silnego wypromieniowania ciepła do górnych warstw. Kluczowa okaże się również prędkość wiatru, ograniczając pionowe mieszanie powietrza. Najniższe wartości na termometrach będą notowane w dolinach i lokalnych obniżeniach terenu, gdzie zimne, ciężkie powietrze ma swobodnie osiadać.

Jeśli wypogodzi się w wielu miejscach woj. lubelskiego, to wówczas dojdzie do silnej radiacji ciepła. Prognozy numeryczne wskazują, że temperatura w sprzyjających warunkach może spaść do -17°C/-11°C. Tam, gdzie utrzymają się przez całą noc chmury, to potencjał do spadków temperatury poniżej -10°C będzie mocno ograniczony przez zaleganie zachmurzenia niższego piętra. Najniższe wartości na termometrach mogą zostać odnotowane w drugiej części nocy z wtorku na środę oraz o poranku.

Największych spadków temperatury spodziewamy się miejscami na południu, zachodzie i centrum woj. lubelskiego. Nieco cieplej może być na wschodzie i północnym wschodzie. Będzie to jednak ściśle uwarunkowane od skali większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz prędkości wiatru przy ziemi, które są trudne do prognozowania. Najniższe wartości na termometrach mogą zostać odnotowane nad powierzchnią czynną, czyli w tym przypadku nad pokrywą śnieżną, niewiele cieplej przy radiacyjnej nocy może być na standardowej wysokości pomiarowej, czyli na 2 metrach nad poziomem gruntu w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych.

Jutro w wielu miejscach woj. lubelskiego będzie prawdopodobnie pogodnie i mroźnie. Termometry pokażą od -7°C/-4°C w najcieplejszym momencie dnia. Jednak już w nocy ze środy na czwartek nad nasz region dotrze kolejna śnieżyca, która będzie jednak słabsza od niedzielnej. Kolejne większe opady śniegu związane z niżem znad południowej Europy możliwe w piątek, ale na bardziej precyzyjne prognozy będziemy musieli poczekać i opublikujemy je w kolejnych dniach. Niewykluczone, że przejściowo na południu i południowym-wschodzie naszego regionu pojawi się krótkotrwała odwilż, zdarzyć mogą się również opady marznące powodujące gołoledź.

Prawdopodobieństwo silnych spadków temperatury do dwucyfrowych ujemnych wartości ocenia się na 90% w woj. lubelskim w nocy z wtorku na środę.

Najnowsze informacje pogodowe

Opady śniegu można śledzić online

(fot. lublin112.pl)

 

15 komentarzy

  1. Nasutów dzisiaj rano -15°C więc jak co rano wstałem z łóżka i wskoczyłem w zaspę – POLECAM 😉

Z kraju

Polityka i społeczeństwo