Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zespół Synagogalny we Włodawie odzyskał dawny blask. Wnętrza zostaną niebawem udostępnione turystom (zdjęcia)

Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie w małej i dużej synagodze oraz Domu Pokahalnego we Włodawie. Już niebawem obiekty zostaną udostępnione do zwiedzania.

Zakończyły się prace związane z remontem wnętrz Zespołu Synagogalnego we Włodawie. Chodzi o unikatowy w skali kraju kompleks trzech pożydowskich budynków, które pierwotnie należały do włodawskiej gminy żydowskiej, zaś obecnie są siedzibą muzeum.
niebawem prezentować się będą niepowtarzalne ekspozycje. Inwestycja miała na celu przywrócenie zabytkom unikalnego charakteru oraz zakup sprzętu i wyposażenia w celu przystosowania obiektów do prowadzenia działalności kulturalnej i turystycznej.

W ramach modernizacji zabytkowego Zespołu Synagogalnego, odnowiono wnętrza wielkiej i małej synagogi. W zakres prac wchodziła w każdym budynku m.in. wymiana instalacji, wymiana wewnętrznej, wtórnej stolarki drzwiowej i remont sal wystawienniczych. Do tego dochodzi konserwacja zabytkowych polichromii i wymiana posadzki w małej synagodze oraz wymiana podłóg i posadzek w wielkiej synagodze.

Projekt objął też remont wnętrz Domu Pokahalnego w tym: wymianę instalacji i stolarki drzwiowej, remont sali wystawienniczej oraz pomieszczeń administracyjnych i socjalnych oraz rewitalizację otoczenia. Tutaj istotnym celem prac było również udostępnienie powierzchni zwiedzającym ekspozycje muzealne jak też przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

To kolejna spora inwestycja na terenie włodawskiego Zespołu Synagogalnego. Przed kilkoma laty udało się odnowić budynki z zewnątrz, dzięki temu odzyskały swój niepowtarzalny blask. Atrakcyjności otoczeniu dodały również nasadzenia roślin. Całkowita wartość projektu wyniosła blisko 1,5 mln zł.

(fot. Powiat Włodawski, LWKZ)

15 komentarzy

  1. Ruski troll (ale wolontariusz !)

    Tu „siostry” i „bracia” (płci obojga i byle jakiej) czekają na cerkwie, a tu masz babo wielkanocny placek prawosławny, synagogę „swoim” wyremontowali.

  2. powiat włodawski to taka kraina zmarłych lub wykanczalnia, wszystko dla odeszłych a ci co tam jeszcze żyją się już nie licza no chyba ze polityk lub uzednik ew kościelny to dla nich są tamtejsi mieszkancy aby sciagac z nich podatki i uzadzac na nich lapanki i karac karac, podobno na granicy woj lubelskiego stoja i rozdaja darmowe siermiegi i krzyze dla przyjezdnych zeby ich przyuczyć do poddanstwa – to jest postep 21 wieku – brawo