Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zbudują rurociąg pomiędzy Lublinem a Świdnikiem. Mieszkańcy mają mniej płacić za ogrzewanie

Urząd Miasta w Świdniku znalazł rozwiązanie, jak obniżyć rachunki, które mieszkańcy płacą za ogrzewanie mieszkań. Zawarte zostało porozumienie z lubelską elektrociepłownią, dotyczące dostaw ciepła. W tym celu ma powstać rurociąg pomiędzy miastami.

W czwartek w Urzędzie Miasta w Świdniku odbyło się spotkanie władz Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „PEC” oraz firmy Megatem z Lublina. Podpisany został list intencyjny dotyczący współpracy pomiędzy podmiotami. Jej celem jest uniezależnienie się Świdnika od jednego dostawcy ciepła. Obecnie ciepło potrzebne do ogrzania mieszkań i wody pochodzi z elektrociepłowni Veolia Wschód.

Od roku prowadzone były negocjacje z lubelską elektrociepłownia Megatem. Wszystko dlatego, że ciepło z Lublina jest o ponad 16 procent tańsze, niż te ze świdnickiej elektrociepłowni. Dodatkowo władze miasta przewidują, że ceny od obecnego dostawcy mogą jeszcze bardziej wzrosnąć po wejściu w życie przepisów europejskich dotyczących wzrostu opłat za emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

– Chcemy uniezależnić się od jednego dostawcy i wprowadzić element konkurencji. Tylko dzięki temu doprowadzimy do sytuacji, kiedy mieszkańcy zaoszczędzą pieniądze, bo spadną opłaty za dostarczone ciepło – wyjaśnia burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

Jednak żeby mieszkańcy mogli płacić niższe rachunki potrzebna będzie jedna niezbędna inwestycja. Chodzi o rurociąg, którym ciepło popłynie pomiędzy sąsiadującymi ze sobą miastami. Do jego budowy chcą doprowadzić obie firmy. Jak tłumaczy Krzysztof Michalski, wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej „PEC”, już wiosną gotowe było studium wykonalności takiego projektu.

Według założeń, koszt budowy rurociągu zamknie się w granicach 36,5 mln zł – 41,3 mln zł. Eksperci przeanalizowali już różne warianty jego przebiegu. Oceniono, że najlepiej poprowadzić rury od ul. Chemicznej i Rataja w Lublinie do komory znajdującej się przy miejskim targowisku w Świdniku. Co ważne, inwestycja nie obciąży miejskiego budżetu. Rurociąg wybuduje EC – Megatem. Wkrótce powstanie zespół, który przygotuje plan dalszych działań. Wstępna data powstania nowego systemu to 2020 rok.

Zbudują rurociąg pomiędzy Lublinem a Świdnikiem. Mieszkańcy mają mniej płacić za ogrzewanie
(fot. lublin112, UM Świdnik)

14 komentarzy

  1. Ech, żeby tak rury położyli na Sławinie. Byłoby cudownie 🙂

    • Zapytaj mieszkańców Czeremchowej, ile LPEC sobie zaśpiewał za przyłącze do sieci.

      • Przyłączenie to pół biedy. Zapytaj mieszkańców Choin, dlaczego wszyscy jak jeden mąż porezygnowali z tzw. ciepła systemowego na rzecz gazu 😀 Podpowiedź: Po doliczeniu abonamentów i opłat ukrytych, gazem wychodzi 30% taniej, jeśli masz i CO i CWU. Dlaczego mieszkańcy LSM tak walczą o pozostawienie tych nieszczęsnych piecyków kąpielowych? Ten sam powód. Ciepło systemowe opłaciłoby się, gdyby wychodziło równo z gazem, a tak, dokładać tylko po to, żeby być zależnym od parametrów z zewnątrz? Głupota, dopóki LPEC będzie monopolistą nic się nie zmieni, będzie tylko drożej.

        • Lobbowanie prezesa Gąbki na rzecz CWU, straszenie gazem i wybuchającymi piecykami spaliło na panewce, gdy okazało się, że za tą przyjemność trzeba będzie zapłacić w pierwszej wersji dwa a ostatniej trzy tysiące złotych + remonty rozwalonych łazienek na własny koszt. Wynajmującym nie było to na rękę (za droższą ciepłą wodę i tak by płacił student) jak i pozostałym w większości emerytom ( ich na taką kwotę nie stać by było jak i ponosić koszty remontów łazienek). Nie wiem ile LPEC miał odpalić prezesom ale odbili sobie kupnem lokali usługowych z 80% bonifikatą w nowym budynku na rogu Zana / Krasińskiego i poszli na emerytury. Za ten szwingiel LSM zapłacił wysokie kary a sprawa poszła pod dywan.

          • Nie poszła pod dywan, bo Gąbka ma prokuratora

          • Chyba w kieszeni, bo jakoś nie pilno mu z zakończeniem sprawy. Umorzy lub się przedawni. Byłem na „Walnym” i wiem jakie jest podejście nowej Prezes i powiązanych z zarządem „spółdzielców”do tematu. Nie widzą w tym temacie nic zdrożnego. Wszystko było i jest cacy.

        • nawet nie 30% tylko 50%…
          przecież we wszystkich mieszkaniach jest gaz…najtaniej jest ogrzewać i mieć ciepłą wodę z pieca dwufunkcyjnego…

    • co ? śmierdzi i nie da się oddychać tym co leci z komina sąsiada ?

    • Sami niech se elektrociepłownie wybudują, a nie tylko trują smogiem. Jeszcze może mamy płacić za tą iwestycję i za to że in ciepła woda będzie leciała w kaloryferach? To są jakieś jaja, tak to lotnisko ich, to tamto też ich, a domów nie potrafią se ogrzać w normalny sposób. Zaorać i tyle w temaie.

  2. Ten „menadżer” tak samo zbuduje rurociąg jak zbudował Protektora.

  3. Po co im to ogrzewanie w Chamburku jak tam wszyscy ciepli?

  4. Znajomy od jakiegoś czasu szuka w Lublinie nowego mieszkania tzw. bezczynszowego, z ogrzewaniem niezależnym od LPEC-u. Nie wiem czy to prawda ale z tego co mówi to nie może takiego znaleźć. W Zamościu są na pewno. Nie chce płacić za ogrzewanie przez cały rok.

Z kraju