690 680 960

Zalane posesje, zerwane dachy i powalone drzewa. Ponad 180 interwencji strażaków po burzach w regionie (zdjęcia)

Kilkuset strażaków z naszego regionu było zaangażowanych w usuwanie skutków silnych wiatrów i opadów deszczu, jakie występowały w ciągu ostatnich 48 godzin w naszym regionie. Nie brakowało też pożarów wywołanych wyładowaniami atmosferycznymi.

W poniedziałek i we wtorek, kiedy to nad województwem lubelskim przechodziły gwałtowne burze, straż pożarna zanotowała 184 interwencje związane z usuwaniem skutków niekorzystnych warunków pogodowych. Najwięcej zgłoszeń było w poniedziałek – 135, we wtorek zaś 49. Przeważały działania dotyczące silnych wiatrów. 115 razy strażacy usuwali powalone drzewa i konary, zabezpieczali zerwane i uszkodzone dachy czy też inne konstrukcje. Z kolei 49 wyjazdów dotyczyło opadów deszczu. W tym przypadku były to interwencje w postaci wypompowywania wody z zalanych budynków czy też udrażniania przejazdu na drogach. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: lubelskim, parczewskim, kraśnickim, świdnickim, bialskim, janowskim, hrubieszowskim i tomaszowskim.

W poniedziałek tylko w Lublinie i okolicach strażacy zanotowali 40 interwencji: 19 razy usuwano powalone na drogi drzewa lub konary, 11 razy wypompowywano wodę z budynków zaś 8 wyjazdów dotyczyło zabezpieczania budynków uszkodzonych w wyniku silnego wiatru. Było to łącznie 7 budynków mieszkalnych i 6 gospodarczych. Do tego doliczyć trzeba 2 pożary w wyniku wyładowań atmosferycznych. W Kłodnicy Dolnej w gminie Borzechów zapaliła się instalacja elektryczna w budynku mieszkalnym, zaś miejscowości Chmielnik w gminie Bełżyce skrzynka elektryczna. Na terenie powiatu lubelskiego w działania te zaangażowanych było 220 strażaków. Straty oszacowano wstępnie na 146 tys. zł.

Burza wyrządziła sporo szkód również w powiecie hrubieszowskim. Silny wiatr i grad uszkodził dwa dachy w budynkach mieszkalnych w miejscowości Turkowice. Strażacy PSP i OSP pomogli zabezpieczyć dwa pokrycia dachowe plandeką. Zalane zostały piwnice w budynkach mieszkalnych w miejscowości Turkowice i Sahryń Kolonia. W związku z wyładowaniami atmosferycznymi w miejscowości Terebiń doszło do pożaru instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym. W tym przypadku w działaniach brało udział 80 strażaków.

(fot. OSP Werbkowice KM PSP Lublin i KW PSP Lublin)

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.3833zł 2.11%
  • GBP 5.2764zł 0.37%
  • EUR 4.7195zł 0.59%
  • CHF 4.7458zł 0.93%

Polub nas