Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Przy skrzyżowaniach i obok jezdni tak, dalej już nie. Ograniczą koszenie traw przy drogach krajowych

W sytuacji pogarszania się warunków hydrologiczno-meteorologicznych ograniczane będzie koszenie traw przy drogach krajowych. Zamiast równo skoszonych terenów ciągnących się wzdłuż głównych tras, będą występowały obszary o charakterze kwietnych łąk.

Występujące w ostatnim czasie na terenie województwa lubelskiego opady deszczu sprawiły, że obecnie w znacznej części regionu oddalone zostało widmo suszy. Jak jednak zaznaczają specjaliści, nie oznacza to, że sytuacja taka utrzyma się na długo. Przed nami miesiące letnie, które charakteryzują się wysokimi temperaturami oraz niewielką ilością opadów. Dlatego też bardzo ważne jest jak najdłuższe zatrzymywanie wody.

Do działań włączyła się w ostatnim czasie również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przeciwdziałając niekorzystnemu zjawisku suszy, podjęte zostały działania w ramach akcji „Stop suszy przy drogach”. Polegać ona będzie w dużym uproszczeniu na ograniczeniu powierzchni koszenia pasów zieleni przy drogach krajowych. Nie oznacza to, że trawa przy drogach nie będzie wcale koszona.

Tak jak do tej pory usuwana będzie ona z poboczy, pasów zieleni dzielących jezdnie oraz z miejsc w rejonie skrzyżowań. Związane jest to z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz efektywnego działania systemu odwodnienia jezdni. Wybujała roślinność nie może ograniczać widoczności ani przesłaniać znaków drogowych. Z kolei system odwodnienia musi zapewnić sprawne odprowadzenie wody z nawierzchni.

– Działania te będą wynikać nie z zaniedbania czy oszczędności, lecz będą wynikiem świadomego, celowego działania drogowców. Dzięki temu przyczynimy się do minimalizowania skutków suszy poprzez umożliwienie retencji wody, poprawę utrzymania wilgotności w glebie, obniżenie temperatury powierzchni ziemi oraz zwiększenie powierzchni pochłaniającej dwutlenek węgla – wyjaśnia Łukasz Minkiewicz z lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W pozostałych miejscach znajdujących się w pasie drogowym koszenia zostaną ograniczone. Dla kierowców ma to oznaczać tylko różnicę wizualną. Zamiast równo skoszonych terenów ciągnących się wzdłuż głównych tras, będą występowały obszary o charakterze kwietnych łąk. Jak zaznaczają drogowcy, obecnie prowadzona akcja koszenia traw obejmie cały obszar. Ograniczenia koszenia wprowadzane będą w sytuacji pogarszania się warunków hydrologiczno-meteorologicznych.

(fot. GDDKiA)

12 komentarzy

 1. No tak, każdy pretekst jest dobry żeby zaoszczędzić. Ciekawe ile było oszczędności za odśnieżanie , gdzie te pieniądze są lub na co zostały przesunięte.

  • Na premię i nagrody za wzorową walkę z opadami śniegu, który nie padał 😉

   • taa, susza… kasy nie ma… a wszystko przez super virusa który w 2 miesiace wykończył największego tytana gospodarczego w Europia a może i na świecie czyli polskę…
    nie raz była susza i kasa szła na koszenie kilka razy w miesiącu…

 2. W wysokiej trawie lubią chować się zwierzeta. Potem plac że są wypadki z nimi

 3. dobra robota GDKIA
  a placzkom wszystnie pasuje, kosza źle nie poszą jeszcze gorzej
  **** ****

 4. Pretekst, ze tak powiem z d… Mamy prawie polowe czerwca, od dobrego miesiaca leje prawie codziennie, trawa wyrasta jak oszalala a zbliza sie lipiec ktory zwykle jest miesiacem z najwieksza suma opadow. Kiedy wiec ta susza?

 5. Pieniądze POdzielone na koszenie zabrakło.

 6. Właśnie widać te suszę yhyhy…

 7. Od 1997 roku obiecują że wyregulują rzeki wybudują zbiorniki . Ministrowie od tego się zmieniają biorą pensje nagrody i nic z tego . Każdy poprzedni minister gospodarki wodnej itd powinien pójść siedzieć!!!. Oni wałek za wałkiem a ja mam trawy nie podlewać 😀 jajca

Z kraju

Polityka i społeczeństwo