690 680 960

Zalane budynki, nieprzejezdne drogi, woda zagraża oczyszczalni ścieków. Już sto interwencji strażaków (zdjęcia, wideo)

Wielogodzinne opady deszczu sprawiają, że woda zaczyna wdzierać się na posesje i zalewać budynki. Do tego nasiąknięty grunt sprawia, że naruszone podczas ostatniej nawałnicy drzewa, przewracają się razem z korzeniami.

Intensywne opady deszczu sprawiły, że woda zaczyna wdzierać się na posesje oraz do budynków. Od rana tylko lubelscy strażacy przyjęli już blisko sto interwencji związanych z usuwaniem skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Jak wyjaśnia st. kpt. Andrzej Szacoń z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, o godzinie 12:30 zanotowanych było 90 zgłoszeń, a ich liczba wciąż rośnie. Z tego połowa dotyczy miasta Lublina, reszta powiatu lubelskiego.

Zdecydowana większość interwencji związana jest z zalanymi budynkami lub posesjami. Reszta dotyczy drzew przewróconych na szlaki komunikacyjne.

Tradycyjnie już trwa pompowanie wody z posesji przy ul. Dzierżawnej, Firlejowskiej i Nadbystrzyckiej, poza tym strażacy pracują w Motyczu, Turce, Dysie, Zakrzewie czy też Niedrzwicy Kościelnej. W tej ostatniej miejscowości deszczówka zaczęła zalewać oczyszczalnię ścieków.

Utrudnienia w ruchu, na skutek powalonych drzew i konarów, występowały na drodze z Niedrzwicy do Strzyżewic czy też w Tarnawce.

Aktualnie działania prowadzone są w 38 lokalizacjach. Bierze w nich udział ponad 40 zastępów straży pożarnej. Jak nam przekazano, strażakom z PSP pomagają liczne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

Podobna sytuacja jest również w innych powiatach naszego regionu. W Kraśniku znacznie podniósł się stan wody w rzece Wyżnicy, która zaczyna się rozlewać po okolicznych terenach. Z kolei spływająca po polach woda tworzy szerokie i wartkie strumienie.

(fot. – nadesłane Kamil, Łukasz)

22 komentarze

 1. mieszkanka zemborzyc

  Na żeglarskie tuz przy moście nie lepiej ledwo co przejechalam a wracac to juz chyba bede przez prawiedniki bo nie wiadomo tez jak sytuacja pod mostem na janowskiej 🙁

  • Nie przesadzaj. Na Żeglarskiej w tym miejscu zawsze tworzy się kałuża ale nigdy nie jest jej więcej niż 15cm więc przejechać się da…

 2. Dworzec Zalany… znaczy się Dworzec Zachodni pewnie znowu pływa.

 3. Wincyj kostki brukowej.

  • Dokładnie, więcej tej kostki wykładajcie sobie na swoich prywatnych posesjach.

  • Ja bym powiedział więcej studni chłonnych. Dobrym rozwiązaniem byłoby ułatwienie procedur w celu wykonywania takich, aktualnie przepisy są dość skomplikowane i odstraszają potencjalnych inwestorów.

   • Za szybko ludzie zapominają i kładą na to lache. A pogoda przypomina im cyklicznie, tylko co z tego jak nie pamiętają, że już nie raz tak było.

 4. To kara za pisanie bredni na kościół.

 5. Trza budować arkę.

 6. Kara boska, za mało gorliwie modlita sie i za mało na tace dajeta.

 7. Tom Cio Specjalista

  Bystrzyca już występuje z brzegów

 8. Pogoda jak co roku, a Wy już przypisujecie to paleniu węglem, globalnemu ciepleniu i karze za grzechy. Nic dziwnego, że potem zalewa posesje, jak ludzie mają taką krótką pamięć i mimo że to już nie pierwszy raz, to nie zabezpieczą się na taką ewentualność. Redaktorek dobrze określił używając słowa „Tradycyjnie”. Z takim talentem do rozsiewania fermentu większość z tu zebranych idealnie nadaje się do występów w rządowej telewizji.
  A potem nawet nie pamiętają co im naobiecują przed wyborami i przez 5 lat nie spełnią, albo spełnią w drugą stronę. Nie ma co się dziwić skoro taka mentalność tu panuje.

 9. Szambo płynie nie tylko w Warszawie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej