Wtorek, 25 czerwca 202425/06/2024
690 680 960
690 680 960

Załamanie pogody przed nami, niże przejmują stery nad pogodą. Wkrótce atak zimy i silny mróz

Dzisiaj nad Polską zalega układ frontów atmosferycznych związany z niewielkim niżem o imieniu Zora. Strefa opadów przemieszcza się na północny-wschód. Są to zarówno opady o charakterze stałym, mieszanym, ale także marznącym, gdzieniegdzie pada także mokry śnieg.

Od zachodu wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza opady deszczu przechodzą w deszcz ze śniegiem, a następnie śnieg. Warunki na drogach będą miejscami trudne w kolejnych godzinach.

Dane ze stacji PSHM wskazują, że w województwie lubelskim występują opady marznące. Ten niebezpieczny typ opadów jest obserwowany głównie na stacjach we Włodawie i Terespolu. Opady mieszane i mokrego śniegu, są obserwowane także w rejonie Zamościa i Lublina. Z każdą godziną na drogach regionu panować będą coraz trudniejsze warunki do jazdy. Miejscami drogi i chodniki mogą być oblodzone. Dlatego apelujemy szczególnie do kierowców, aby dostosowali prędkość do panujących warunków na drogach.

W nocy z wtorku na środę na przeważającym obszarze woj. lubelskiego występować będą opady mieszane, śniegu i marznące. Temperatura oscylować ma w okolicach 0°C, bądź około -1°C/-2°C. O poranku w regionie leżeć będzie około 2-4 cm we wschodniej połowie kraju.

Kolejne dni przyniosą niżowy wzór pogody. Padać ma codziennie deszcz ze śniegiem i śnieg. Na większe przejaśnienia i rozpogodzenia nie mamy co liczyć. Większa śnieżyca pojawi się prawdopodobnie 9 grudnia 2022. Niewykluczone są również wtedy miejscami opady o charakterze marznącym powodujące gołoledź.

Druga dekada grudnia 2022 zapowiada się mroźna i śnieżna w woj. lubelskim, nie zabraknie obfitych opadów śniegu, które mogą spowodować nawet poważne utrudnienia na drogach. Akumulacja pokrywy śnieżnej do 14-15 grudnia 2022, jeśli prognozy się sprawdzą, sięgnąć może nawet 10-30 cm.

Mróz dwucyfrowy w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń może nie być rzadki. Na bardziej precyzyjne pogody musimy jednak poczekać. Sytuacje niewątpliwie komplikuje brak danych wejściowych z Ukrainy, co utrudnia precyzyjne prognozowanie pogody na okres powyżej 5-7 dni. Wygląda jednak na to, że sroga zima da się nam we znaki w kolejnych tygodniach i prawdopodobieństwo silnych śnieżyc przekracza 80%. Grudzień zgodnie z wcześniejszymi prognozami długoterminowymi może zapisać się poniżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, natomiast opady mogą być powyżej normy. W kolejnych dniach podamy bardziej precyzyjne prognozy pogody.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów nad Polską

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

 1. Będzie albo i nie będzie

 2. Apel do drogowców aby już zaczęli sypać sola bo jak zamarznie to będzie d..a

  • Sypali dzisiaj w nocy, ale prognoza się nie sprawdziła bo było +2 +3 w nocy i na darmo poszło…. ale trzeba dmuchać na zimne

 3. „…Mróz dwucyfrowy w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń może nie być rzadki..” będzie gęsty?

 4. Jest zima to musi być zimno… Takie są odwieczne prawa natury.

 5. ObywatelWsiObokMetropolii

  „precyzyjne prognozowanie pogody na okres powyżej 5-7 dni” .. zmieńcie prognozującego lub tego kto to pisał na kogoś profesjonalnego albo pogodę zostawcie specjalistom.. precyzyjne prognozowanie pow. 5 dni ahahahahahaa..

  • Śmieszny jesteś, bo akurat prognozy na tej stronie mają bardzo dużą sprawdzalność powyżej 90%. Twoje hejtowanie jest śmieszne, wynikające albo z zazdrości, albo dużej niewiedzy. Akurat na lublin112 maja bardzo dobre prognozy. Nie zmieni tego twoje pisanie beż sensu hahaha.

   • dziś w nocy zaważyło niestety te 10%

    • Słabo sprawdziłeś, bo prognoza się pokrywa z tym co działo się w pogodzie.
     „O poranku w regionie leżeć będzie około 2-4 cm we wschodniej połowie kraju.”
     Teraz wejdź na IMGW i sprawdź, jest to co napisali, miejscami zalega w regionie 4 cm śniegu mędrcu z internetu hahaha nocne opady właśnie sprawiły, że jest to, o czym pisali.

   • Kierdziołek Pierdziołek

    A w twoim pisaniu „boy” sens jest ? Bo ja go tu nie widzę (nawet przez okulary)

 6. Region województwa jest spory ale w Lublinie do 20 grudnia dwucyfrowego mrozu nie będzie.. trzymajcie opony zimowe przy piecu na początek stycznia.

 7. Dziadek ze "slamsowa"

  Wkrótce atak zimy i silny mróz – pod warunkiem, że jasnowidzenie uczonych w pogodowych wróżbach się spełni.
  Bo jak to mówią: Na dwoje (co najmniej) babka wróżyła.
  Na ten wszelki wypadek zadzwonię do znajomego starego górola spod samiućkich Tater, net ma 50/50 dla całego regionu
  (myślę tu o Polsce, co mnie „bracia” i „siostry” obchodzą).