690 680 960

Zabytkowe monety ujawnione na granicy zostały przekazane do muzeum (zdjęcia)

Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej – Delegatura w Zamościu przekazał 105 zabytkowych monet do Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Monety zatrzymane zostały na przejściu granicznym w Zosinie.

Przekazane do Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie monety pochodzą z udaremnionej przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej próby przemytu. Kolekcja zatrzymana została jakiś czas temu na przejściu granicznym w Zosinie.

Numizmaty należały do obywatela Ukrainy, który mimo ciążącego na nim obowiązku nie zgłosił ich do kontroli. Monety ukrył w swoim bagażu. Wśród przekazanych do muzeum w Hrubieszowie monet szczególną wartość historyczną mają rzymskie denary z I i II w. n.e. oraz liczny zbiór numizmatów z czasów panowania Zygmunta III Wazy, w tym bydgoskie orty koronne z lat 1621-1624. W hrubieszowskiej placówce monety znajdą się wkrótce na stałej wystawie historycznej.

W uroczystym przekazaniu monet uczestniczyli: Zastępca Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej podinsp. Sławomir Juś, Kierownik Oddziału Celnego w Tomaszowie Lubelskim nadkom. Artur Tymecki oraz Dyrektor Muzeum w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki.

(fot. KAS)

4 komentarze

  1. uważam, że ten cały przymus oddania znalezisk państwu jest beznadziejny. Znalazłem znaczy moje. Niech państwo odkupi jeśli chce być posiadaczem a nie zabiera za darmo.

  2. Przecież żądzi w tym państwie PiS to co byś chciał jeszcze gorzej będzie

  3. Okradli typa w majestacie prawa… Brak słów…

Kursy walut

  • USD 4.4074zł -0.57%
  • GBP 5.3351zł 0.26%
  • EUR 4.7402zł -0.16%
  • CHF 4.8004zł 0.31%

Polub nas