Z Łęcznej do Lublina nie jeżdżą żadne autobusy. Mieszkańcy Lubartowa obawiają się tego samego

Coraz większy problem mają mieszkańcy Lubartowa, którzy pracują w Lublinie, a korzystają z busów i autobusów. Jak alarmują, obawiają się, że podobnie jak na trasie Lublin – Łęczna, przewoźnicy całkowicie zrezygnują z kursowania.

Od ponad tygodnia nie kursują autobusy na trasie pomiędzy Łęczną a Lublinem. Trasę tą obsługiwali głównie dwaj przewoźnicy: Łęcz-Trans oraz PiatekBus. Ten drugi przestał wysyłać swoje autobusy do obsługi kursów już wcześniej, gdyż od poniedziałku 16 marca. Jak wyjaśniali właściciele obu firm, powodem takiej decyzji było m.in. zaostrzenie przepisów co do przewozu osób wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, jak również znaczny spadek liczby pasażerów. W autobusach może bowiem podróżować maksymalnie tyle osób, ile wynosi połowa liczby miejsc siedzących.

Mieszkańcy Łęcznej, którzy muszą dojeżdżać do Lublina do pracy, radzą sobie jak mogą. Porozumieli się z innymi osobami, które pokonują tą trasę samochodami, czy też są podwożone a następnie odbierane przez rodzinę czy tez znajomych. Jednak w ostatnim czasie otrzymujemy sygnały od zaniepokojonych mieszkańców Lubartowa, których sporo również pracuje w Lublinie. Jak wyjaśniają, o ile wcześniej busy lub autobusy podjeżdżały na przystanek nawet co kilka minut, tak teraz trzeba czekać godzinę lub nawet dłużej.

Jak ustaliliśmy, rzeczywiście znaczna część przewoźników kursujących zarówno z Lubartowa do Lublina, jak też na dalszych trasach jednak przejeżdżających przez oba miasta, zawiesiła swoją działalność. Przyczyna jest taka sama jak w przypadku Łęcznej. Jednak kilka firm wciąż wykonuje swoją działalność. Z informacji przekazanej przez Urząd Miasta w Lubartowie wynika, że obecnie wykonywanych jest po 18 kursów w obu kierunkach. Z Lubartowa do Lublina busy sprzed Domu Handlowego Jubilat ruszają o godz: 5:20, 5:23, 6:20, 6:40, 7:50, 9:20, 10:25, 12:25, 12:42, 14:15, 15:03, 15:55, 16:30, 17:05, 17:35, 19:55 i 20:50, zaś z osiedla Kopernika o godz: 5:15, 6:15, 6:35, 7:45, 9:15, 10:20, 12:37, 14:10, 14:58, 15:50, 16:25, 17:30, 19:50 i 20:45. W drogę powrotną, czyli z dworca PKS w Lublinie pojazdy wyruszają o godz: 6:15, 7:15, 7:20, 8:20, 10:15, 10:55, 12:00, 13:40, 13:48, 15:20, 15:45, 16:20, 16:55, 18:05, 18:11, 19:25, 21:15 zaś ostatni kurs jest o 22:15.

(fot. Google Street View)

31 komentarzy

 1. Z Kraśnika też nie jeżdżą ,ale ludzie jakoś sobie radzą. Myślę ,że opłata x3 za bilet pomogła by w negocjacjach.

  • Stawki biletów ustalane na podstawie ustawy o cenach obowiązują wszystkie podmioty realizujące usługi komunikacyjne bez względu na to, czy są to gminne (powiatowe) jednostki organizacyjne, czy też przewoźnicy niezależni od gminy lub powiatu, uchwała taka stanowi bowiem akt prawa miejscowego. Gminy czy powiat mogą ustanowić ceny urzędowe w komunikacji publicznej nawet wtedy, gdy nie posiadają własnych podmiotów świadczących usługi przewozowe. Więc podsumowując najlepiej jeździć na starych stawkach a ograniczyć ilość pasażerów w autobusie. Kto taki mądry podejmuje decyzję niech sam jeździ za darmo albo na minusie.

 2. Błąd w artykule.
  Lublin-Łęczna można było jechać busem do Cycowa. Dwie firmy z artykułu nie mają monopolu na tą trasę

 3. PO ZAKOŃCZENIU EPIDEMII MOŻNA TYM FIRMOM WYCOFAĆ ZGODĘ NA PRZEWÓZ PASAŻERÓW NA TRASIE LUBLIN-ŁĘCZNA-LUBLIN TYM BARDZIEJ, ŻE ICH PSEUDO-BUSY TO RACZEJ SPRZĘTY MUZEALNE

  • a za co chcesz im zabierać licencje? bo nie chcieli utrzymywać nierentownych połączeń?
   jeśli paliwo i pensja kierowcy wychodziły drożej niż kasa ze sprzedanych biletów, to musieli codziennie dopłacać, że mają zaszczyt Cię wozić. zainwestuj swoje własne pieniądze i rusz z własnym przewozem ludzi, jak jesteś taki mądry! właśnie odpadła Ci bariera konkurencji, teraz masz łatwiej…

   • ODPOWIEDŹ PROSTA ZA NIEWYWIĄZYWANIE SIĘ Z PRZYJĘTYCH ZOBOWIĄZAŃ PLUS KARA ADMINISTRACYJNA – JAK WOZILI LUDZI ROZPADAJĄCYM SIĘ ZŁOMEM TO CI PASOWAŁO

    • nie jeżdżę komunikacją publiczną od 10 lat, bo mi nie pasowała. wam nie pasuje, to kupcie auta

    • Ubawiłam się do łez domorosły prawniku :)) Udowodnij niewywiązywanie się z zobowiązań? Niby jak jeśli zmieniono jednostronnie warunki świadczenia usług??? aby można było ograniczyć ilość pasażerów należałoby podpisać aneks do umowy, którego nikt bez zmiany stawki nie podpisze… -bez tego..że się tak wyrażę – „bujaj się!” :)) Jak widać komuna z ludzi na milimetr nie wylazł..

   • Cena paliwa tak spadła że stały się bardziej rentowne nawet przy połowie pasażerów

    • A jak żeś to geniuszu obliczył??? pensja kierowcy, podatek i pozostałe koszty też spadły dokładnie o 60-70%? bo o tyle spadł dochód przy zachowaniu przepisów odnośnie przewozu osób? Paliwo to tutaj pikuś

    • I kierowcy połowę zapłacisz i za połowę kupisz drugi autobus,
     ZUS Ci na 3 miesiące odroczą.
     Żyć nie umierać 😉

 4. No właśnie , zamiast podnieść ceny biletu to zaprzestali jeździć ale to Łęczna ….stan umysłu .

 5. Wypięli się na pasażerów ale kasy za bilet miesięczny zwrócić nie chcieli .Oczywiście pewnie już złożone do Gminy wnioski o umorzenie podatków itp. bo tacy poszkodowani .Opłacało się jak ludzi upychali jak śledzie w konserwie

 6. jak się mieszka na wsi, to się pracuje na wsi, albo przynajmniej kupuje jakiś tani samochód

 7. A ile ludzi moze jechać samochodem?

 8. I po co było prywatyzować komunikację? Takie są teraz tego efekty.

  • piszesz jak beneficjent socjalu, więc nie rozumiesz, że do „publicznego” dokłada każdy podatnik, w tym ja. tobie to na rękę, bo z tego korzystasz

   • Bo to benificjent bierze 500+ z tego co wpłacą przedsiębiorcy i myśli, że będą jeszcze dokładać do połączeń publicznych.

 9. A po co tu buractwo potrzebne markiety zamknięte, to siedzieć w chałupie

 10. Nie wydaje mi się żeby ograniczenie osób w pojeździe do połowy miejsc siedzących , spowodowało nierentownsoc kursu.
  Jak busy jeżdżą przepełnione jest ok . Tutaj wystarczy że weszły takie przepisy już się pozmywali. Wystarczyło podnieść delikatnie ceny biletów i zachować połączenia.

  • Rafał swoim komentarzem doskonale opisałeś jak świetnym biznesem jest przewóz osób na wspomnianych wyżej trasach „ograniczenie osób w pojeździe do połowy miejsc siedzących , spowodowało nierentowność kursu” 😉

   • i jeszcze „jeździły przepełnione” – czyli ludzie w nich jechali na stojąco, porównał do „połowy miejsc SIEDZĄCYCH”.
    widać ani umysł ścisły, ani humanista… taki to pożyje 🙂

 11. A pociągi nie kursują ?

  • Hmmm… Np. z Lubartowa pierwszy pociąg 5:35 (w Lublinie 6:12), więc do pracy na godz. 6 nie ma szans. By dojechać na 14, trzeba byłoby wyjeżdżać z Lubartowa o… 9:31.

   • takie są realia życia na wsi… Zresztą, jak ktoś nie jest w stanie pracować w obecnych realiach to się po prostu do pracy nie nadaje.

 12. Lublin Kraśnik też nic nie jezdzi

 13. Osobiście dla własnego bezpieczeństwa jeżdżę samochodem ,chociaż to jest znaczny koszt. Przecież w takim małym pomieszczeniu jakim jest bus czy autobus można złapać patogen i żadne maski Wam nie pomogą. Poczytajcie wyniki badań na ten temat. Przewoźnicy powinni mieć zakaz kursowania , że względu na bezpieczeństwo pasażerów i kierowców.
  Nie płaczmy że nie mamy czym dojechać, tylko się cieszmy że mamy pracę bo wielu już ją utraciło.

  • właśnie też nie rozumiem jak ma działać ograniczenie, że każdy ma mieć siedzenie obok wolne, jeśli pół metra przed nim i za nim siedzą inne osoby. a na pogrzeb do wielkiego kościoła może przyjechać 5 osób. nie 0, nie 4, nie 6, dokładnie 5. bo to magiczna liczba…

 14. Mieszkaniec lubartowa

  I bardz dobrze . mieszkam w lubartowie przy glownej ulicy o 5 rano zaczyna sie robic ruch i spac nie mozna. O 6 rano jest juz jak w lublinie w poludnie . stop cham !. Albo na piechote niech chodza albo o 6 :40 jedzie zawsze jakis huj ciagnikiem z przyczepa to moze niech mu sie ludzie na przyczepe zaladuja. Ten palant ciagnikiem caly ruch blokuje. Pisalismy do redakcji w sprawie tego ciagnika ale bez efektu. Nie dlugo policja tym sie zajmie.

 15. Anioł Cieć Dyżurny

  Wypowiedziały się co bardziej rozgarnięte przedszkolaki i „szkolaki”, może niech się wypowiedzą bardziej uczeni w słowie, przepisach i piśmie.

  Moim skromnym zdaniem przewoźnicy we własnym dobrze zrozumianym interesie dobrze zrobili, że zaniechali nierentownych, a przy tym niebezpiecznych dla ich zdrowia kursów.
  Pamiętajcie – kierowca, wbrew obiegowych opinii, to też człowiek.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7677zł -0.51%
  • GBP 5.0016zł -0.02%
  • EUR 4.4679zł -0.27%
  • CHF 4.1356zł -0.22%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach