Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wzdłuż torów będą budowane ścieżki rowerowe. PKP nawiązało współpracę w tym kierunku

Wiele szlaków rowerowych wytyczonych zostało wzdłuż dróg, na których występuje często spory ruch pojazdów. PKP przedstawiło właśnie alternatywne rozwiązanie. Chodzi o budowę ścieżek dla jednośladów przy liniach kolejowych.

Zamiast przy drogach, po których porusza się dużo samochodów, ścieżki dla jednośladów mają powstawać wzdłuż linii kolejowych. Te często prowadzą po terenach zielonych, łączą też popularne wśród turystów miejscowości, dzięki czemu w ten sposób ma być promowana ekologia i zdrowy styl życia. Porozumienie w tej sprawie podpisały PKP Polskie Linie Kolejowe oraz Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej.

Celem współpracy jest przede wszystkim usprawnienie budowania przez samorządy tras rowerowych na obszarach kolejowych. Obie strony określiły ramy wzajemnych działań dążących do wypracowania rozwiązań dotyczących warunków technicznych skrzyżowań linii kolejowych z drogami rowerowymi, a także dróg dojścia dla rowerzystów i osób o ograniczonej możliwości poruszania się do peronów stacji i przystanków kolejowych.

Budowa tras rowerowych na obszarach kolejowych ma odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami. Na obszarach obecnie nieczynnych linii kolejowych samorządy muszą uwzględnić zapewnienie zagospodarowania terenu w sposób pozwalający na zachowanie ciągłości korytarza transportowego, w tym na potrzeby ewentualnych przyszłych inwestycji związanych z rozbudową sieci kolejowej. W każdym z przypadków inwestor, który chce budować ścieżkę musi przedstawić PLK plany jej przebiegu. Po akceptacji zawierana będzie indywidualna umowa określająca prawa i obowiązki przy planowaniu, realizacji oraz późniejszym utrzymaniu trasy rowerowej.

43 komentarze

 1. Zygmunt 100 %racji.

 2. droga na lublin zachód. Brak chodnika, brak ścieżki, mikro parking ;D

 3. Większej głupoty to nie mogli wymyśleć.

 4. Przygotowują zidiociałe społeczeństwo do jazdy na rowerze bo już niedługo zakaz poruszania się aut z silnikami spalinowymi.

 5. Taka ścieżka od zachodniego do Świdnika to marzenie. Wreszcie cywilizowany dojazd do dworców i sprawna komunikacja. Tylko nie palcem po mapie.

 6. Lewactwo sobie zgotowało niezły los !
  Ciekawe czy za poruszanie się rowerem tymi ścieżkami rowerowymi będzie trzeba płacić za emisję CO2

 7. Dariusz Maksymiuk

  Szkoda że nie powiedzieli że od 2025 wchodzi zakaz produkcji rowerów z użyciem stopów aluminium. Zostaną tylko ważące 20 kg jednorazowe chińskie strucle brandowane jako „Arkus” albo „Romet”.

Dodaj komentarz

Z kraju