690 680 960

Wzdłuż granicy polsko-białoruskiej powstanie trwała zapora

Na granicy polsko-białoruskiej powstanie trwała zapora, która ma powstrzymać nielegalną migrację. O budowie zabezpieczenia poinformował w czwartek wicepremier Jarosław Kaczyński.

W czwartek odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, które było poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

– Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński.

W briefingu prasowym, w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, wzięli również udział: gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej oraz płk SG Andrzej Jakubaszek, komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej.

Wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych podkreślił, że nie mamy do czynienia z naporem ze strony uchodźców.

– Przyjeżdżają imigranci ekonomiczni. Przywożeni są w ramach akcji organizowanej przez władze Białorusi za niewątpliwą zgodą Federacji Rosyjskiej. Służby białoruskie całkowicie to tolerują i są tam obecne – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Wiceprezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że działania strony białoruskiej są cyniczną i brutalną akcją kierowaną przez prezydenta Łukaszenkę.

– Ta akcja była planowana jako odwet za wspomaganie białoruskiej opozycji i próba nacisku na UE – powiedział.

– Na Białorusi istnieje szeroka na kilometr strefa przygraniczna bardzo pilnie strzeżona, do której zwykły obywatel Białorusi nie ma dostępu. Fakt, że ci migranci są tam wpuszczani jest dowodem na działanie władz białoruskich – zwrócił uwagę przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Wicepremier Jarosław Kaczyński mówił również o konkretnych działaniach strony białoruskiej.

– Ci ludzie są prowadzeni do miejsc, gdzie jest szansa na przekroczenie granicy. Zdarza się, że funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w pokonywaniu zapór i przecinaniu drutów – powiedział wiceprezes Rady Ministrów.

Przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych poinformował również, że podczas posiedzenia Komitetu rozmawiano o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej.

– Omawialiśmy także podjęte już decyzje, także w sferze finansowej, o budowie bardzo poważnej zapory. Takiej zapory, którą bardzo trudno sforsować. Doświadczenie europejskie, doświadczenie licznych państw np. Węgier, Grecji, pokazuje, że to jest jedyna skuteczna metoda – podkreślił.

Gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej podziękował za zaangażowanie funkcjonariuszom Straży Granicznej. Podkreślił, że swoje obowiązki wypełniają wzorowo.

Płk SG Andrzej Jakubaszek, komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej zwrócił uwagę na to, że chroniąc granicę Polski strzeżemy również granicy Unii Europejskiej.

(fot. MSWIA)

25 komentarzy

  1. Tak trzymać szkoda odgradzania, ale tu nie ma mowy o normalności na granicy. łukaszenka to też człowiek okorzeniach KGB, a świnia skowronka nie urodzi …, a ta kaczka dziwaczka daje nam godniejsze życie. No chyba, że ktoś był w SB lub temu podobnych i mu się pogorszyło, ale tych jest zdecydowanie mniej niż normalnych Polaków.

  2. Ja proponuję tych wszystkich judaszy, zdrajców, podżegaczy i sabotażystów z PO-KO, Lewicy i reszty naszych lewackich partii wysłać na Białoruś. Potem możemy stawiać mur, tylko taki wysoki żeby nie mogli do nas z powrotem wrócić i zatruwać nam naszego życia.

  3. Legalnej migracji milionami rocznie nic nie powstrzyma, metoda faktów dokonanych i zostaniemy mniejszością na własnej ziemi. I to tą złą, bo białą.

  4. Brawo panie kaczyński przed wybudowaniem muru lewactwo wygnać naBiałoruś i już nigdy nie wpuszczać do Polski.

    • Może być problem, Bo Białoruś ma swoje dobrze strzeżone ogrodzenie. W strefie granicznej mogą przebywać tylko wybrani w formie migrantów. Białorusinów nie dopuszczają.

  5. Szwagry zarobią,ale to dobrze,bo to nasze szwagry!

  6. Kolejna nieudolność rządu. Nawet nie potrafią ochronić granicy. A jakby to był konflikt zbrojny to jak w 1939 r, zjadają nas wszyscy żywcem

  7. Wykopać fose, napuścić wody i krokodyli, będzie z głowy i taniej.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej