Niedziela, 14 kwietnia 202414/04/2024
690 680 960
690 680 960

Oflagowali całą wieś i wywiesili transparenty. Wywalczyli remont drogi i budowę chodnika

Postanowili zrobić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo dla siebie, jak też dla swoich rodzin. Ich apele w końcu zostały wysłuchane i przebudowa drogi 842 na odcinku Białka – Krasnystaw została uwzględniona w projekcie planu robót na 2018 rok.

Liczne apele, petycje wysyłane gdzie tylko była możliwość, a także oflagowanie miejscowości jak też wywieszenie dziesiątek transparentów, przyniosło skutek. Na przyszły rok zaplanowany będzie remont drogi wojewódzkiej nr 842, przebiegającej od Krasnegostawu, przez miejscowości Zażółkiew, Rońsko i Białka. To efekt trwającego od wielu tygodni protestu mieszkańców tych miejscowości. Domagali się oni poprawy bezpieczeństwa, gdyż na tej trasie bardzo często dochodzi do wypadków. Ostatni z nich, miał miejsce w nocy z 19 na 20 sierpnia. Przed godziną 1 samochód dostawczy potrącił pieszego. Mężczyzna zginął na miejscu.

Mieszkańcy założyli społeczny komitet budowy drogi, a jego przewodniczącą została Wanda Domańska. To właśnie ta emerytowana nauczycielka zamiast siedzieć z założonymi rękoma postanowiła działać. Na początku lipca opublikowała na swoim profilu na Facebooku zdjęcia, prezentujące jak wygląda droga po opadach deszczu, a także list otwarty adresowany do „chyba już tylko Pana Boga”.

Mieszkańcy praktycznie na każdej posesji wywiesili biało-czerwone flagi, dodatkowo w wielu miejscach pojawiły się transparenty: „Jaka droga każdy widzi. Zażółkiew jej się wstydzi”, „My też zaczynamy spacerować i wydepczemy sobie chodnik”, „Taki jest nasz los człowiecze, droga przez wieś średniowiecze”, „Żądamy bezpiecznej drogi”, „Żądamy bezpieczeństwa dla naszych dzieci”, „Chcemy żyć bez potopu, błota, kurzu, huku. Żądamy bezpieczeństwa na drodze”, „My też chcemy mieć normalną drogę”, „Mamy marzenia – chodnik”. Do protestu dołączyli również mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz ul. Kłosowskiego w Krasnymstawie, przez które przebiega ta trasa.

W końcu ich prośby zostały wysłuchane. W projekcie planu robót na 2018 rok zostanie uwzględniona przebudowa drogi 842 na odcinku Białka – Krasnystaw wraz z budową chodnika. Taką informację Wandzie Domańskiej przekazał Urząd Marszałkowski.

– Jest to odpowiedź w pełni nas satysfakcjonująca. Pan wice marszałek dotrzymał słowa. Teraz „piłeczka” jest po naszej stronie. Powinniśmy wykazać się dobrą wolą, współpracować z włodarzami naszej gminy i wykonawcami robót. Mam nadzieję , że użytkownicy tejże drogi także wykażą się cierpliwością, kiedy będzie pracował ciężki sprzęt drogowców. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale wizja, którą przedstawił nam Pan Wice Marszałek Paweł Nakonieczny jest imponująca i zapewnia bezpieczne połączenie z Rońskiem i Krasnymstawem – wyjaśnia przewodnicząca społecznego komitetu.

Tymczasem jeszcze w tym roku Rejon Dróg Wojewódzkich w Chełmie podejmie działania polegające na udrożnieniu, odmuleniu i odtworzeniu rowów przydrożnych. Sprawi to, że w trakcie opadów deszczu woda spływająca z pól nie będzie zalewać drogi, a tym samym nanosić na jezdnię błota.

 

(fot. lublin112)
2017-09-15 13:16:53

9 komentarzy

 1. Stare … to juz bylo

 2. Ale w mojej wiosce też droga jest ułożona płytami. Ale nie do końca. Akurat na długości mojej działki zabrakło im płyt. Widocznie tylko w ten sposób można coś wywalczyć. Brawa dla nich…

 3. Patrząc na tę drogę (fot 12) to trzeba by było pół Polski oflagować …

 4. Pampalini łowca zwierzą

  Teraz to im będzie chodnik zalewać.

 5. łaty nie łatane to niema tragedii,

 6. Sosnowski zaczął kampanię wyborczą. Teraz co chwila będzie informacja o remontach dróg podlegających pod PSL.
  Eurozrdajca z Kamiennym Kamaszem też w teren ruszyli.

 7. Tylko nikt nie widział tej odpowiedzi Pana wice marszałka ściśle tajne pismo 🙂

 8. To w końcu remont czy przebudowa ?

 9. ” Na przyszły rok zaplanowany będzie remont drogi wojewódzkiej nr 842″ niestety, jak na razie troszkę zebrane pobocza błotko po kostki a drogowcy się ulotnili jest super żenada Pl

Z kraju