Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wystąpi silny mróz najbliższej nocy. Temperatura może spaść poniżej -20°C w woj. lubelskim

W sobotę przez Polskę przechodził niż o imieniu „OLAF” wraz z systemem frontów atmosferycznych. Przyniósł on umiarkowane, okresowo silne opady śniegu w woj. lubelskim. Zanotowano w regionie przyrost pokrywy śnieżnej do 5-10 cm. Tuż po przejściu niżu zaczęło napływać suche powietrze arktyczne z północnego-zachodu i rozbudował się słaby wyż.

Obszar naszego kraju będzie w niedzielę i poniedziałek pod wpływem słabego klina, a właściwie „odciętego” wyżu „Ferdinandea II”, który szybko przesuwa się na wschód, ustępując pod naporem kolejnego atlantyckiego niżu. Spiralę jego układu frontów widzimy na zdjęciach satelitarnych nad Wyspami Brytyjskimi. Zachmurzenie przez chmury wysokie frontu ciepłego pojawi się na zachodzie już jutro a opady śniegu we wtorek i środę, miejscami intensywne. Po kilkudniowym ociepleniu, w następny weekend z temperaturą od kilku do kilkunastu stopni poniżej zera.

Dziś zachmurzenie małe i umiarkowane. Najwięcej chmur zalega początkowo na południowym-wschodzie woj. lubelskiego i tam też możliwe są niewielkie opady śniegu. Temperatura wyniesie od -6°C do -4°C w woj. lubelskim. Wiatr słaby z zachodu, skręcający na południowo-zachodni.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie największy mróz na przełomie stycznia i lutego. Nałoży się na to kilka czynników. Brak zachmurzenia chmurami piętra niskiego, słaby wiatr, czynnik adwekcyjny, jak i też zaleganie pokrywy śnieżnej oraz długa noc. Termometry w woj. lubelskim pokażą od -21°C do -16°C, najniższe wartości zostaną odnotowane w drugiej części nocy i nad ranem. Niewykluczone, że miejscami w obniżeniach terenu i zastoiskach zimna będzie jeszcze chłodniej. Może powrócić problem smogu w większych aglomeracjach miejskich.

Po mroźne nocy, poniedziałek przyniesie niskie wartości w ciągu dnia. Termometry pokażą od -10°C do -6°C. Zachmurzenie ma być małe i umiarkowane chmurami piętra wysokiego. Nie będzie padać.

Noc z poniedziałku na wtorek bez silnego mrozu. Na termometrach zobaczymy przeważnie od -8°C do -4°C. Nasunie się zachmurzenie piętra niskiego, które ograniczy radiacyjne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Wiatr ma być umiarkowany z południowego-wschodu potęgujący odczucie chłodu.

We wtorek rozpocznie się kilkudniowa odwilż. Nie powinno padać, ale zachmurzenie będzie duże i całkowite. Termometry pokażą od 0°C do 2°C. Noc z wtorku na środę prawdopodobnie bez mrozu.

Jeszcze cieplej zrobi się w środę, gdy na termometrach zobaczymy od 4°C do 2°C. Nie zabraknie chmur, wystąpią opady atmosferyczne.

W czwartek na termometrach od 5°C do 3°C, możliwe są opady deszczu w regionie. Od piątku rozpocznie się ochłodzenie, a nad polską znajdzie się mobilny wyż. Pierwszy weekend lutego ponownie może przynieść większy mróz w woj. lubelskim. Na ogół w pierwszej dekadzie nowego miesiąca znajdziemy się w chłodnych masach powietrza, co skutkować może okresowo silnym mrozem w Polsce wschodniej.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. Kto ma gdzie się ogrzać to źaden problem , ale kto chce zmarznąć to zmarznie jak ci co wchodzą w stringach na szczyty. Nie wiem po co to robią ??? Źeby ( mędy) wymrozić?? Są inne sposoby bardziej humanitarne??

  2. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    Wraz ze spadkiem temperatury istnieje też sporo większe ryzyko przeziębień tych, którzy lubię sobie poleżeć na torach w oczekiwaniu na pociąg, albo na drodze w oczekiwaniu na dobry sen, albo litościwego kierowcę.
    Zaś skaczący z mostów mogą się spodziewać, że zanim się utopią, rozbiją łepetyny (oraz 4 litery o grubszy niż w lecie lód.

    • I pomyśleć, ze zamiast ryzykować takie przeziębienie w oczekiwaniu na pociąg o wiele humanitarniej można byłoby se strzelić w łeb… byle z legalnie posiadanej broni (żeby potem Bóg nie skarał takiego kilkoma latami piekła za jej nielegalne posiadanie)