Sobota, 02 marca 202402/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wolontariusze z całej Polski pomagają budować Hospicjum. To już kolejna ich wizyta w tym miejscu (zdjęcia)

Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum” od ponad 20 lat pomaga ciężko chorym mieszkańcom powiatu włodawskiego i parczewskiego. Od 10 lat powstaje też nowy budynek placówki, który wykańczać pomagają wolontariusze.

Po raz kolejny do Włodawy przyjechało kilkudziesięciu wolontariuszy z całego kraju, których celem jest pomoc przy budowie Hospicjum. Obiekt przy ul. Pancerniaków powstaje już od ponad 10 lat. Niebawem postawiono też ściany budynku, jednak ze względów finansowych na pewien czas inwestycja została przerwana. Placówka finansuje prace bowiem jedynie z 1 proc. podatku oraz zbiorek publicznych i darowizn.

Od 2016 roku budowa powoli posuwa się do przodu. Powstał dach, zaś w ubiegłym roku wykonano m.in. odwodnienie murów i opaskę wokół budynku, zamontowano skrzynki rozdzielcze do ogrzewania pomieszczeń, stelaże do sedesów i bidetów, w pomieszczeniach sanitarnych i kuchni ułożono glazurę i terakotę, farbą podkładową pomalowano ściany i sufity, ułożono kanalizację wewnętrzną, zamontowano też drzwi wewnętrzne.

Nieocenioną pomoc niosą też wolontariusze, którzy wykonują prace społecznie, nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia. Do ich zadań należą prace porządkowe, ogrodowe, malują ogrodzenie, a także pod nadzorem Prezesa Hospicjum Andrzeja Puchali w ruch poszły narzędzia budowlane.

– Nasi wolontariusze to uczestnicy programu edukacyjnego Liga NGOs – wyjaśnia Michał Owczarski z Fundacji Życie, który jest organizatorem programu. – W tym roku dzielimy nasz wakacyjny czas pomiędzy budowę hospicjum włodawskiego a pomoc przy remoncie budynku hospicjum w Łabuńkach k. Zamościa. Oczywiście czas spędzany tutaj to nie tylko praca. To również możliwość lepszego poznawania się ludzi, nawiązywania kontaktów między organizacjami pozarządowymi, a także nieco odpoczynku w pięknej okolicy.

Nie jest to ich pierwsza wizyta we włodawskim Hospicjum. W ubiegłym roku w dniach od 2 do 15 sierpnia ponad 60 wolontariuszy malowało ściany i sufity oraz sprzątało pomieszczenia. Uporządkowany przez nich został również plac wokół budynku i wykoszona trawa. W drugiej części budynku wyrzucili nadmiar ziemi i wykopali fundamenty pod ścianki działowe oraz przygotowali podłoże pod wylanie chudego betonu.

– Hospicjum to ważna sprawa. Chcielibyśmy dołożyć naszą cegiełkę do budowy tego dzieła. Jestem pełen podziwu dla ludzi, którzy latami, krok po kroku tworzyli tutejsze hospicjum. Do zrobienia zostało naprawdę niewiele, aby to miejsce stało się prawdziwą oazą nowego życia. W ramach Ligi NGOs mamy tu już trzeci turnus wolontariatu, ale mamy także szersze plany wsparcia hospicjum. Niebawem o tym poinformujemy mieszkańców Włodawy i województwa lubelskiego – tłumaczy jeden z wolontariuszy Jacek Klimczak.

Liga NGOs to aktywizujący program społeczno-edukacyjny dla osób związanych z organizacjami pozarządowymi oraz dla tych, którzy chcieliby bardziej niż dotychczas zaangażować się w życie społeczne. Jednym z elementów programu jest wspólny wolontariat na rzecz wybranych inicjatyw społecznych. Kolejna edycja Ligi NGOs rozpoczyna się jesienią. Program sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

(fot. Liga NGOs/nadesłane)

7 komentarzy

 1. We Włodawie żyją ludzie o dobrym sercu.
  Znam jedną dziewczynę która od wielu lat pomaga słabszym rodzinom.
  Po tylu latach wszyscy ją tam znają i ona do dziś żyje w dobrym zdrowiu.

  Ludzie jej obiady przynoszą z dobrego serca i za rachunki płacą. Ona już tyle lat nie wydała pieniędzy na zakupy z jedzeniem czy rachunki.
  Ludzie doceniają jej pomóc i dzisiaj jej się odwdzięczają.
  Warto pomagać

 2. Dlaczego wolontariusze to robią a nie rząd z naszych podatków? Na TVP DZIENNIE wydajemy 5 mln złotych. Pomyślcie ile to jest i ilu ludziom możnaby pomóc za te pieniądze.

  • Te podatki najpierw trzebaby płacić, a bogaci wolą zatrzymać na luksusy. Jacyś frajerzy zasypią dołki spowodowane ich brakiem sami, i plebs się nie zbuntuje.

   Chcieliście kapitalizmu, no to go macie.

   • Klasowe spojrzenie na zastaną rzeczywistość jest na wagę złota. Serdecznie pozdrawiam :)))

   • Nie za bardzo się orientujesz w sytuacji, prawda? To co rząd marnuje dając na tzw. kościół katolicki w ciągu roku wystarczyłoby żeby postawić całą służbę zdrowia na nogi i oddłużyć szpitale. W ciągu tylko jednego roku. Dlaczego tzw. episkopat nie chce się zgodzić na tzw. system niemiecki, w którym to wierni utrzymują swój kościół ze swoich podatków? To proste, gdyby Polak miał miał płacić 2 % swojego dochodu na kościół to z 96% katolików zrobiłoby się max 20%. Poszukaj ile rząd daje kasy z Twoich i moich podatków wszelkiej maści szamanom typy Rydzyk. Te pieniądze powinny iść właśnie na hospicja, opiekę paliatywną, leczenie przewlekle chorych. Wstyd dla każdego rządu że hospicjum buduje się 10 lat, a tłuste katabasy opływają w luksusy. To jest grupa którą trzeba opodatkować, nakazać fiskalizację wszelkich usług. Widziałeś kiedyś biednego księdza? To ich masz na myśli mówiąc o bogaczach?

 3. Dopiero jak wykopiesz rząd z sejmu i dasz dożywotniego bana na bycie politykiem, stworzysz nową partię i sprawisz, że będzie się żyło lepiej
  Dopiero wtedy znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie

 4. a prezes to nie łaska,żeby zakasał rękawy i wziął się do roboty,a nie wykorzystywać naiwność ludzką

Z kraju

Polityka i społeczeństwo