Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Województwo Lubelskie wyśle na Ukrainę karetki i aparaturę medyczną

Sejmik Województwa Lubelskiego jednoznacznie potępił atak Rosji na Ukrainę. Do ogarniętego wojną kraju trafi pomoc rzeczowa o wartości 1 mln zł.

Na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa Lubelskiego podjął decyzję o udzieleniu pomocy dla objętej rosyjską agresją Ukrainy. Dokładnie wsparcie trafi do obwodu Ługańskiego. Będzie to 7 ambulansów, środki higieniczne i specjalistyczna aparatura. Wszystko to we wtorek zostanie przetransportowane do Żółkwi. Jak wyjaśnia marszałek województwa Jarosław Stawiarski, wszystko to przekazały podległe mu szpitale.

To jednak nie wszystko. Sejmik potępiając atak Rosji na Ukrainę, postanowił zawiesić współpracę przygraniczną z Obwodem Brzeskim na Białorusi oraz zerwać umowy: gospodarczą, handlową, naukowo-techniczną i kulturalną z Obwodem Nowogrodzkim w Rosji.

– Federacja Rosyjska dokonała zbrojnej inwazji na Ukrainę, łamiąc tym samym prawo międzynarodowe. W swojej nieuzasadnionej bezpodstawnej agresji Federacja Rosyjska wspierana jest przez Republikę Białoruś, która użycza jej terytorium i umożliwia atak na Ukrainę także od północy. Agresja dotyka nie tylko celów wojskowych, ale także cywilnych. W momencie przyjmowania uchwały potwierdzona została śmierć co najmniej 358 ukraińskich cywilów, w tym 14 dzieci. Wojska Federacji Rosyjskiej celowo ostrzeliwują budynki mieszkalne, przedszkola, sierocińce i szpitale – tłumaczą radni.

Marszałek Jarosław Stawiarski podkreśla, że polityka Władimira Putina naraża miliony bezbronnych Ukraińców na niewyobrażalne cierpienia, a kraj na zniszczenie. Dlatego też działania takie muszą być potępione przez cały cywilizowany świat, jako wyraz nieopisanego barbarzyństwa. Cały cywilizowany świat jest także zobowiązany do pomocy napadniętemu państwu i cierpiącemu narodowi.

(fot. UMWL)

16 komentarzy

 1. A gdzie są Polacy?Czy już te chore władze spisały ich na straty?Jestem wyrozumiały tam potrzebują pomocy ale Polacy też,a niejesteśmy krajem który płynie miodem.Jest tyle innych krajów w Europie które niestety słabo udzielają się w tej pomocy.To jest jak TVP.

  • Ukraina bardzo potrzebuje pomocy!!! Ale był czas, że i Polacy bardzo tej pomocy potrzebowali – podczas pandemii. Szkoda, że sejmik nie potrafił się wtedy tak zmobilizować, żeby chociażby nabór na dotację uczciwie przeprowadzić!! Dla mnie – jedna wielka żenada!!!
   Nagle są pieniądze, nagle lekarze zwyczajnie i za darmo leczą ludzi, nagle znajdują się wolne mieszkania i nikogo nie obchodzą obostrzenia z powodu Covid i wszyscy pomagają… Szkoda, że dla swojego narodu tego nie ma!!!!

  • Pod każdym artykułem na tym portalu, na temat pomocy Ukrainie. Jest pełno komentarzy w takim tonie. I to często pierwszych. Propaganda Putina działa.

 2. młotNaHipokrytów

  a ty Polaku czekaj: na operacje 2 lata , na SOR dobę, na lekarza specjaliste 4 miesiące, na rehabilitację pół roku, itd itd :/ CHORE!

 3. Nigdy więcej wojnie !!!

  Wysłać w tych karetkach znachorów co brali dodatki srovidowe … Jak tak gadali że są na pierwszej linii frontu … Teraz przynajmniej będą mogli mówić że są …

 4. Brawo!!!Karetki i sprzet na Ukrainę. Szkoda że tylko dla naszych obywateli niema wystarczającej pomocy medycznej!!!

 5. Panie Wojewodo i wszyscy członkowie Sejmiku Województwa Lubelskiego wyślijcie razem z tymi karetkami ratowników, jednego z każdej karetki w woj. Lubelskim. Oni i tak się dla Was nie liczą,\. Według Was ratownicy medyczni mogą pracować w zespołach dwuosobowych. Pomyślcie w tej wyjątkowej sytuacji Ci ratownicy medyczni poradzą sobie jeżdżąc do wyjazdów jedno osobowym składem.

 6. Te karetki ktorych nie było dla nas? Przez ktorych brak umieralismy? Wy skur… !

 7. Redakcjo, sprawdźcie IP tych komentarzy, bo to jakieś putlersyny piszą, a nie ludzie.

  • A moze zwyczajnie sfrustrowani Polacy ktorzy przezyli,2 lata covida i sluchajacy w sluchawce ze dla nich nie ma karetek.

 8. Do lewactwa to nigdy nie dotrze, wiadomo – wschodnie geny. Nowy Testament w pazury parzy, wiadomo – konsumpcja i uciechy doczesnego życia a potem choćby nicość. Uczynki względem duszy pominę bo to lewactwa nie dotyczy. Zatrzymam się na uczynkach względem ciała. 1. Głodnych nakarmić. 2. Spragnionych napoić. 3. Nagich przyodziać. 4.Podróżnych w dom przyjąć, itd. No śmiejcie się teraz z zabobonnych frajerów!

  • Lewak to się podzieli, jest otwarty na innych, za to prawak w każdym innym widzi obcego.

 9. „Człowiek tyle jest wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” – św. Jan Paweł II