Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Włodawska Straż Miejska apeluje, aby nie straszyć ptaków petardami

Straż Miejska z Włodawy apeluje do mieszkańców o niedokarmianie i niestraszenie ptaków na terenie miasta. Do funkcjonariuszy docierają informacje o płoszeniu ptaków za pomocą petard hukowych.

W ostatnim czasie do funkcjonariuszy Straży Miejskiej z Włodawy dotarły sygnały o płoszeniu ptaków na terenie miasta za pomocą petard hukowych.

Jak informują strażnicy, używanie środków pirotechnicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami jest dopuszczalne jedynie w sylwestra i nowy rok. W pozostałym okresie jest to wykroczenie z art. 51 kodeksu wykroczeń, za co grozi mandat 500 złotych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna nawet do 5 000 zł.

Co więcej na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia ptaków obowiązuje między innymi: w miejscach noclegu, oraz w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.

Według środowisk ekologicznych i ornitologów problem dokarmiania ptaków może przynosić odwrotne skutki i być niekiedy wprost zagrożeniem dla zdrowia ludzi. O ile usprawiedliwić można dokarmianie ptaków w okresie zimowym podczas zalegania grubej warstwy śniegu lub występowania silnych mrozów, o tyle takie dokarmianie w pozostałym okresie jest wysoce szkodliwe dla samych ptaków.

2017-03-25 14:06:45
(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

  1. To niech „ochrona środowiska” raz w tygodniu przyjdzie mi wymyć balkon i parapety z ptasich gówien !!!

  2. Dlaczego różnego rodzaju patki nie przeprowadzą się na wieś? przecież tam mają dużo jedzenia

    • Bo na wsi muszą sobie poszukać żarcia a w mieście są bezmyślnie dokarmiane starymi bułkami czy chlebem co ptakom akurat szkodzi a w śmietnikach to mają swoje mc donaldy

    • Ze względu na ptasią grypę, został wprowadzony zakaz wstępu ptaków do gospodarstw.

  3. A czy ptak nie wie, żeby podczas ciszy nocnej nie świergolić? Na dodatek trzepią złośliwie skrzydłami

  4. Jakis czas temu właściciel poszczuł psa na mlodego gołębia ktory jeszcze nie potrafił latać po czym go puścił i pozwolił aby pies ptaka zagryzl na oczach piszczacych z przerażenia małych dzieci na placu zabaw. Właściciel miał grzecznie zwróconą uwagę że tak nie można, (rozmowa nagrana) właściciel przyznał że gołąb zagryziony, ale to taka selekcja naturalna, ludzie jedzą mięsa i nie ma problemu…. piesek nadal bez kontroli biegał. Wezwana na miejsce straz miejska po obejrzeniu filmiku jedynie upomniała słownie … czyli co polować między placami zabaw można byle nie karmić i petard nie rzucać?

  5. płyty koniecznie Zenka MartyniukA

Wiadomości z info112