690 680 960

Właściciel psa musi o tym pamiętać. Oto jego obowiązki

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć również kaganiec i przede wszystkim, że trzeba go pilnować, żeby nikogo nie pogryzł, słyszał prawie każdy. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania zwierzęcia oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, każdy właściciel psa powinien zapewnić mu odpowiednie warunki. Pomieszczenia powinny być odpowiednio dostosowane, chronić czworonoga przed zimnem, upałem, opadami atmosferycznymi.

Pies powinien mieć dostęp do światła dziennego oraz swobodę. Właściciel musi także zapewnić mu karmę oraz stały dostęp do wody. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi w sposób powodujący cierpienie. Ważne jest, aby smycz, na której trzymane jest zwierzę, nie była krótsza niż 3 metry.

Ponadto każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Przepisy nakładają na właściciela czworonogów, obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga bez odpowiedniego zabezpieczenia. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia penalizuje artykuł 77 kodeksu wykroczeń:
§ 1.
Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2.
Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej, czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego. Dlatego też wyraźny obowiązek wyprowadzania psa na smyczy lub w kagańcu częściej znajdziemy w stosownych uchwałach Rady Miasta.

Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest poszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166.

Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Należy w tym wypadku podkreślić sprawę związaną z dziką zwierzyną łowną a w szczególności dziki – lochę z młodymi. Niewłaściwe wyprowadzanie psa w lesie, może zakończyć się atakiem na psa, a nawet na jego właściciela, co może zakończyć się znacznymi obrażeniami ciała człowieka i zwierzęcia domowego.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi — np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa, pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!

W trakcie służby lubelscy policjanci będą zwracać szczególną uwagę na obowiązki właścicieli czworonogów, a w szczególności respektowanie artykułu 77 kodeksu wykroczeń.

(fot. pixabay.com\źródło KMP Lublin)

11 komentarzy

 1. Ha, ha, ha… prawa psa! A co z hałasami, które owe czworonogi powodują? W mieście, ponoć metropolii, nie na wsi. Czy policmajstrzy będą sprawdzać, skąd dochodzi ujadanie i wycie, czy raczej zatkają sobie uszy?

  • Nikt ci nie każe mieszkać w mieście ,skóra masz uczulenie na psy to wracaj tam gdzie twoje korzenie i geny. Ludziom że wsi wszystko przeszkadza pies,drzewa oni chcą tylko betonu.

   • Ujadanie, szczekanie psa jeśli jest to chwilka np 10-20 sek. to ok, natomiast jeśli to trwa dłuzej to jest bardzo uciązliwy i irytujący hałas i nie ma znaczenia skąd jesteś. Jak każdy hałas część ludzi doprowadza do rozstroju nerwowego i dzisiaj ciebie nie denerwuje pies sąsiada ale jutro albo za lat kilka jak będziesz miał gorszy dzien to możesz się zdziwić.

 2. Przyjdę na IV marsz równości w Lublinie w koszulce ”Motor Lublin”.

 3. Oj franiu franiu twoja wiedzą na temat ludzi że wsi równa jest TVP

 4. Tak, niestety ludzie pochodzenia wiejskiego psa uznają tylko przy budzie. Pies nie przedstawia dla nich żadnej wartości .

 5. Niektórzy zapominają o kolejnym artykule: Art. 78. [Drażnienie lub płoszenie zwierzęcia]
  Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
  Nie wolno drażnić psa czy innego zwierzęcia. Nawet przez ogrodzenie.

 6. Grilowany pies najlepszy.

 7. A czemu w komunikacji miejskiej właściciele przewożą psy bez smyczy i kagańca? Bo jak kierowca wyprosi i właściciel napisze skargą na kierowcę to pani rzecznik przeprasza właściciela. Jak kierowca mógł wyprosić,przecież klient nasz pan.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Sprawdź program Festiwalu Re:tradycja – Jarmark jagielloński. 19-21 sierpnia, Lublin – Stare Miasto
Święto muzyki tradycyjnej oraz finał projektu „Zagraj nam muzyczko. Graj na cały kraj!”
Największe wydarzenie w Lublinie dla osób z niepełnosprawnością
Dożynki dworskie w Muzeum Wsi Lubelskiej
Re: tradycja – Jarmark Jagielloński ponownie zawita do VIVO! Lublin