Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wilk z Roztocza wyruszył na poszukiwanie nowego domu. Przepłynął Wisłę, dotarł do Puszczy Świętokrzyskiej

W marcu roztoczański wilki Borny opuścił rodzinne terytorium i wyruszył w poszukiwaniu nowego miejsca do zamieszkania. Przepłynął Wisłę w miejscu, gdzie ma ona ponad 200 m szerokości i zawędrował do lasów pomiędzy Kielcami a Skarżyskiem-Kamienną.

Naukowcy śledzą trasę wędrówki młodego wilka, który urodził się na Roztoczu, a obecnie wyruszył na poszukiwania nowego domu. Jest to możliwe dzięki obroży telemetrycznej, jaką członkowie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” wspólnie z pracownikami Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym założyli zwierzęciu. W urządzenia wyposażone w miniaturowy GPS, który poprzez sieć telefonii komórkowej GSM przekazuje badaczom informacje o lokalizacji, wyposażono cztery roztoczańskie wilki i jednego rysia.

Wilk Borny w marcu opuścił rodzinne terytorium i wyruszył na zachód. Bez problemów przepłynął Wisłę w miejscu, gdzie ma ona ponad 200 m szerokości, przekroczył też wiele dróg, w tym drogę krajową nr 19. Tydzień temu, pokonując około 200 kilometrów, dotarł w okolice Kielc. Borny trzymając się dróg leśnych, przeszedł wybudowanym nad drogą ekspresową nr 7 pomiędzy Kielcami a Skarżyskiem-Kamienną przejściem dla zwierząt do dużego kompleksu leśnego w pobliżu Suchedniowa. Kolejne dni pokażą, czy pozostanie w tym miejscu, czy też uda się w dalszą drogę.

Wilki są zwierzętami terytorialnymi, żyją w grupach rodzicielskich tzw. watahach, które liczą od 2 do nawet 11 osobników. Wielkość terytorialna jednej watahy wynosi od 150 do 300 kilometrów kwadratowych, w zależności od ilości dostępnego pożywienia. Wilcza rodzina składa się z jednej pary rodzicielskiej oraz jej potomstwa z obecnego i poprzedniego sezonu lub dwóch. Najstarsze i najsilniejsze potomstwo opuszcza watahę szukając nowego miejsca, w którym zaczyna samodzielnie polować a następnie zakłada własną rodzinę.

Obserwacje naukowców wykazały, że w Roztoczańskim Park Narodowym żyją dwie grupy rodzinne wilków. Jedna nazywana Kosobudzką, druga Zwierzyniecką, przy czym terytorium tej ostatniej obejmuje także fragment Puszczy Solskiej, dokładnie nadleśnictwa Zwierzyniec i Józefów. W naszym regionie, oprócz Roztoczańskiego Parku Narodowego, zwierzęta te zamieszkują Lasy Janowskie i Puszczę Solską. W ostatnich latach notuje się ich obecność także w nowych miejscach, m.in. w północnej i we wschodniej części województwa, na terenie nadleśnictw: Strzelce, Parczew, Chełm oraz Włodawa. Pojedyncze osobniki widywane były w okolicach Lubartowa oraz Puław. W tym przypadku jednak, podobnie jak wilk Borny, przemieszczały się w poszukiwaniu nowych miejsc do zamieszkania.

(fot. Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”)

11 komentarzy

  1. Oby się nie natknął ma świętokrzyskich kłusowników.

  2. Ładny piesek.

  3. U scyzoryków nie pożyje

  4. Szkoda. Do jednych strzelają, inne emigrują. Powinni go złapać i z powrotem przywieźć na Roztocze. Niedługo na Roztoczu nie będzie żadnego wilka. To Roztoczanski wilk.

  5. Przecież to Wolverine a nie żaden wilk z roztocza

  6. Jeden osobnik widziany w Piotkowie Pierwszym gm.Jabłonna przed świętami wielkanocnymi

  7. Poszedł za rysiem Horajem.

Z kraju