We wtorek w regionie prognozowane są gwałtowne burze

We wtorek Polska została podzielona w pogodzie. Na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód. Wystąpią korzystne warunki do rozwoju burz, które lokalnie będą gwałtowne. Na termometrach zobaczymy dziś od 22°C do 25°C.

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem rozległej zatoki niżowej rozciągającej się od Skandynawii po Morza Śródziemne. Nad naszą częścią Europy przebiegać ma strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, która rozdzielać ma dwie odmiennie masy powietrza. Po wschodniej stronie frontu odbywać ma się jeszcze napływ cieplejszego powietrza z południa, natomiast w tylnej spływ dużo chłodniejszego polarno-morskiego znad Oceanu Atlantyckiego.

Pomiędzy zachodem a wschodem kraju wystąpi we wtorek bardzo duży kontrast termiczny, sięgający nawet 10 stopni. Modele numeryczne prognozują rozwój burz już od godzin południowych. Zjawiska burzowe zaczną słabnąć i zanikać pod wieczór, bądź w pierwszej części nocy.

Dzisiaj mogą powstawać izolowane komórki burzowe, jak i większe struktury wielokomórkowe. Prawdopodobne są superkomórki burzowe. Konwekcja i związane z nią burze przybierać mają głównie postać struktur wielokomórkowych. Prawdopodobne sumy opadowe od 10 mm do 20 mm, punktowo więcej, mogą prowadzić do podtopień.

Nie można wykluczyć powstania tzw. kolejek konwekcyjnych, gdy nad jednym obszarem przejdzie nawet kilka burz, prowadząc do dużej akumulacji opadów i zalań. Po południu nad wschodnią Polską możliwe jest uformowanie się systemu burzowego, nawet z segmentami liniowymi. Porywy wiatru w czasie dzisiejszych burz osiągną od 70 km/h do 100 km/h, prowadząc miejscami do szkód.

Dzisiaj chmury burzowe przemieszczać mają się od południowego-zachodu, południa na północ, z odchyleniem na północny-wschód. Nieco inną trajektorie mogą mieć burze superkomórkowe. Prawdopodobne są też we wtorek opady gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm. Przy czym graniczna wartość jest prawdopodobna tylko przy burzach superkomórkowych. Istnieje możliwość 1-2 przypadków trąb powietrznych, ale co należy podkreślić, jest to niskie ryzyko.

Groźnymi burzami zagrożone jest niemal całe województwo lubelskie. Z najnowszych prognoz numerycznych wynika, że sytuacja jest mniej groźna niż w zeszły poniedziałek, ale burze i tak mogą przynieść lokalne szkody.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Najnowsze informacje pogodowe

(fot. Fani Pogody)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8706zł -0.57%
  • GBP 5.0472zł 0.04%
  • EUR 4.5869zł 0.01%
  • CHF 4.2802zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach