690 680 960

Znaleziono kolejne dziki zarażone ASF. Rolnicy musieli wybić świnie

W ostatnim czasie w powiecie bialskim znaleziono kolejne cztery padłe dziki. Jak wykazały badania, wszystkie zarażone były wirusem ASF. Z tego powodu zapadła decyzja o wybiciu świń w okolicy.

Wprowadzone działania profilaktyczne sprawiły, że nie notuje się już nowych przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń w gospodarstwach rolniczych, jednak nasila się liczba dzików zarażonych tą chorobą. Kolejne cztery padłe zwierzęta znaleziono w ostatnim czasie w powiecie bialskim. Martwe zwierzęta znajdowały się w obrębie miejscowości Konstantynów oraz Kajetanka w gminie Janów Podlaski.

W związku z ryzykiem przeniesienia się wirusa na stada świń w gospodarstwach, lekarz weterynarii podjął decyzję o prewencyjnym wybiciu świń w okolicznych miejscowościach. Dotyczy to m.in. gospodarstw położonych na terenie Zalesia, Horbowa, Lachówki Dużej, Dobrynia Małego, Kajetanki, Ostrowia i Błoni, Werchlisia, Gnojna czy Antolina.

Są to kolejne już przypadki występowania ASF u dzików w naszym regionie. Wcześniej martwe zarażone zwierzęta znaleziono w pobliżu miejscowości Antolin w gminie Konstantynów, w gminie Zalesie oraz w gminie Janów Podlaski. Z kolei w trakcie prowadzonej wraz z wojskiem akcji poszukiwania padłych dzików natrafiono na martwe zwierzęta w nadleśnictwie Chotyłów.

Podobne przypadki ujawniane są także poza granica naszego powiatu. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnych przypadków ASF u dzików znalezionych w pobliżu miejscowości: Knyszyn i Augustynka w województwie podlaskim oraz Stare Mierzwice i Borsuki w powiecie łosickim w województwie mazowieckim.

(fot. lublin112)
2016-11-24 09:50:54

11 komentarzy

 1. Wystrzelali nasze zdrowe dziki to teraz przychodzą do nas zakażone z Białorusi.

 2. Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki, a mąż starej Pierdółkowej

  Jak tak dalej będą prewencyjnie i na ten wszelki wypadek szlachtować nasze świnki to może się okazać, że nie mamy co jeść.
  Pozostaną tylko badyle i kurczaki

 3. duńskie prosiaczki już pokwikują radośnie ,niedługo do nas przyjadą,im ASF nie straszny

 4. Tak wygląda walka z polskimi hodowcami. Kg ubitej świni z powodu tzw. pomoru 5zł, a żywiec 3zł za kg na skupie.

 5. jak zwykle przed swietami takie numery, a potem przywioza na swinie z innych krajow, oczywiscie bo te „niby chore” dziki zaraza swinie w chlewach

 6. kto odda pieniądze tym rolnikom nie dość że ceny żywca nie pokrywają w pełni kosztów chowu to jeszcze takie rzeczy Pis i po razem z całą ta zarazą z wiejskiej …. dobra zmiana coraz lepiej

 7. taaa a dzik poszedł i wlazł do chlewni,pokrzyżował się ze świnmi tym samym je zarazając…. To albo jest wymysł albo „ten wirus”w paszach tylko przyznać się nie chcą. Bo na zdrowy rozsądek skąd w chlewni ten pomór no skąd???

 8. Gdzie sens i logika wybijać w pień zdrowe świnie z hodowli, a dziki chore i z drowe żyjące na łąkach w lasach hulają radośnie. Ktoś tu nie źle miesza.

 9. tradycyjnie już wybić świnie, bo dziki chore(kto wiedział że są chore dziki i wysłał wojsko na poszukiwania??? może ten co zaraze zaszczepił???) co ma piernik do wiatraka ktoś mi wyjaśni???? niedawno znajoma mi powiedziała że ze względu na te zaraze u dzików jest obowiązek żeby każda świnia była zarejestrowana i zakolczykowana a weterynarz jest od sprawdzania rejestracji właśnie,w razie czego kary duże. ja jej pytam w jaki sposób rejestracja ochroni przed chorobą świnie w chlewie ?? nie umiałą powiedzieć- jej kuzyn jest weterynarzem .Moim zdaniem to celowe działanie pozbawienia nas resztek żywności naszej własnej ,a wielcy tego świata zaplanowali dla nas jeszcze wielki głód ……..

Kursy walut

 • USD 4.4492zł -0.93%
 • GBP 5.461zł 0.08%
 • EUR 4.685zł -0.09%
 • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin