Wciąż trwa usuwanie skutków wczorajszej nawałnicy. Ponad pół tysiąca interwencji strażaków

W wielu miejscach Lublina wciąż można zauważyć strażaków, wycinających połamane przez wiatr konary i drzewa. Cały czas trwają działania związane z usuwaniem skutków piątkowej nawałnicy.

Już blisko dobę kilkudziesięciu strażaków cały czas pracuje nad usuwaniem skutków piątkowej popołudniowej nawałnicy, jaka przeszła nad Lublinem i regionem. Na nogi postawiono nie tylko strażaków z jednostek PSP lecz pomagają im ochotnicy z OSP. W ciągu zaledwie kilku godzin dyżurni odebrali prawie 500 zgłoszeń. Zdecydowana większość dotyczyła zdarzeń w Lublinie i okolicach.

Interwencji było tak dużo, że potrojono obsadę do przyjmowania zgłoszeń zaś do pomocy w strażakom zawodowym ściągnięto kilkanaście zastępów z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Łącznie ze skutkami żywiołu walczyło około 500 strażaków. Początkowo dyżurni musieli dokonywać segregacji zgłoszeń, priorytetem były te, w których zagrożone było zdrowie lub życie ludzi bądź też bezpieczeństwo budynków jak również powalone na drogi drzewa, które uniemożliwiały przejazd.

Ta część działań zakończyła się dopiero około 1 w nocy. Dopiero później przyszedł czas na pozostałe zgłoszenia. Zanotowano kilkadziesiąt przypadków, kiedy to drzewa i konary uszkodziły zaparkowane pojazdy. Co najważniejsze, pomimo tak wielu interwencji, w żadnym przypadku nie było osób poszkodowanych. Dzisiaj rano odnotowanych było już blisko 700 interwencji, jednak cały czas przyjmowane są kolejne.

Silny wiatr sprawił, że wiele powalonych drzew uszkodziło linie energetyczne. W województwie lubelskim prądu zostało pozbawionych kilkanaście tysięcy odbiorców. Były to uszkodzenia zarówno linii niskiego i średniego napięcia, co spowodowało wyłączenie blisko 300 stacji transformatorowych. Jak zapewniali energetycy, awarie usuwane były na bieżąco i z każdą godziną dopływ prądu był przywracany do kolejnych gospodarstw domowych. Większość z nich jeszcze wczoraj zostało naprawionych.

Po wczorajszej nawałnicy otrzymaliśmy od was kilkaset zdjęć prezentujących jej skutki. Większość z nich możecie zobaczyć TUTAJ. Ponieważ wciąż dochodzą kolejne, materiał cały czas jest aktualizowany.

(fot. nadesłane)
2016-06-18 16:25:48

4 komentarze

  1. Strażacy mają dobry pijar. O liczbie wyjazdów pogotowia ratunkowego i ich zasadności nikt nie napisze nie rusza to tak społeczeństwa i nie chwyta medialnie.

    • Może niech wstąpi do OSP ? 😛 Podejrzewam że w pogotowiu nie naraża swojego życia aż tak bardzo jak druhowie strażacy.

    • Przecież to jest oczywistą rzeczą że strażacy w pocie czoła usuwają utrudnienia związane z różnymi zawirowaniami matki natury. Pisanie o ich pracy jest nieadekwatne do ciężkiej pracy jaką wykonują i pisanie o nich mogłoby urazić lokalne jednostki straży pożarnej… 🙂

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska