Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

W Zamościu powstanie tymczasowe miejsce pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Rusza przebudowa przychodni (wizualizacje)

W budynku, w którym niegdyś mieściła się przychodnia, powstanie ośrodek tymczasowego wsparcia dla uchodźców. Stworzonych zostanie 10 mieszkań dla kobiet z dziećmi. Inwestycja ma kosztować ponad 6 mln złotych, 99 proc. środków na ten cel przekazała Unia Europejska.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie rozpoczął przebudowę budynku przy ul. Zagłoby 8 w Zamościu. Obiekt, w którym wcześniej mieściła się przychodnia, zostanie zamieniony na tymczasowe miejsce pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Oprócz remontu i przystosowania budynku do nowych potrzeb, zostanie on wyposażony w sprzęt umożliwiający realizację funkcji mieszkaniowych i społecznych.

Obiekt jest własnością Samorządu Województwa Lubelskiego i obecnie nie jest użytkowany. Powstanie w nim 10 mieszkań przeznaczonych głównie dla kobiet z dziećmi a także sala zabaw dla dzieci, świetlica integracyjnej z multimedialną salą spotkań, pralnia wraz z suszarnią oraz gabinety dla specjalistów świadczących wsparcie. Chodzi m.in. o psychologa, pedagoga, prawnika, doradcę zawodowego i tłumacza. Zagospodarowany zostanie także teren wokół budynku, gdzie powstanie m.in. plac zabaw, parking, oświetlenie czy ogrodzenie.

– Sytuacja związana z napływem osób uciekających z Ukrainy wymaga zapewnienia im dostępu do podstawowych usług społecznych czy miejsca pobytu. Na te utrudnienia odpowie pomysł zaadaptowania budynku mieszczącego się przy ul. Zagłoby 8 w Zamościu. Stanie się one tymczasowym miejscem pobytu i wsparcia dla osób uciekających z Ukrainy, które w wyniku działań wojennych wjechały legalnie na terytorium Polski po 24 lutego 2022 r. – wskazuje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Dziś dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Małgorzata Romanko podpisała umowę z Wykonawcą, firmą Budmat, którą reprezentowali prezes zarządu Paweł Rozmus i wiceprezes Józef Małysz. Cały projekt pochłonie 6,1 mln zł, jednak 99% środków na ten cel, a dokładnie nieco ponad 6 mln zł, przekazała Unia Europejska. Planowane zakończenie inwestycji to koniec października 2023 r.

Plany wskazują, że w późniejszym czasie budynek będzie służył wszystkim potrzebującym mieszkańcom województwa lubelskiego, w szczególności samotnych matkom z dziećmi, osobom starszym, czy też z niepełnosprawnościami.

(fot. UMWL)

13 komentarzy

 1. Boicie się, xujki. Cenzura wiecznie żywa!

 2. Czekamy na ryskie onuce, które będą tu szczuć.

 3. Obecnie nie można krytykować niektórych narodowości albo mówić o niektórych faktach historycznych.. w niektórych krajach już tak jest np. u ruskich ,czy w Korei no cóż tak działa u nas wolność słowa .

  • Krytyka to jedno, a codzienne wylewanie pomyj i propagandy, hejtu i nienawiści to drugie. Jedyną nacją, którą można krytykować to putlerowskie pomioty, naród zaślepiony. Mam nadzieję, że będzie w izolacji na wiek przynajmniej.

 4. Zaraz wyleją się radzieckie odpady.

 5. Bardzo dobra inicjatywa. Kasa z UE, także przyda się taki obiekt na przyszłość.

 6. Szanowna Redakcjo, nie wiem czy jest sens zamieszczać informację o tym. Za chwile zlecą się „patrioci wyklęci”, którzy z bezpiecznego i ciepłego miejsca w domu będą wylewać swoje frustracje.

 7. Jan ,kropka,Ania i jeszcze parę innych nicków to jedna osoba .Ten sam ID komputera.

 8. Cebulak to stan umysłu

  A wiecie gdzie ja to mam? Nie chcecie wiedzieć.

 9. Na muzeum Franczaka lalka lalusia to pieniędzy lewacka unia znaleźć nie mogła.