Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

W tym roku miała się zakończyć budowa ekspresówki z Lublina do Lubartowa – prace nawet nie ruszyły. Padła ważna deklaracja (wideo)

Kiedy trzy lata temu podpisywano umowę na budowę drogi ekspresowej S19 między Lublinem a Lubartowem podkreślano, że w 2024 roku trasa będzie gotowa. Tymczasem do tej pory na plac budowy nie wjechała żadna maszyna. Dziś w Niemcach zapewniono, że nowe władze w Urzędzie Wojewódzkim przyśpieszą procedury.

Droga krajowa nr 19 między Lublinem a Lubartowem jest jedną z najruchliwszych tras w Polsce. Każdego dnia korzysta z niej średnio ok. 30 tys. kierowców. Od wielu lat zapowiadana jest tam budowa drogi ekspresowej. Choć minęły już cztery lata od wyboru wykonawcy inwestycji, a trzy lata temu podpisano z nim umowę, prace do tej pory nie ruszyły. I jeszcze niedawno nikt nawet nie był w stanie określić, kiedy mogą się rozpocząć.

Jak wyjaśniał nam w ub. roku Łukasz Minkiewicz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pierwsze opóźnienie spowodowane zostało koniecznością wprowadzenia m.in. dodatkowych zmian, przez co tworzenie dokumentacji się przedłużyło. Ostatecznie jednak firma Mota-Engil, która wygrała przetarg na realizację ekspresówki, przygotowała projekt po czym złożyła do wojewody wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. I tu sprawa utknęła.

Dziś przed budynkiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach deklarację na temat tej inwestycji złożyli m.in. wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz oraz wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. Jak wskazywano, sytuacja ta sprawiła, iż mieszkańcy oraz kierowcy określają to wszystko mianem kabaretu i zabawy. Aby budowa trasy mogła ruszyć, niezbędna jest decyzja ZRID.

– W kwietniu ubiegłego roku został złożony wniosek, jednak decyzji nie ma do tej pory. A jest ona potrzebna aby budowa mogła ruszyć. Jest to podstawowy element do tego, żeby maszyny mogły wjechać na teren inwestycji, po to, żeby można było ją fizycznie realizować. Średnio taka decyzja wydawana jest w ciągu 6 miesięcy, tu czegoś zabrakło. Jednak po ostatnich wyborach nastąpiły zmiany we władzach urzędu wojewódzkiego, więc ten proces zostanie przyspieszony i nie będzie już żadnych opóźnień – mówił Paweł Gancarz.

Jak dodali urzędnicy, kluczowa w tym procesie decyzyjnym jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Władze gminy Niemce wielokrotnie odwiedzały tę instytucję, jednak nic im się nie udało zdziałać. Wskazano, iż odbijali się od ściany nie uzyskując żadnych konkretów, co do możliwego terminu wydania opinii.

– Jesteśmy już na ostatnim etapie uzgadniania RDOŚ. To jest nawet kwestia tygodni, kiedy wróci do nas to ostatnie uzgodnienie. Po ostatnim wyłożeniu publicznym były tylko dwie uwagi, do tego niewiele znaczące, gdyż dotyczyły one hałasu i dodatkowych ekranów. Jak będą możliwości techniczne i wykonawca się zgodzi, to zostaną one do tego projektu dołożone – tłumaczył Andrzej Maj.

Wicewojewoda zapewnił, iż Urząd Wojewódzki dołoży wszelkich starań, aby jak najszybciej wydać decyzję ZRID. Pozwolenie na budowę powinno być gotowe nawet już w okolicach czerwca. Tym samym jest bardzo realne, aby prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku. Natomiast planowany termin realizacji to wrzesień 2026 roku.

54 komentarze

 1. ,.,.,.,.,.,.,.,.,.fsb

  Kiełbasa wyborcza.Widac te wybory są jeszcze bardziej ważne dla tej władzy niż parlamentarne

 2. Przecież czego peło się nie dotknie to ########li

  • No tak po od trzech lat rządzi🤣
   Idź ojcu wypomnij że cię z matką nie dostukał🤣

   • Tępaku bo inaczej ciebie nie można nazwać przecież te złodzieje już 8 lat rządziły nie zrobili nic dla kraju i Polaków oprócz gigantycznych długów.

 3. Deklaracje itd. Śmiechu warte. Przed wyborami obiecają wszystko.

 4. Tekturowe POśmiewisko

  Już na S3 i S6 prace stanęły.
  CPK ch
  Terminal kontenerowy ch
  Tor wodny na zalewie wiślanym ch
  Tej za to PO i K13 grudnia

  • Trzecia Rzesza również budowała wszystko większe niż inni🤣
   Jest mierzeja na której dorobili się całymi rodzinami pisiorki 🤣
   Centralny port gdzie niektórzy już dawno podkupili grunty🤣

 5. Peło jest jak wrzód na zdrowym organizmie.

 6. 8 lat rządów piss i nie zbudowali nawet tego kawałka drogi. Kpina !!

  • malutka niuniu idź się bawić myślenie jest za trudne dla ciebie

   • wszędzie widzisz „chłopczyków”, „niunie” i mentorski ton – ty chyba ksiądz jakiś jesteś, albo co najmniej kościelny ?

   • Gdybyś myślał i miał jakąkolwiek wiedzę, to nie napisałbyś „malutka niuniu”, bo:
    niunia pot. «pieszczotliwie o małym dziecku, zwłaszcza dziewczynce.

 7. Jestem ciekawy, czy po wyborach ci radni i bezradni też będą tacy aktywni…

 8. nie kryty krytyk

  Wina tuska jakby nie tusek to już by było wybudowane, oczywiście tak powie wyborca PISU nie mając żadnego pokrycia w swoich wypocinach. Ale przecież nie powie że jego ulubieńcy dali ****

Dodaj komentarz