Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

W Szczebrzeszynie powstała wieża widokowa. Niebawem zostanie oddana mieszkańcom i turystom (zdjęcia)

Liczące kilkaset lat ruiny baszty zostały ocalone od zapomnienia. Stworzono tam wieżę widokową. W najbliższą sobotę nastąpi uroczyste otwarcie obiektu.

W położonym przy styku Roztocza Zachodniego i Środkowego Szczebrzeszynie zakończyła się budowa wieży widokowej. Budowla powstała na Wzgórzu Zamkowym, a dokładnie na wykupionej w 2019 roku z rąk prywatnych działce, na której znajdowały się pozostałości XIV – wiecznej baszty.

Jak wskazywał wówczas burmistrz Henryk Matej, miejsce to jest szczególnie ważne dla miasta, dlatego też ruiny postanowiono ratować, aby ocalić je od zapomnienia. Fragmenty murów zdecydowano się zachować i wyeksponować. Prace były prowadzone pod ścisłą ochroną konserwatorską.

W wysokim na 12 metrów obiekcie stworzono m.in. salę wystawową oraz niewielki lokal z przeznaczeniem na cele gastronomiczne. Na samej górze znajduje się taras widokowy, z którego można oglądać zarówno panoramę okolicy, jak też na Stare Miasto oraz Dolinę Wieprza. Na zewnątrz powstały zaś drewniane schody.

Zagospodarowano też przyległy teren. Znajdują się tam alejki, ławki, tablice informacyjne, miejsce na ognisko oraz inne elementy małej architektury. Do tego oświetlenie i ogrodzenie. Koszt inwestycji wyniósł blisko 3,8 mln zł, większość środków gmina pozyskała z Rządowego Funduszu „Polski Ład”.

Uroczyste otwarcie wieży widokowej zaplanowano na najbliższą sobotę. Z tej okazji przygotowano też wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów. W programie m.in. koncert Zespołu Muzyki Dawnej „Capella all’Antico”, prezentacja Drużyny Grodów Czerwieńskich, gry i zabawy plebejskie, pokazy walk i uzbrojenia średniowiecznego, bicie okolicznościowej monety a na koniec zaplanowano wspólną biesiadę.

3 komentarze

 1. Nowy zabytek a na białej ścianie już jakieś spękania?

 2. Miejmy nadzieję, że z wieży stojącej na wzgórzu, rzeczywiście będzie można podziwiać dalekie widoki. W przeciwieństwie do wielu, rosnących jak grzyby po deszczu, współczesnych „wież widokowych”, z których widać niewiele więcej niż z poziomu gleby.

 3. Czy to ten chrząszcz w Szczebrzeszynie co pije zbyt wiele?
  I gdy się upije, jest tak szalony,
  że lata bez celu i robi głupoty przeróżne.

  Traci rozum, nie słucha nikogo,
  żałuje potem, bo głowa go boli.
  Naiwnie myśląc, że więcej pić nie będzie,
  musi się leczyć i odpoczywać.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport