Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

W Świdniku zaprezentowano szczegóły nowego polskiego śmigłowca wielozadaniowego (zdjęcia)

W poniedziałek na terenie zakładów PZL-Świdnik odbyła się prezentacja szczegółów dotyczących nowego polskiego śmigłowca wielozadaniowego AW139W. Termin nie był przypadkowy, wcześniej bowiem koncern Leonardo Helicopters zademonstrował śmigłowiec Włoskich Sił Powietrznych HH-139B na salonie przemysłu obronnego w Kielcach. Tą samą maszynę można było oglądać dzisiaj zarówno w hangarze, jak też w powietrzu.

Oferowany przez zakłady PZL-Świdnik polski śmigłowiec wielozadaniowy AW139W jest pomysłem na rozszerzenie gamy produktowej. Jego produkcja ma zapewnić dalszy rozwój świdnickich zakładów. Co ważne, do powstania maszyny przyczynili się inżynierowie i konstruktorzy ze Świdnika. Tutaj też ma być ona produkowana.

Śmigłowiec ma charakteryzować się niskimi kosztami operacyjnymi, eksploatacyjnymi i utrzymania. Może też skutecznie i szybko zwiększyć swoje zdolności. Jak podkreślano, innowacyjne rozwiązania, jakie zastosowano w maszynie, zapewniają wysokie osiągi, duży zapas mocy i możliwości wykonywania zadań w najbardziej wymagających warunkach. Dodatkowo systemy bezpieczeństwa mają gwarantować wysoką niezawodność.

Jak wyjaśniał prezes PZL Świdnik, Jacek Libucha, jest to wersja wojskowa zbudowana na platformie AW139, czyli najnowocześniejszej platformie śmigłowcowej, jaka powstała w tej klasie w XXI wieku. Do tego dochodzą nowoczesne systemy, materiały kompozytowe, cyfrowych systemach awionicznych zarządzania misją czy też uzbrojeniem. Jest to ogromny przeskok, jeżeli chodzi o technologię, w porównaniu do obecnie użytkowanych przez polskie wojsko śmigłowcach.

Ze względu, że jest to śmigłowiec wielozdaniowy, przystosowany jest do wielu misji. Mowa o transporcie medycznym, ewakuacji z pola walki, zadaniach desantowo-szturmowych, zadaniach dla sił specjalnych, może służyć jako powietrzny punkt dowodzenia, brać udział w walkach elektronicznych, rozpoznaniu, wsparciu pola walki czy też wsparciu żołnierzy na ziemi. Producent ma nadzieję, że maszyną zainteresują się również inne kraje.

Maszyna AW139, na bazie której zaprojektowano śmigłowiec, została do tej pory wyprodukowana w ponad 1,2 tys. egzemplarzy. Na jej zakup zdecydowało się blisko 280 odbiorców w ponad 70 krajach. W 24 państwach śmigłowce te służą w siłach zbrojnych. Dodatkowo posiadają je służby ratownicze oraz porządkowe. Jednocześnie spółka wykonała pokaz maszyny AW139, należącej do włoskiej armii.

W Świdniku zaprezentowano szczegóły nowego polskiego śmigłowca wielozadaniowego (zdjęcia)

W Świdniku zaprezentowano szczegóły nowego polskiego śmigłowca wielozadaniowego (zdjęcia)

W Świdniku zaprezentowano szczegóły nowego polskiego śmigłowca wielozadaniowego (zdjęcia)

(fot. UW)

31 komentarzy

 1. Zmontowano w Polsce

  • O to to. Pewnie Amerykańce zamówią ze 200 szt ?

  • Super, kadłub robiony w Świdniku silnik i przekładnia w Rzeszowie. Konstruowali go Polacy. to tak pokrótce dla tych co nie zasięgają języka poza obrazki.

   • Dzięki za konkretne dane

   • zrobiony na bazie AW139, więc jaka to nasza konstrukcja tym bardziej że zakład należy do Włochów:) a nasze wyroby jak sokół, głuszec i sw4 wylądowało na śmietniku:) Włosi tego nie chcą produkować

   • „zrobiony na bazie AW139, więc jaka to nasza konstrukcja tym bardziej że zakład należy do Włochów:)” – to się Jasiu popisał!

    (do Matt)

  • Chyba lepiej niż w Chinach?!

   • … i dużo drożej…’
    Ponadto zdecydujcie się czy to polski czy włoski „helikopter”…

 2. a sakol gorszy?

 3. Ahaaaa!To on tak nad zalewem kaczki płoszył aż czkawki dostawały!No to się i wydało.A ja myślałem że to biedni przechodźcy się przenoszą w lepsze strony…

  • Może Tusk ze swoją bandą złodziei ewakuował sę do Moskwy bo w Berlinie idą wielkie zmiany i ten antypolak nie ma już czego tam szukać. A jak wiadomo w Moskwie ma przyjaciela Putina z którym bardzo radośnie z wielkim uśmiechem obściskiwał się nad zwłokami Polaków na lotnisku w Smoleńsku.

  • I łożysko mu któreś piszczało słyszałem.

   • Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

    Przy porodzie szanowny/na Oi, nie łożysko piszczy tylko noworodek płacze 😆

 4. I tak tego nikt nie kupi.

 5. A gdzie kilkukrotnie zamawiane przez kłamcę maciara śmigłowce ? gdzie się pytam ?!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. Będzie wsparciem wielozadaniowym elektrycznego POLSKIEGO auta dla Kowalskiego. Oszuści.

  • Trolle z PO samochód elektryczny będzie w 2023 roku. Tuż przed wyborami. PiS wyziązuje się z zobowiązań. Kończy sie budowa tunelu pod Świną. A rura z baltic pipe jest już zakopana w Polsce. Mierzeja będzie za rok a cpk zaczynają budować za 2 lata. PiS robi a nie gada. Wszystko jest do sprawdzenia. Po z PSL kradło i zawsze było „Piniędzy nie ma i nie będzie”

   • Samochód elektryczny w 2023?
    CPK za 2 lata?

    Wnosząc z dotychczasowych postępów w obu tych projektach te daty to chyba w alternatywnej rzeczywistości…

    • a ić pan w pis du

     Nikomu nie potrzebny przekop Mierzei miał kosztować 800 mln a już wydano ponad 2 mld… a do końca daleko…
     ale dobrze że bursztynu nakopali to będzie można go zdeponować w BP zamiast złota które wyparowało…

 7. Gondol Jerzy z Nadwisły

  Jakby nie chcieli tyle co przysłowiowy Żyd za matkę to kupiłbym ze dwa (na próbę)

  • Gondol Jerzy z Nadwisły

   Właśnie informowałem się co do ceny – interesowała mnie wersja ratunkowo-medyczna, jednak wypróbowany model Sikorskiego wychodzi sporo taniej, choć nieco droższy jest w eksploatacji.

 8. Ten helikopter ma nosek jak matołuszek….

Z kraju

Polityka i społeczeństwo