W środę w regionie możliwe burze. Mogą im towarzyszyć liczne wyładowania atmosferyczne

W środę w regionie prognozowane są burze. Lokalnie zjawiskom konwekcyjnym będą towarzyszyć liczne wyładowania atmosferyczne.

Dzisiaj Polska wschodnia znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia związanego z płytkimi układami niskiego ciśnienia z południowej części Europy i Rumunii. Front ciepły przemieścił się nad dzielnice centralne, natomiast tuż za nim napływa dużo cieplejsze powietrze polarno-morskie z rejonów Morza Czarnego. W nocy kolejny niewielki niż wkroczy od południowego-wschodu, co może wspomóc rozwój chmur burzowych.

Nad regionem przez większą część dnia utrzyma się zachmurzenie duże do całkowitego z przelotnymi opadami deszczu, głównie pochodzenia konwekcyjnego. Na termometrach w regionie zobaczymy dziś od 11°C do 14°C. Spodziewany jest rozwój burz. Według prognoz modeli numerycznych burze mogą pojawić się na obszarze województwa lubelskiego wieczorem i w nocy.

Dzisiaj warunki panujące w regionie sprzyjać będą nie tylko pojedynczym komórkom burzowym, ale także większym strukturom wielokomórkowym. Całkiem prawdopodobne wydaje się uformowanie rozległego klastra wielokomórkowego, zwłaszcza wieczorem i w nocy. Chmury burzowe, jakie powstaną w środę, przemieszczać będą się z nieco większą prędkością z południowego-wschodu i wschodu na zachód. Podstawowymi zagrożeniami ze strony dzisiejszych burz będą ulewne opady deszczu, jak i też lokalnie bardzo duża ilość wyładowań atmosferycznych. Punktowo prawdopodobny grad o średnicy nie przekraczającej na ogół 1 cm i wiatr do 70 km/h.

Modele numeryczne są zgodne, że pod wieczór, bądź w nocy na obszarze województwa lubelskiego może uformować się większa burza wielokomórkowa obejmująca swoim zasięgiem przeważającą część powiatów naszego regionu. Podstawowym jej zagrożeniem mogą być ulewne opady, jakie mogą osiągnąć od 10 mm do 30 mm, punktowo prowadząc do lokalnych zalań.

Chwiejna masa pochodzenia polarna-morskiego napływająca z rejonu Morza Czarnego zalegać ma także w nocy ze środy na czwartek, dlatego punktowe burze tworzyć będą mogły się także w porze nocnej w całym regionie. Na termometrach ma być od 9°C do 12°C. Po zachodzie Słońca zagrożenie wiatrowe zmaleje do minimum. Niebezpiecznymi zjawiskami będą głównie opady deszczu, punktowo prowadzące do większej akumulacji opadów, jak i też wyładowania atmosferyczne. Opady gradu nie są spodziewane. Lokalnie burze utrzymają się do drugiej części nocy ze środy na czwartek.

Wygląda na to, że w kolejnych dniach będzie robić się coraz cieplej, będzie powyżej 20 stopni, występować mają lokalne burze, które mogą być gwałtowne. Najnowsze prognozy modeli wskazują na ryzyko silnych burz w piątek. Ze względu na dużą lokalność dzisiejszych burz zaleca się śledzenie bieżących danych radarowych i obserwacje zdjęć satelitarnych oraz detektorów wyładowań.

Więcej o burzach możliwych w nocy

Najnowsze informacje pogodowe

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

 1. Znowu Fani pogody… Czyli nic z tego nie będzie. Ale redakcja lublin112 zabezpieczyła się na kolejną wtopę tych amatorów pisząc możliwe 😉

  • Mistrzem jesteś koleś pisząc o czymś, co ma być i zaprzeczając ehehehe. Przyjdź jutro i pochwal się wpisem i przeproś za swój chamski wpis, jak cie będzie na to stać ok? Jak widać sam żeś większy amator pisząc coś o czym nie masz pojęcia hahahaha. W sieci możesz się wyżyć w komentarzach, bo na co dzień pewnie pod pantoflem siedzisz hahahaha. Fajny ten twoj koment taki nie za mądry hahahaha

   Zakładamy się? Jak będą burze to przegrywasz i pokazujesz twarz ? ok?

   • A jakie warunki zakładu? Jeden piorun na terenie lubelszczyzny i już wygrywasz?

    W sumie jak można się z kimś zakładać, kto pisze w zdaniu „hahahaha”? Doczytaj co to interpunkcja i dopiero się założymy 😉

  • Wskaż mi pogodę,która sprawdza się w 100%?Nie ma prognoz,które są nieomylne,moim zdaniem w sezonie wiosenno-letnim jeszcze trudniej przewidzieć pogodę,ze względu na jej dynamikę,więc twój sarkazm trochę nierazfiony.–Uprzedzę-nie,nie jestem osobą z administacji portalu”Fani Pogody”aczkolwiek często tam zaglądam.

   • Nie da się przewidzieć w tym okresie? Jakoś chłopaki z PŁB nie mają większego problemu z takimi rzeczami. Tak samo ostatnio Grzesiek Zawiślak pisał o zderzeniu frontu zimnego i ciepłego w okolicach Radomia. Mówimy o ostatniej niedzieli. I była burza za burzą. No, ale to trzeba mieć wiedzę na poziomie chłopaków 😉

 2. Moje modele mówią że MOŹLIWE jest moje wygranie w lotto.Tak samo z tym przewidywaniem pogody.Cały czas obserwuję i nic się nie sprawdza , tak jak z skreślaniem liczb w lotto.

  • Ale jak nie wyślesz kuponu to i tak nie wygrasz, a żeby była taka czy taka pogoda nie musisz nic robić.

 3. Nic z tego nie będzie.

 4. Nic podobnego nie było. Pozdrawiam.

 5. I gdzie ci hejterzy, którzy pisali, że nie będzie burz i drwili z prognozy i jej autorów? Macie Państwo odwagę przeprosić?

  Jesteśmy niezwykle ciekawi, bo burze wystąpiły w regionie, a szanowni hejterzy siedzą teraz cicho…

 6. Raz piardło? i popadalo troche….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach