Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

W sobotę nawet 31 stopni w regionie. Nadchodzą jednak burze i ochłodzenie

Sobota będzie ostatnim tak gorącym, a miejscami nawet upalnym dniem w województwie lubelskim. Temperatura wyniesie od 29°C na wschodzie regionu do 31°C na pozostałym obszarze Polski wschodniej.

Dziś Polska znajduje się w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżem atlantyckim o imieniu „JANTRA” ulokowanym nad Morzem Norweskim. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszczać ma się front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Przeważający obszar naszego kraju jest w powietrzu zwrotnikowym. Jednak za frontem napływa chłodniejsza masa o cechach polarno-morskich. Tylko na wschodzie zalega suchsze i chłodniejsze powietrze polarne.

Sobota będzie ostatnim tak gorącym, a miejscami nawet upalnym dniem w województwie lubelskim. Temperatura wyniesie od 29°C na wschodzie regionu do 31°C na pozostałym obszarze Polski wschodniej. Zachmurzenie małe, głównie chmurami wysokimi typu Cirrus. Do końca dnia bez opadów. Wiatr słaby, okresami umiarkowany z południa do 30 km/h, zwłaszcza w drugiej części dnia. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać.

W pierwszej części nocy zachmurzenie początkowo małe, następnie wzrastające do umiarkowanego. Około północy, w nocy z soboty na niedzielę, do zachodniej części regionu wkraczać będzie strefa burzowa na linii zbieżności wiatru przed frontem. Możliwe są struktury wielokomórkowe, a głównym zagrożeniem ze strony burz będą opady deszczu do 20-30 mm. Opady gradu możliwe są początkowo, choć nie jest to duże ryzyko. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h, chociaż mając na uwadze porę nocną warunki wiatrowe będą ograniczone. Strefa burzowa przemieszczać ma się z zachodu na wschód regionu. Lokalnie burze występować przez całą noc, obejmując punktowo cały region. Zwłaszcza po godzinie 2 w nocy.

Zjawiska burzowe nie powinny nieść ze sobą opadów dużego gradu i niszczącego wiatru. Niebezpieczne i stwarzające ryzyko pożarów mogą okazać się wyładowania doziemne, lokalnie może dochodzić do większej akumulacji opadów deszczu, co sprzyjać może punktowym podtopieniom. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w nocy ocenia się na 80%.

Temperatura wyniesie od 17°C do 20°C w najchłodniejszym momencie nocy. Na skutek oddziaływania prądów zstępujących z chmur Cumulonimbus temperatura może obniżyć się miejscami o 4-6 stopni.

Niedziela przyniesie istotne pogorszenie pogody w regionie. W pierwszej części dnia front chłodny powodujący wymianę mas powietrza opuszczać zacznie Polskę wschodnią. Lokalnie w pierwszej części dnia możliwe są burze. Zwłaszcza na południowym-wschodzie i wschodzie regionu, gdzie zalegać może jeszcze cieplejsze i niestabilne powietrze. Najdłużej burzowa aura utrzyma się przy granicy z Ukrainą, tam może grzmieć nawet do późnego popołudnia. Temperatura wyniesie od 20°C do 24°C.

W poniedziałek temperatura temperatura wyniesie od 23°C do 25°C. Zachmurzenie małe i umiarkowane. Głównie chmurami Cumulus. Miejscami niewykluczone są niewielkie opady atmosferyczne. Kolejne dni z temperaturą typową dla polskiego lata. Termometry wskażą od 23°C do 26°C.

Niewykluczone, że na przełomie sierpnia i września wystąpi upał oraz silne burze. Prognozy jednak na tak odległy okres są obarczone dużym błędem i będzie trzeba je zweryfikować w kolejnych dniach.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Z kraju