W regionie wystąpiły opady śniegu i deszczu ze śniegiem (wideo)

Od godzin porannych informujecie nas o wystąpieniu w regionie opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Obecnie opady te przeszły w deszcz, zaś temperatura oscyluje na poziomie 4 stopni na plusie.

W ciągu kilkunastu godzin temperatura w regionie spadła o 20 stopni. W nocy nad województwo lubelskie nasunęły się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Nagranie opadów śniegu otrzymaliśmy od jednego z czytelników, który zarejestrował je w Elizówce pod Lublinem.

Dzisiaj w regionie należy spodziewać się nadal opadów deszczu. W dzień będzie zachmurzenie duże, lokalnie z przejaśnieniami. Będą nam towarzyszyć przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru osiągną 100 km/h.

Zjawisko majowego ochłodzenia nazywane „Zimni ogrodnicy” albo „zimna Zośka” obserwowane jest w środkowej Europie, w tym również w Polsce, w połowie maja. Po okresie utrzymywania się wyżu barycznego napływa wówczas zimne powietrze z obszarów polarnych. Analiza danych z lat 1881–1980, przeprowadzona przez Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, pokazała, że w 95 spośród tych lat zaobserwowano istotne ochłodzenia w okresie 1–25 maja, przy czym aż w dziewięciu latach spadek temperatury z dnia na dzień przekraczał dziesięć stopni Celsjusza. Na podstawie tych danych ustalono, że najwyższe prawdopodobieństwo ochłodzenia występuje między 10. a 17. maja i wynosi aż 34%.

(fot. wideo nadesłane Łukasz, fot. pixabay.com)

2 komentarze

  1. Ok. 2giej w nocy zamieć złapała mnie w Kołbieli. Prawie całą drogę do Lublina śnieżyca…

  2. Poczytajcie o HAARP to dzięki niemu niema w Europie zimy i jest inny klimat na świecie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Muzyczny koniec tygodnia z Chatką Żaka
Lubelski Marsz Rotmistrza Pileckiego
Spacer z przyrodnikiem nad Zalewem Zemborzyckim
Głos młodego pokolenia dziś, to głos jutra Europy. Debata „Przyszłość Europy”
Perła Students’ Stage #PomagamyUkrainie