Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

W regionie czekają nas konwekcyjne opady śniegu. Wróci mróz

Początek stycznia przynosił w Polsce wysokie temperatury. W połowie mijającego tygodnia nadeszło ochłodzenie. Potrwa ono przynamniej do połowy przyszłego tygodnia. Już w nocy z czwartku na piątek dotarło do naszej części Europy za frontem zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego, w którym z powodzeniem rozwijają się zjawiska konwekcyjne. Czwartek przynosi w regionie opady przelotnego śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy w świeżej masie z północy. Kulminacyjna fala ochłodzenia przypadnie na ostatnie dni mijającego tygodnia. Na drogach i chodnikach może zrobić się ślisko.

Znajdujemy się w tylnej części niżu, który znad Skandynawii przesunął się nad Rosję. Szerokim strumieniem zaczęło płynąć zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego o sporym potencjale chwiejności. W Trzech Króli zachmurzenie jest duże i całkowite z większymi przejaśnieniami. Okresami i miejscami pada mokry śnieg, krupa śnieżna i deszcz ze śniegiem. Niewykluczone, że lokalnie nawet zagrzmi. Nie jest to jednak duże prawdopodobieństwo. Taka sytuacja pogodowa utrzyma się do końca dnia. Termometry pokażą od 0°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, w czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych porywisty do 50-70 km/h z zachodu, północnego-zachodu. Ciśnienie atmosferyczne pod koniec dnia zacznie rosnąć z uwagi na rozbudowujący się klin wyżowy znad Azorów.

Noc z czwartku na piątek przyniesie początkowo opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć. Zachmurzenie będzie duże i całkowite, z postępującymi w drugiej części nocy rozpogodzeniami. Termometry pokażą od -4°C do -2°C. Temperatura przy gruncie będzie o kilka stopni niższa. Na drogach i chodnikach może być z tego powodu ślisko. Możliwe jest oblodzenie. Wiatr ma być umiarkowany, okresowo silny do 50 km/h z północnego-zachodu. Wyraźnie słabnący w drugiej części nocy.

Piątek przyniesie wyraźną zmianę warunków pogodowych. Rozbuduje się klin wyżu znad Azorów. Początkowo zachmurzenie będzie duże. Jednak już w pierwszej części dnia pojawią się rozpogodzenia. Termometry pokażą od -2 °C do 0°C. Pojawią się chmury piętra wysokiego i średniego, co ubarwić może w ciekawy sposób zachód słońca. Wiatr zmieni kierunek na południowy. Będzie na ogół słaby, okresami umiarkowany.

Noc z piątku na sobotę przyniesie na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane. Głównie chmurami piętra średniego i wysokiego. Będą sprzyjające warunki do nocnego wypromieniowania ciepła z planetarnej warstwy granicznej z uwagi na zaleganie zimnego powietrza. Wiatr ma być słaby z kierunków południowych. Znajdziemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Termometry pokażą od -12°C do -8 °C. Miejscami wartości mogą być niższe od prognozowanych.

W sobotę na ogół dużo słońca, ale zimno. Temperatura w ciągu dnia będzie poniżej zera. Pojawią się chmury głównie wyższego piętra. Jednak nie powinno padać. Wiatr ma być słaby z kierunków południowych.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie dwucyfrowy mróz. Spadki temperatury będą jednak uzależnione od skali rozpogodzeń, jak i też lokalnego ukształtowania terenu. Lekki mróz powinien utrzymać się przynamniej do połowy przyszłego tygodnia. Cieplej może zrobić się dopiero na kolejny weekend.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów

(fot. fanipogody.pl)

3 komentarze

  1. Oj będzie się działo, będzie werfikacja na tych , co potrafią jeździć , chodzić i na tych co będą jeczeć na wszystkich świętych .

  2. Ale kasiory policja zarobi ….co stłuczka to minimum tysiak do budżetu na „plusy i tarcze „…..i od razu bezpieczniej

  3. Siedzcie biedaki w domu i płaczcie oglądając tefauen.

Z kraju