Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Przy drogach zbudują rampy do odśnieżania ciężarówek. Zaplanowano je również w naszym regionie

Wraca temat budowy przy drogach infrastruktury do odśnieżania pojazdów ciężarowych. Jest już lista miejsc, gdzie obiekty te zostaną zlokalizowane.

Każdego roku w okresie zimowym dochodzi do wielu zdarzeń, kiedy to spadający z ciężarówek lód uszkadza przejeżdżające obok auta. Nie brakuje też sytuacji, że na skutek tego podróżujące nimi osoby doznają obrażeń ciała. Zgodnie z przepisami, za właściwe przygotowanie pojazdu do drogi, w tym jego dokładne odśnieżenie, odpowiedzialny jest kierowca. Ci jednak wskazują, że w naszym kraju wciąż brakuje infrastruktury przeznaczonej do tego celu. Mowa o specjalnych rampach, dzięki którym mogliby to robić.

Szumne zapowiedzi budowy ramp do odśnieżania naczep pojawiły się w 2017 roku. Wówczas to w miejscowości Stobierna na Podkarpaciu, na stacji paliw położonej przy drodze krajowej nr 19 oddano do użytku konstrukcję służącą do tego celu. Obiekt sfinansowała i zbudowała firma zajmująca się produkcją drabin, rusztowań i konstrukcji specjalnych. Po hucznym otwarciu temat znów ucichł i przez kolejne lata ramp nie przybywało.

Sprawa wróciła na początku ub. roku, kiedy to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła wyniki ankiety dotyczącej usług i oceny Miejsc Obsługi Podróżnych. Kierowcy wskazali w swoich opiniach o tego typu miejscach, że m.in. brakuje w nich urządzeń do odśnieżania pojazdów. Drogowcy zapowiedzieli wówczas, że specjalne rampy lub zautomatyzowane urządzenia usuwające śnieg i lód z zabudów, przyczep i naczep będą stawiać dzierżawcy MOP-ów. Ogłoszono jednocześnie, że pierwsze takie obiekty pilotażowo zostaną zamontowane przy autostradzie A1 oraz trasie S3.

Teraz już wiadomo, że obowiązek wybudowania infrastruktury do odśnieżania pojazdów ciężarowych będą mieli dzierżawcy Miejsc Obsługi Podróżnych. Infrastruktura ta stanie jednak tylko na MOP-ach kategorii II i III, czyli tych wyposażonych w stacje paliw oraz obiekty gastronomiczne. Właśnie ruszyły przetargi dotyczące 11 MOP-ów przy trasach S3, S5, S7 i A1. Do tego dochodzą kolejne trzy miejsca przy autostradzie A1, gdzie prowadzona jest ich modernizacja. Do końca października 2023 r. rampy do odśnieżania mają też powstać przy autostradzie A4 na MOP kat. I Prószków i Przysiecz.

Oprócz lokalizacji, w których budowa ramp jest obligatoryjna, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała także 25 Miejsc Obsługi Podróżnych, na których wskazano ich fakultatywne stworzenie. Oznacza to, że infrastruktura zostanie zbudowana, po zgłoszeniu takiej potrzeby ze strony drogowców. Ich lokalizacje znajdują się przy drogach ekspresowych S6, S8, S7, S19, S61 oraz przy autostradzie A2. Jednak nie tylko. Na liście są też MOP-y w naszym regionie. Chodzi o MOP Janów Lubelski Wschód i MOP Janów Lubelski Zachód przy drodze ekspresowej S19 oraz MOP Niwa Babicka przy drodze ekspresowej S17.

(fot. Omega Pilzno)

12 komentarzy

  1. jedno miejsce na 80000 km kwadratowych od razu będzie bezpieczniej, a mając firmę transportową po przerwie świątecznej 2h skakałem po dachach żeby lód zrzucić, nie dziękujcie, dużo takich firm nie ma, a tyle co miałem lodu na naczepach to nie jeden by był zadowolony

Z kraju