690 680 960

W przepływającej przez Lublin Czechówce zamieszkały bobry. Postanowiły też spiętrzyć wodę (zdjęcia)

Nie przeszkadza im ani ruch pojazdów na kilkupasmowej al. Solidarności, ani też spacerujące w pobliżu osoby. Bobry zadomowiły się w Czechówce i powalają pierwsze drzewa.

W sobotę czytelnicy powiadomili nas o powalonych przez bobry drzewach przy al. Solidarności w Lublinie. Chodzi dokładnie o odcinek rzeki Czechówki pomiędzy budowanym szpitalem a ul. Wodopojną. Jak wskazała Pani Ewa, zwierzętom tym nie przeszkadzają ani ogromny ruch pojazdów na kilkupasmowej arterii, jak też przechodzące tuż obok osoby.

Wszystko wskazuje na to, że bobry postanowiły zamieszkać w tym miejscu. Zaczęły bowiem budowę tamy, która ma spiętrzać wodę. Na rzekę powalone zostało już jedno z drzew, kolejne są ponadgryzane i najprawdopodobniej za kilka dni również będą wyglądały podobnie.

Bobry są w Lublinie od lat, jednak głównie ślady ich bytności można napotkać przy Bystrzycy na odcinku od dawnego Lubelskiego Klubu Jeździeckiego do tamy nad Zalewem Zemborzyckim. Kilka miesięcy temu wybudowały też sporą zaporę na Czerniejówce w pobliżu ul. Mickiewicza.

Warto pamiętać, że bobry znajdują się w Polsce pod ochroną. W wielu miejscach jest to zwierzę niezbyt lubiane, gdyż jego działalność doprowadza do podtapiania łąk i pól uprawnych, z kolei właściciele stawów hodowlanych skarżą się na rozkopywane groble.

Jednak piętrzenie wody ma też bardzo duże zalety. Chodzi dokładnie o jej retencję, o której w ostatnich latach tak dużo się mówi. Budowane przez bobry tamy na rzekach spowalniają przepływ wody, jak też powodują tworzenie się rozlewisk. Te zaś zasilają zasoby wód gruntowych.

Sporo ciekawostek na temat bobrów mieszkających nad Bystrzycą można dowiedzieć się też z materiału wideo, którego autorem jest lubelski miłośnik historii Paweł Małkowski.

 

(fot. lublin112)

40 komentarzy

  1. Nie jeden bóbr tam się moczył 😁🤣😉

  2. Sprzedam pilarkę po modyfikacji. Ślad po cięciu przypomina ten bobrowy. Do wykożystania wszędzie tam gdzie urzędnucy zabraniają wycinki.

Kursy walut

  • USD 4.3742zł 1.7%
  • GBP 5.3417zł 0.85%
  • EUR 4.6911zł 0.2%
  • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas