690 680 960

W końcu ruszy przebudowa najkrótszego połączenia Lublina ze Świdnikiem. Pierwszy etap zakończą jeszcze w tym roku

Niebawem rozpoczną się prace związane z przebudową ulicy Dworcowej w Świdniku, czyli najkrótszego połączenia pomiędzy miastami. Pierwszy etap ma zostać zakończony jeszcze w tym roku, cała inwestycja ma być gotowa w ciągu dwóch lat.

W poniedziałek Starostwo Powiatowe w Świdniku podpisało umowę na realizację pierwszego etapu przebudowy ul. Dworcowej w Świdniku. Ulica ta stanowi najkrótsze połączenie Lublina ze Świdnikiem, jednak od lat znajduje się w opłakanym stanie co sprawia, że mało kto z niej korzysta. Tymczasem od lat o remont ulicy zabiegają m.in. rowerzyści, których sporo przemieszcza się pomiędzy sąsiadującymi ze sobą miastami. Aby przejechać w normalnych warunkach, muszą oni korzystać z ruchliwej ul. Mełgiewskiej bądź też z al. Witosa, na której ruch pojazdów jest jeszcze większy.

Od początku problemem jest fakt, iż ulica Dworcowa przebiega przez kilka działek, dodatkowo niektórych z nich stan prawny był do końca jest jasny. W końcu prace ruszą, jednak na razie tylko na kilometrowym odcinku. Jak wyjaśnia Starosta Świdnicki Łukasz Reszka, problemy związane z pozyskaniem niektórych działek od PKP wciąż się toczą, dlatego też podjęto decyzję aby nie czekać na zakończenie spraw formalnych i już w tym momencie rozpocząć realizację inwestycji.

Początkowo planowano, że wzdłuż ulicy Dworcowej powstanie droga dla rowerów, jednak z uwagi na znajdujące się w pobliżu tory kolejowe oraz osiedle domów jednorodzinnych, nie ma możliwości budowy pełnej infrastruktury. Dlatego też zbudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy, z tego będą mogli korzystać zarówno rowerzyści jak też piesi. Oczywiście również ulica uzyska nową, równą nawierzchnię, aby kierowcy mogli się nią poruszać bez ciągłego wjeżdżania w dziury.

Przebudowa pierwszego odcinka ma potrwać do końca bieżącego roku. Urzędnicy już zapowiedzieli, że drugi etap inwestycji, czyli przebudowa odcinka wzdłuż lasu do ulicy Brzegowej, czyli do granicy z Lublinem, powinien zostać zrealizowany w ciągu najbliższych dwóch lat.

(fot. Google Street View, Starosta Świdnicki Łukasz Reszka)

13 komentarzy

 1. Szynka po angielsku

  Skoro najkrótszy odcinek, to trzeba dzielić na etapy?

  • PKP ma bur_del w papierach, tak więc Dworcowa nadal będzie nazywana „Dziurasik Park”… bo czego od 20 lat uporządkować nie potrafią raczej w rok czy dwa nie uporządkują.

 2. Dziadek z piaskownicy

  Pierwszy etap zakończą jeszcze w tym roku – obiecanki-cacanki.
  Pamiętacie je z „remontu” tunelu przy Kunickiego i „przebudowy” wiaduktu na Diamentowej?
  Jak tak to doliczcie jakieś marne 3 lata…

 3. Wszystkie drzewa wytnijcie w mieście. Nie wiem, czy właściciele firm budowlanych to jacyś wasi znajomi? Kto coś komuś obiecał, przelał? Nie da się chodzić po betonowym mieście, ale tnijcie…
  „Zawarta została umowa z firmą, która przebuduje niemal kilometrowy odcinek ul. Dworcowej w Świdniku. Prace mają trwać nie dłużej niż cztery miesiące i będą się wiązać z wycięciem 40 drzew.”

  • Osoby, które decydują, raczej nie chodzą po mieście, więc nie doświadczają długo betonowej „patelni” i dlatego ochoczo akceptują wycinkę, chyba, że ktoś mądry zainterweniuje i da im do myślenia.

 4. ten dzidziuś jest specem od emerytur-to co on tam robił ?

 5. tak dla wyjaśnienia:
  na zdjęciu jest odcinek wzdłuż lasu – który to nie będzie jeszcze remontowany.
  Na tym remontowanym odcinku faktycznie jest ciasno – chodnik ma może metr szerokości, pomiędzy chodnikiem a ulicą są drzewa, nie ma wolnego miejsca między posesjami a ulicą.
  Co do podziału prac na odcinki:
  ten kilometrowy odcinek to jeden etap, drugi to droga przy lesie. I przy lesie nie będzie realizowany dopóki nie zostaną uregulowane sprawy własnościowe.

  Nie jestem zwolennikiem wycinki drzew, ale tak to wygląda.

 6. Przecież drzew nie będą wycinać!!!

 7. Nikołaj Grigorjewicz Dworcow radziecki pisarz, członek Związku Pisarzy ZSRR od 1955. Był reporterem gazety „Stalinskaja Smiena”. W 1957 roku został członkiem KPZR. Dlaczego ten aparatczyk dalej ma swoją ulice w Świdniku?

 8. 40 drzew Bye bye

Kursy walut

 • USD 4.4834zł 0.1%
 • GBP 5.438zł -0.28%
 • EUR 4.6968zł -0.06%
 • CHF 4.7608zł 0.29%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy
Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ