Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Dzień Kobiet Wrotka złożyła pierwsze jajo (wideo)

Wczoraj, w Dzień Kobiet, w sokolim gnieździe na kominie elektrociepłowni na Wrotkowie pojawiło się jajo. Pierwsze w tym roku „narodziny” zarejestrowała kamera zamontowana w budce, w której od kilki lat gniazduje para sokołów.

Wrotka i Łupek doczekały się pierwszego jaja w tym roku. Wczoraj samica sokoła wędrownego zniosła pierwsze jajo, a moment ten zarejestrowała kamera zamontowana w budce lęgowej pary sokołów. Wkrótce należy spodziewać się kolejnych jaj ten pary.

Życie lubelskich sokołów podglądają setki osób, dzięki zamontowanym kamerom, które przekazują obraz z gniazda 24 godziny na dobę. To dzięki kamerom w tamtym roku mogliśmy obserwować nie tylko wzrastanie młodych sokołów, ale także ich walkę o życie po tym, jak ptaki otruły się silną substancją chemiczną.

Skąd wzięły się sokoły na lubelskim kominie?

Pięć lat temu w październiku 2015 r. zauważono sokoła wędrownego na kominie PGE EC Lublin, w dzielnicy Wrotków. Sokoła dojrzał Krzysztof Kielczyński – pracownik EC. Po szybkich konsultacjach z miejscowym ornitologiem z LTO – Gerardem Potakiewiczem – i za jego namową, już 1 marca 2016 zostało zamontowane na kominie gniazdo dla sokołów. Podczas montażu udało się zaobserwować również drugiego osobnika – samca.

Do pierwszego lęgu doszło w 2018 roku. Wówczas, podczas kontroli gniazda okazało się, że w środku jest pięć młodych sokołów i szóste jajko, które było jednak niezalężone. Pięcioraczki zdarzają się u sokołów bardzo rzadko, w Polsce był to drugi taki przypadek. Natomiast sześć jaj było już ewenementem na skalę światową.

Po tak udanym sezonie rozpoczęte zostały rozmowy na temat montażu kamer w gnieździe, które zakończyły się pełnym sukcesem. System kamer został zamontowany w gnieździe 8 lutego 2019 r. Ostatecznie podgląd przez Internet został uruchomiony 12 kwietnia 2019 r.

Samica o imieniu Wrotka pochodzi z Włocławka z 2014 roku, zaś samiec Łupek, pochodzi z Płocka z 2013 roku.

(fot. wideo Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół)

9 komentarzy

  1. Wow, to niesamowite. Wincyj dzieciòw, pierwsze pińcet już zaklepane hahahaha

  2. Jakie porównanie ptak i Dzień Kobiet hahaha

  3. To cudowne, ale nie pokazujcie takich wieści bo znowu jakiś psychopata gołębiarz otruje sokoły.

  4. Bardzo będzie im wygodnie na żwirze. Ostrożnie będzie chyba wysiadywać żeby jajka nie potłuc.

  5. A co z tymi poprzednimi małymi, gdzie teraz przebywają?

  6. Wrotka złożyła już drugie jajo…

Z kraju