Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Chwilowy „wybuch wiosny” zbliża się do województwa lubelskiego. Na termometrach nawet 16 stopni

Najchłodniejszy okres zimy astronomicznej już za nami. Wielkimi krokami zbliża się jednak ocieplenie, które potrwa kilka dni. Prawdopodobnie od piątku czeka nas zauważalne ochłodzenie, które utrzyma się również w sobotę i niedzielę. Wiele wskazuje jednak, że do końca marca temperatura ma być przeważnie powyżej normy wieloletniej.

Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami nie ustaje cyrkulacja zachodnia, która sprzyja występowaniu zmiennej aury m.in w Polsce. Modele numeryczne wskazują, że w kolejnych dniach czeka nas silne ocieplenie, które szczególnie odczujemy w środę i czwartek. Napłynie do nas wyjątkowo ciepłe powietrza z południa i południowego-zachodu Europy.

W poniedziałek na termometrach w regionie zobaczymy od 5°C do 7°C. Zachmurzenie na ogól duże i całkowite, lecz w drugiej części dnia zaczną postępować rozpogodzenia od południa, dlatego najprawdopodobniej bliżej godzin popołudniowych zza chmur wyjrzy słońce. Miejscami występować będą dziś opady deszczu o słabym natężeniu. Wiatr na ogół słaby z kierunków południowych w porywach do 15 km/h.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe, okresowo umiarkowane, bliżej godzin porannych wzrastające do dużego. Miejscami w regionie rozwiną się mgły, które przy ujemnych temperaturach mogą być marznące. Modele pogodowe prognozują ich rozwój głównie we wschodnich powiatach województwa lubelskiego, chociaż nie można wykluczyć ich również w innych częściach wschodniej Polski. Temperatura wyniesie od -2°C do 1°C. Wiatr słaby z kierunków południowych, co może sprzyjać występowaniu dużego zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich.

We wtorek nasz region znajdzie się pod chmurami rozmywającego frontu okluzji, w napływie powietrza z południa. Zachmurzenie na ogół umiarkowane, okresowo duże, wzrastające nawet do całkowitego. Lokalnie w regionie wystąpią słabe opady deszczu. Temperatura wyniesie od 7°C do 11°C w najcieplejszym momencie dnia. Wiatr słaby wiejący z kierunków południowych.

W nocy z wtorku na środę przez Polskę wędrować będzie układ frontów atmosferycznych związany z wielocentrycznym niżem znad północy Europy. Temperatura na obszarze woj. lubelskie oscylować będzie w przedziale od 4°C do 6°C. Zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego, bliżej godzin porannych w środę do całkowitego. Wiatr słaby w pierwszej części nocy, wzmagający się bliżej godzin porannych w środę. Opady deszczu dotrą prawdopodobnie pojutrze nad ranem.

W środę województwo lubelskie pozostanie w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia pod wpływem niżu znad Skandynawii. Opady atmosferyczne występować będą okresami przez cały dzień. Utrzymująca się strefa dużego poziomego gradientu ciśnienia pomiędzy północą a południem Europy sprzyjać ma wietrznej aurze. Średnia prędkość wiatru z sektora zachodniego wyniesie 30 km/h, natomiast w porywach do 54 km/h. Temperatura wyniesie od 11°C do 13°C w najcieplejszym momencie dnia.

Jeszcze cieplej zrobi się w czwartek z powodu adwekcji coraz cieplejszego powietrza z południowego-zachodu. Najniższe wartości na termometrach zobaczą mieszkańcy północnych powiatów woj. lubelskiego, natomiast najwyższe południowej części Lubelszczyzny, gdzie temperatura osiągnie nawet 16°C. Temperatura w regionie oscylować będzie w przedziale od 12°C do 16°C.Nasz kraj dostanie się w zasięg stosunkowo głębokiego niżu znad Morza Północnego. Z południowego-zachodu na północny-wschód przemieszczać będzie się front ciepły z opadami deszczu o słabym natężeniu. W drugiej części dnia zacznie wkraczać od północnego-zachodu front chłodny z opadami. W Polsce nie można wykluczyć burz.

W piątek na termometrach zobaczymy nawet 10°C. Zachmurzenie na ogół duże z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są opady deszczu. W weekend czeka nas prawdopodobnie większe ochłodzenie. Na termometrach w ciągu dnia będzie nawet poniżej 7 stopni, ale prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie.

Kolejne tygodnie marca mają przynosić temperaturę powyżej normy wieloletniej. Opadów śniegu i przymrozków do końca miesiąca nie można jednak wykluczyć. Chłodniejszy okres w pogodzie jest prognozowany w okolicach ostatniej dekady marca. Utworzenie się jednak kilkudniowej pokrywy śnieżnej jest mało prawdopodobne. Najchłodniejszy okres zimy astronomicznej już za nami.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i chmur

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. łazi jak marek bazarowy

    mam komunikat tylko do tych którzy mają trudności ze zrozumieniem: po południu pojawi się słońce od południa i przed zachodem może wyjdzie zza chmur – no i jak? Dymi wam pod grzywką?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo