Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

W czwartek na obszarze województwa lubelskiego możliwe gwałtowne burze

W czwartek po południu i w nocy w regionie prognozowane są zjawiska burzowe. Będą im towarzyszyć ulewne opady deszczu oraz liczne wyładowania atmosferyczne.

W czwartek Polska jest w zasięgu zatoki niżowej związanej z niżem znad Morza Norweskiego, która przemieszczać się będzie z zachodu na wschód kraju. Pozostajemy w ciepłym i wilgotnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, w którym z powodzeniem tworzyć będą się burze. Na termometrach w regionie zobaczymy od 30°C do 32°C. W nocy od 18°C do 20°C.

Modele sugerują korzystne warunki do rozwoju burz nad Polską wschodnią. Przepływ mas powietrza będzie dziś niewielki, dlatego burze będą przemieszczać się powoli, co stwarzać będzie ryzyko występowania podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych o zasięgu lokalnym.

Przeważnie będą to pojedyncze komórki burzowe i słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Słabe warunki kinematyczne spowodują, że burze te będą na ogół krótkotrwałe, lecz miejscami gwałtowne. Średni okres życia pojedynczej burzy wyniesie od 15 minut do godziny. Obok jednej wygasającej komórki burzowej mogą powstawać kolejne.

Najwięcej burz może pojawić się późnym popołudniem i wieczorem. Modele wskazują, że burze utrzymają się także w nocy. Należy mieć jednak na uwadze, że nie wszędzie będzie grzmieć i zjawiska konwekcyjne mają charakteryzować się dużą lokalnością.

Jeśli chodzi o obszar ich wystąpienia, modele nie są do końca zgodne, gdzie się dokładnie pojawią. Wynika to ze specyfiki powstawania burz wewnątrzmasowych, które powstają w jednorodnej masie powietrza, na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Modele pogodowe nie są w stanie idealnie przewidzieć, gdzie one się uformują.

Czwartkowym burzom towarzyszyć ma ulewny deszcz o akumulacji od 10 mm do 40 mm, punktowo więcej, co może prowadzić nawet do podtopień i rozległych zalań. Średnica gradu wyniesie od 1 cm do 3 cm. Porywy wiatru od 70 km/h do 90 km/h. W masie powietrza zwrotnikowego burze mogą być aktywne elektryczne, co stwarzać ma duże ryzyko pożarów od wyładowań atmosferycznych.

Najnowsze informacje pogodowe

Ze względu na dużą lokalność dzisiejszych burz zaleca się śledzenie danych radarowych oraz zdjęć satelitarnych i detektorów wyładowań, jakie są dostępne poniżej. Prawdopodobieństwo burz ocenia się dziś na 85%.

Radary opadów

(fot. pixabay.com)

Komentarze wyłączone

Z kraju