Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Uszkodzone drogi dojazdowe, osuwiska ziemi, zalane domy i garaże. Skutki powodzi błyskawicznej (zdjęcia, wideo)

Kilka powiatów województwa lubelskiego ucierpiało w trakcie intensywnych burz, które przeszły w minioną sobotę nad regionem. Nadal trwa usuwanie ich skutków. Żywioł uszkodził drogi dojazdowe, woda zalała domy i garaże, uszkodziła również infrastrukturę drogową.

W sobotę nad powiatami lubelskim, janowskim, biłgorajskim, kraśnickim, chełmskim, krasnostawskim i zamojskim przeszły intensywne burze, które przyniosły obfite opady deszczu. Miejscami doszło do zjawiska powodzi błyskawicznej. Tak było m.in. na ternie gminy Zakrzew oraz gminy Modliborzyce.

Drogi zamieniły się w rzeki, a na niżej położonych terenach pojawiły się ogromne rozlewiska. Do niektórych posesji nie można nadal dojechać samochodami, ponieważ zniszczone są drogi dojazdowe, a miejscami doszło do osuwisk ziemi. Woda wdzierała się na posesję, zalewała domy i garaże. Niektórzy mieszkańcy próbowali ratować się przed zalaniem kierując strumienie wody robiąc zastawy ze słomy, czy też kopiąc rowy.

Pomiędzy miejscowościami Biskupie a Tarnawa Duża przez drogę płynęła wartka rzeka. Woda zalała pola i łąki tworząc „jeziora”. W tym rejonie pod wodą znalazły się posesje m.in. w miejscowościach Targowisko, Zakrzew, Kolonia Zakrzew, Wólka Ponikiewska i Ponikwy.

Nie lepiej było w sąsiednim powiecie janowskim i gminie Modliborzyce. Tam m.in. w miejscowościach Wierzchowiska Pierwsze i Wierzchowiska Drugie doszło do licznych zalań posesji. Przez pewien czas przez obie miejscowości drogą płynęła rzeka. Kiedy opadła można było zobaczyć skalę zniszczeń.

Na miejscu interweniowały liczne zastępy straży pożarnej. Strażacy pompowali głównie wodę z zalanych posesji oraz udrażniali przepusty zapchane przez gałęzie. Usuwanie skutków sobotnich nawałnic potrwa jeszcze jakiś czas. Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy zaznaczali, że niektórych zalań, czy podtopień można było uniknąć. Wskazywali na zaniedbania związane z brakiem dostatecznego dbania o przydrożne rowy i przepusty. Kiedy woda opadnie przyjdzie czas na szacowanie strat i dokładną ocenę zniszczeń oraz podsumowanie działań straży pożarnej.

Od Czytelników otrzymaliśmy również informację o zalaniach w gminie Wojsławice w powiecie chełmskim, gminie Żółkiewka w powiecie krasnostawskim oraz gminie Grabowiec w powiecie zamojskim.

 

Gmina Wojsławice, powiat chełmski

Gmina Wojsławice, powiat chełmski

Wierzchowiska Pierwsze, gmina Modliborzyce, powiat janowski

Gmina Żółkiewka

Majdan Tuczępski, gmina Grabowiec, powiat zamojski.

Studzianki, gmina Zakrzówek, powiat kraśnicki.

(fot. lublin112.pl, fot. wideo nadesłane Adam, Daniel, Sławek, Artur, Rafał i Grzegorz)

11 komentarzy

 1. Rozumiem, że natura to żywioł, którego nie da się pokonać, ale pytam gdzie są rowy melioracyjne, gdzie przepusty?

  • Żywiołu pokonać się nie da, ale można próbować zmniejszyć jego skutki. Pewnie czegoś tam zabrakło. Strasznie ludzi sponiewierało 🙁

 2. Szczerze współczuję…

 3. Wykopią rowy przy drogach powiatowych owszem, nikt nie robi mostków dojazdowych przez te rowy do pol i z czasem te rowy zarastają i zamulają się ziemią naniesioną z pol i z asfaltu.Wynajecie koparki i położenie betonów też nie jest tanie.A to jakby tak gmina czy powiat troszkę pomogła i porobiła na spółkę z mieszkańcami mostki dojazdowe,to by biedny miał mostek i bogaty też.Mi np wykopano rów przy drodze powiatowej i nikogo nie interesuje czy mam dojazd do pola,a wykopano tylko u mnie , gdyż wcześniej woda płynie z góry i u innych mieszkańców nie ma potrzeby kopać,tylko u mnie

  • Apostazy Pierdółko Pierwszy (i ostatni)

   Krzychu, broń Boże nie zrób se owego mostka sam, lepiej uklęknij w pokorze i pomódl się, żeby ci go zrobił bliżej nieokreślony ktoś.

 4. To nie jest przypadek odosobniony pow ryki budowa drogi powiatowej za 12 melona owszem droga super ale reszta juz nie Bo.nie ma rowow wiosna jesien.czy lepszy deszcz I woda zamiast w rowie jest na polach a wladza ma to gdzies Bo ktos przytulil po cichu troche kasy .Rowy melioracyjne niby sa tylko widac ze sa rowy Bo wody juz nie sa w stanie odprowadzic tak sa zamulone zarosniete

 5. Ale kogo to obchodzi? Niech się [***] UBEZPIECZAJA skoro raz na jakiś czas mają to samo. Ale oni się śmieją,bo wiedzą że ten rząd im da kasę ! Śmiech na sali.

 6. Kto by w mieście niechcial aby przyszła powódź i zniszczyła? Jest to wspaniała okazja aby mieć nowy dom ! Wyposażenie. A wiocha wie że dostanie kasę za free.

 7. Apostazy mnie nie interesuje czy tyś agnostyk,ateista czy anarchistą,czy zależy ci na promowaniu laicyzmu i lgbt .Ja jestem wierzący, choć mało chodzę do kościoła,ale proszę Cię przestań się czepiać katolików,modlitw o deszcz itp itd. Ja np wiem ,że katolik nie jest lepszy od ateisty,ale nigdy wiary się nie wyrzeknę.Dobrze wiesz Apostazy, że światem ludzkim rządzą głównie i jedynie znajomości i to nie ma znaczenia czy ktoś jest katolik czy ateista,jak ma znajomości na policji i w urzędach,to może cię człowieku niszczyć i prześladować wiele lat .I nawet taki głupi rów melioracyjny ,jak się ma znajomości to wykopią i mostek zrobią elegancki,by dojechać do pola

 8. Teraz to tylko wstawiać osuszacze powietrza i brać firmy osuszające które ogarną zalane budynki i pomogą w papierach dla ubezpieczalni

Z kraju

Sport