Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024
690 680 960
690 680 960

Uruchomiono kolejne laboratorium do badań próbek pod kątem koronawirusa. Wojewoda o dobrej sytuacji w regionie

Od wtorku próbki pobrane pod kątem koronawirusa będą badane już w trzech laboratoriach. Wzrosła też liczba ozdrowieńców, co jak podkreśla wojewoda, ma świadczyć o znakomitej pracy szpitali.

W piątek po walidacji, czyli udokumentowaniu zgodnych z założeniami procedur, udało się przeprowadzić pierwsze badania pod kątem koronawirusa w trzecim laboratorium w województwie lubelskim. Powstało ono w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Laboratorium w pierwszej kolejności będzie służyło zabezpieczeniu badań próbek pobieranych od pacjentów bądź personelu medycznego tam, gdzie pojawiają się ewentualne zagrożenia zakażeniem koronawirusem.

Tym samym służby wojewody dokonały zmian w przeznaczeniu pozostałych dwóch tego typu obiektów w naszym regionie. Ich praca będzie skoncentrowana na badaniu próbek pobieranych od osób przebywajacych na kwarantannach domowych. Nowe laboratorium rozpocznie pracę z pełną wydajnością od najbliższego wtorku. Jak wyjaśnia wojewoda lubelski Lech Sprawka, gdyby okazało się, że dynamika zakażeń nagle zacznie wzrastać, nasz region będzie dysponował odpowiednim zabezpieczeniem laboratoryjnym.

– Przewidywałem, że w okolicach świąt będziemy mieli około 2 tys. zakażeń w regionie. Póki co jest ich dużo, dużo mniej. Nie ukrywam, że jest to najradośniejsza pomyłka z mojej strony. Jednak jest to też prognoza pomyłki. Jeżeli doszłoby do zmniejszenia samodyscypliny mieszkańców, wtedy niestety ona może się bardzo szybko sprawdzić. Dlatego też po raz wtóry ponawiam apel o to, żebyśmy utrzymali ten stan – mówi Lech Sprawka.

Wojewoda nie ukrywał, że cieszy go jeszcze jedna sprawa. Mianowicie na godzinę 12:00 w sobotę w województwie lubelskim jest 71 ozdrowieńców. Jest to jeden z największych wskaźników na terenie całej Polski.

– Znaczący udział w ogólnej liczbie ozdrowieńców oznacza, że znakomicie pracują szpitale z oddziałami zakaźnymi oraz szpital jednoimienny w Puławach. Ten wysoki wskaźnik ozdrowieńczy to m.in. zasługa tych szpitali. Oczywiście są też smutne wiadomości, gdyż mamy w sumie 10 zgonów, ale liczba ozdrowieńców jest takim bardzo optymistycznym sygnałem. Jeżeli od liczby zakażonych odejmiemy ozdrowieńców oraz te osoby które zmarły, to liczba rzeczywistych zakażonych, tych którzy są zewidencjonowani, jest dużo dużo mniejsza – dodał wojewoda lubelski.

Liczby te mają dawać nadzieję, że rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie województwa lubelskiego nie jest nadmierne. Jak podkreślano, jest to możliwe tylko i wyłącznie dzięki rygorystycznemu przestrzeganiu przez mieszkańców wprowadzonych obostrzeń związanych z przemieszczaniem się oraz zasad minimalizujących ryzyko zakażenia.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

Autor: redakcja

28 komentarzy

  1. Przepraszam bardzo wirus sobie zrobił wolne z okazji świąt?